آشنایی با مدیریت زنجیره تامین، مزایا و اهداف آن

مدیریت زنجیره تامین (SCM)، می تواند به عنوان مدیریت جریان محصولات و خدمات تعریف شود. این مدیریت، از ابتدای تهیه محصولات آغاز می شود و تا مصرف محصول پایان می یابد. مدیریت زنجیره تامین، شامل حرکت و نگهداری مواد اولیه برای تولید محصولات، موجودی و کالای نهایی هستند.
هدف اصلی مدیریت زنجیره تامین، نظارت، تولید، توزیع و ارسال محصولات و خدمات است. این کار را می توان توسط شرکت هایی انجام داد که دارای موجودی داخلی، تولید، توزیع، تولیدات داخلی و فروش بسیار خوب و فشرده هستند.

مدیریت زنجیره تامین

در شکل فوق، ما می توانیم جریان کالا، خدمات و اطلاعات را از تولید کننده به مصرف کننده ببینیم. این تصویر حرکت محصول را از تامین کننده به تولید کننده نشان می دهد و همانطور که در شکل مشخص است، تولید کننده نیز محصول را برای ارسال به توزیع کننده می فرستد. توزیع کننده به نوبه خود آن را به عمده فروش یا خرده فروش هدایت می کند و محصولات از آنجا به فروشگاه های مختلفی فرستاده می شوند که از این طریق مشتریان می توانند به راحتی محصول را تهیه کنند.

مدیریت زنجیره تامین، ادغام مدیریت عرضه و تقاضا است. با استفاده از استراتژی ها و رویکردهای مختلف می توانیم کل زنجیره و گردش کار را در هر مرحله از زنجیره مشاهده کنیم. هر واحدی که در این فرآیند شرکت می کند، باید با هدف به حداقل رساندن هزینه ها و کمک به شرکت ها برای بهبود عملکرد بلند مدت خود تا زمانیکه باعث ایجاد ارزش برای سهامداران و مشتریان شود، تلاش کند. این فرآیند همچنین می تواند باعث کاهش نرخ ها، با ریشه کن کردن هزینه های غیر ضروری شود.
البته ما باید توجه داشته باشیم که مدیریت زنجیره تامین و مدیریت رویداد زنجیره تامین دو موضوع متفاوت هستند که باید مورد توجه قرار گیرند. مدیریت رویداد زنجیره تامین عواملی را که می تواند باعث وقفه جریان در یک زنجیره تامین شود را بررسی می کند.

مزایای مدیریت زنجیره تامین

در عصر جهانی سازی که در آن شرکت ها برای ارائه محصولات با کیفیت به مشتریان و رفع نیازهای آنها به رقابت می پردازند، مدیریت زنجیره تامین نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. همه شرکت ها به شدت به فرآیند موثر زنجیره تامین وابسته هستند.
حال مزایای عمده زنجیره تامین را بیان می کنیم:

 • توسعه روابط مشتری و خدمات را بهتر می کند.
 • مکانیزم تحویل بهتر محصولات و خدمات را با توجه به تقاضا و با حداقل تاخیر ایجاد می کند.
 • باعث بهبود بهره وری و عملکرد کسب و کار می شود.
 • هزینه انبار و حمل و نقل را کم می کند.
 • هزینه های مستقیم و غیر مستقیم را کم می کند.
 • در ارسال محصولات با کیفیت، در زمان و مکان مناسب کمک می کند.
 • مدیریت موجودی را تقویت می کند، از اجرای موفق مدل های JIT پشتیبانی می کند.
 • به شرکت ها در تطبیق با چالش های جهانی شدن، تحول اقتصادی، گسترش انتظارات مصرف کننده کمک می کند.
 • به شرکت ها در به حداقل رساندن اتلاف، مدیریت هزینه ها و دستیابی به کارایی در سراسر فرآیند زنجیره تامین کمک می کند.

این ها بعضی از مزایای عمده مدیریت زنجیره تامین بودند. پس از نگاهی سریع به مفهوم و مزایای مدیریت زنجیره تامین، اهداف اصلی این مدیریت را بیان می کنیم.

اهداف مدیریت زنجیره تامین

هر شرکت تلاش می کند تا به موقع با استفاده از منابع مؤثر، تقاضای محصول را با عرضه مناسب برآورده کند. برخی از اهداف مهم مدیریت زنجیره تامین عبارتند از:

 • افراد در سطوح مختلف زنجیره تامین برای به حداکثر رساندن بهره وری منابع، ساختن فرآیندهای استاندارد شده، حذف تلاشهای تکراری و به حداقل رساندن سطوح موجودی با یکدیگر همکاری می کنند.
 • به حداقل رساندن هزینه های زنجیره تامین بسیار ضروری است، به خصوص زمانی که در شرکت عدم قطعیت اقتصادی در حفظ سرمایه وجود دارد.
 • هزینه های کارآمد و ارزان قیمت ضروری هستند، اما مدیران زنجیره تامین نیاز به تمرکز در ایجاد ارزش برای مشتریان خود دارند.
 • بهترین راه برای برآورده شدن انتظارات مشتریان به طور منظم است.
 • باعث افزایش انتظارات مشتریان با ایجاد تنوعی از محصولات، سفارشی سازی کالا، موجودی کالاهای خارج فصل و تحویل سریع می شود.
 • برای پاسخگویی به انتظارات مصرف کنندگان، تجار باید از موجودی به عنوان یک منبع مشترک استفاده کنند و از تکنولوژی مدیریت سفارشات برای تامین آن از واحد مرتبط در زنجیره تامین استفاده کنند.

در نهایت، مدیریت زنجیره تامین با هدف کمک به موفقیت مالی یک شرکت است. علاوه بر تمام نکاتی که در بالا ذکر شد، هدف این است که شرکت هایی که از زنجیره تامین استفاده می کنند، برای بهبود تمایز، افزایش فروش و نفوذ به بازارهای جدید، هدایت شوند و همچنین سود رقابتی و ارزش سهامداران را مدیریت کنند.

 

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید