اتوماسیون نیروی فروش در CRM چیست؟

اتوماسیون در CRM با توجه به نیاز رسیدگی به سایز بزرگی از پایگاه مشتری، سطح پیچیدگی مربوط به نیروی فروش و یا بازاریابی ضروری است. CRM از سه نوع اتوماسیون استفاده می کند: اتوماسیون نیروی فروش SFA، اتوماسیون بازاریابی MA و اتوماسیون خدمات SA. در این مقاله، ما درباره اتوماسیون نیروی فروش اطلاعات کسب خواهیم کرد.
CRM باید توسط افراد مختلف در کسب و کار قابل دسترس باشد. که اغلب توسط فروشندگان و مدیران مورد استفاده قرار می گیرد. اتوماسیون نیروی فروش (SFA) نرم افزاری است که به عنوان یک سیستم پشتیبانی برای فروشندگان و مدیران در رسیدن به اهداف مربوط به کار خود مورد استفاده قرار می گیرد. فن آوری SFA به یک کسب و کار در جمع آوری، ذخیره، اصلاح، تجزیه و تحلیل و انتقال اطلاعات مربوط به فروش کمک می کند. SFA استراتژی مورد استفاده برای کارایی فرآیندهای فروش شما است.
نرم افزار SFA توسط فروشندگان مختلف در زمینه های B2B و B2C، ، فروشندگان مستقیم، فروشندگان آنلاین و غیره استفاده می شود. از سوی دیگر مدیران برای ردیابی مشتریان، به مدیریت خطوط فروش، سفارشی سازی پیشنهادات و تولید گزارش از آن استفاده می کنند.

ارائه دهندگان اتوماسیون نیروی فروش

برخی از ارائه دهندگان اتوماسیون نیروی فروش، متخصصانی هستند که تمرکز خاصی بر عملکرد خاص SFA دارند. آنها در برابر ارائه دادن راه حل های سازمانی (که طیف کاملی از راه حل های کسب و کار مانند مدیریت زنجیره تامین ، برنامه ریزی منابع سازمانی (و همچنین برخی از ارائه دهندگان ویژگی های  CRM که شامل ماژول های SFA هستند رقابت می کنند.
ارائه دهندگان CRM نیز با تنظیم پیکربندی نرم افزارها باعث می شوند که مشتریان محصولات خود را سفارشی کنند. از آنجاییکه پیکربندی ها به ایجاد محصولات سفارشی کمک می کنند، بنابراین استرس فروشندگان کاهش می یابد و این به نوبه خود، باعث کاهش هزینه های آموزش می شود.
به عنوان مثال، کامپیوترهای Dell به مشتریان خود اجازه می دهند با پیکربندی ها ارتباط برقرار کنند. مشتریان می توانند دستگاه های انتخابی و مشخصات خود را انتخاب کنند و کامپیوتر مورد نظر خود را بسازند.

سخت افزار SFA و زیر ساخت

امروزه با رشد کسب و کارها، سخت افزار SFA  و زیرساخت آن باید مدت زمان زیادی را با تعداد زیادی از مشتریان بگذرانند. فروشندگان خانگی به راحتی از کامپیوترهای رومیزی یا لپ تاپ استفاده می کنند اما فروشندگان غیرخانگی تبلت یا گوشی های هوشمند را ترجیح می دهند. تکنولوژی SFA در هر نوع دستگاهی قابل اجرا است.

اتوماسیون نیروی فروش


در مورد کسب و کار جهانی، فروشندگان و مدیران در سراسر رسانه ها باید تعداد زیادی پایگاه داده CRM داشته باشند. در چنین شرایطی، تکنولوژی SFA باید با مدیریت ارتباطات دور و یا انتقال داده ها از طریق رسانه های بی سیم و پر سرعت، مجهز شود.

خدمات اتوماسیون نیروی فروش

خدمات عموما 50 تا 60 درصد از کل هزینه های پروژه اتوماسیون را انجام می دهند. به عنوان مثال، خدمات داده همچون امنیت داده.
مدیران پروژه SFA، گاهی اوقات خدمات را از ارائه دهندگان خدمات خریداری می کنند. ارائه دهندگان خدمت به سود کسب و کار و هزینه کل پروژه های CRM کمک می کنند. این خدمات نیاز به مهندسی مجدد یا تنظیم فرآیندهای فروش با توجه به نیازهای کسب و کار دارد.

قابلیت های نرم افزار SFA

یک نرم افزار SFA می تواند ویژگی های زیر را ارائه دهد:

 • مدیریت حساب: تحت این، فروشندگان و مدیران یک نمای کلی از روابط مشتری را دریافت می کنند که شامل مشخصات شخصی مشتری، تماس های گذشته، سفارشات ارسال شده گذشته، سفارشات فعلی، معاملات و غیره است.
 • مدیریت تماس: شماره های تماس مشتریان، آدرس ایمیل، آدرس، تنظیمات تماس و غیره را برای حفظ تماس با مشتری، به روز رسانی، ردیابی قرار ملاقات ها و غیره مدیریت می کند.
 • مدیریت قرارداد: مدیریت قراردادها با ارائه قابلیت های ردیابی، نظارت، پیشرفت و اتمام قرارداد، به کاربران برای مدیریت قراردادها با مشتریان کمک می کند.
 • مدیریت سند: کمک می کند تا کاربران لیست محصولات، بروشورها، دستورالعمل های مشخصات محصول، لیست قیمت ها و فرمت های اسناد را مدیریت کنند.
 • مدیریت رویداد: این امکان را برای برنامه ریزی رویدادهایی مانند کنفرانس، نمایشگاه تجارت، سمینارها، جلسات و غیره با مشتریان یا سایر شرکا فراهم می کند. همچنین تقویم رویداد، گزارش رویدادها و غیره را نشان می دهد.
 • مدیریت انگیزه: مدیران فروش از این روش برای ارزیابی و پاداش تلاش های فروشندگان استفاده می کنند. این را می توان به پرداخت حقوق ببه صورت خودکار لینک کرد.
 • مدیریت رهبری: مدیریت کسب و کار را قادر به ایجاد و رهبری فروشندگان مختلف برای توزیع وظیفه برابر و پیگیری فروش می کند.
 • مدیریت فرصت: این امکان را برای کاربران فراهم می کند تا فرصت ایجاد کنند و پیشرفت خود را مدیریت و پاداش کاربران را برآورده کنند.
 • مدیریت سفارش: هنگامی که مشتریان موافقت خود را برای خرید محصول اعلام می کنند این تسهیلات باعث نمایش سفارشات به همراه قیمت می شود که شامل لیست قیمت و پیکربندی محصول است.
 • مدیریت چرخه فروش: کمک می کند تا کل چرخه فروش را از شناسایی چشم انداز تا تحویل مدیریت کند.
 • دایره المعارف محصول: دایره المعارف الکترونیکی محصولات با نام، شماره مدل، تصویر و مشخصات آن است که برای مشتری آنلاین در دسترس است.
 • پیکربندی محصول: این امکان را فراهم می کند که کاربران یا مشتریان با انتخاب مشخصات مورد نظر خود، طراحی و قیمت محصول را ارائه دهند.
 • تجسم محصولات: این کاربران و مشتریان را قادر می سازد تا یک مدل سه بعدی واقعی از محصول ایجاد کنند. این روش با اشاره به نمودارهای فنی ایجاد می شود.
 • مدیریت چت: این اجازه می دهد تا فروشندگان و مدیران ، به ایجاد، ویرایش و ارسال پیشنهادات سفارشی بپردازند.
 • پیش بینی فروش: به فروشندگان و مدیران برای پیش بینی آمار فروش کمک می کند.

مزایای اتوماسیون نیروی فروش

تامین کنندگان، فروشندگان و مدیران، منافع بی شماری از اجرا و استفاده از SFA را بیان می کنند. برخی از مزایای مهم به شرح ذیل است:

 • دیدگاه تامین کننده: بهبود ارتباط مشتری، بهره وری کارکنان و درآمد کسب و کار.
 • دیدگاه فروشنده: فرصت های بیشتر ، چرخه فروش کوتاه، سهولت ردیابی چرخه فروش.
 • دیدگاه مدیر: افزایش بهره وری نیروی فروش و گزارش دهی دقیق.
 • چشم انداز کسب و کار: روابط مشتری بهبود یافته، افزایش درآمد فروش، سهم بازار بهبود یافته، افزایش سودآوری.

نرم افزارهای محبوب SFA

برخی از سیستم های نرم افزاری محبوب اتوماسیون نیروی فروش عبارتند از: Salesforce. Salesforce.com, Infusionsoft, Microsoft Dynamics CRM, Prophet CRM, PlanPlus online, Sugar CRM.

 

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید