مفهوم ایجاد ارزش برای مشتری چیست چه نقشی در CRM دارد؟

اصطلاحات هزینه و ارزش اغلب به صورت اشتباه به جای هم به کار می روند. هزینه محصول، مبلغی است که مشتری به فروشنده پرداخت می کند تا از محصول استفاده کند. هنگامی که مشتری می گوید " محصول ارزش صرف پول را دارد " ، به این معنی است که آن محصول هزینه معقولی دارد.

ارزش چیست؟

ارزش یک محصول یا خدمت، تصور مشتری از نسبت مزایای دریافت شده به هزینه هایی که در هنگام خرید یک محصول یا خدمت پرداخت می شود، است.
ارزش = مزایا /هزینه های پرداختی از جانب مشتری
ارزش به طور مستقیم تحت تاثیر تصور مشتری است که می تواند با افزایش مزایا و کاهش هزینه ها تغییر کند.

هزینه های مشتری

مشتریان هنگامی که به خرید می پردازند، هزینه های زیر را پرداخت می کنند:

زمان

مشتریان برای رسیدن به محل خرید محصول و یا جستجوی آنلاین محصول مورد نیاز و مقایسه محصولات مختلف، زمان صرف می کنند. همچنین زمانی که یک محصول با مشخصات نادرست ارائه می شود زمان انتظار طولانی می شود.

پول

این نگرانی اصلی است. به غیر از هزینه محصول یا خدماتی که کسب و کار ارائه می دهد، ممکن است هزینه مالیات بر ارزش افزوده و غیره هم شامل حال مشتریان شود.

انرژی

مشتریان برای خرید انرژی مصرف می کنند تا به محل کسب و کار برسند. این انرژی می تواند شامل مصرف سوخت برای حمل و نقل می شود.

هزینه های احساسی

خرید یک محصول می تواند یک تجربه بسیار خسته کننده برای مشتریان باشد. درست از برنامه ریزی زمان  خرید، بودجه بندی، آماده شدن و خروج از خانه برای خرید، ورود به فروشگاه، پرداخت قیمت های غلط، حمل بسته های سنگین، تبادل محصولات معیوب یا قدیمی و غیره. از طرفی برخی مواقع مشتریان باید در آب و هوای بد به خرید بروند در شرایطی که آخرین محصول مورد نیاز توسط مشتری دیگری انتخاب شده است.
در حالی که در خرید محصول، مشتری باید با ریسک های مختلف مانند مالی (قیمت محصول)، فیزیکی (امکان برخورد محصول به بدن مشتری) و عملکرد (احتمال خرابی محصول) مقابله کند.

منابع ارزش

منابع مختلف ایجاد ارزش برای خرید محصولات توسط مشتری وجود دارد:

  • ارزش از طریق برتری عملیاتی
  • نوآوری در طراحی محصول
  • توجه به کیفیت دقیق تولید
  • حفظ میانگین قیمت و کیفیت
  • مدیریت زنجیره تامین کارآمد
  • همکاری نزدیک بین تامین کنندگان
  • رضایت مشتریان

ایجاد ارزش برای مشتری

ارزش از طریق رهبری محصول

این ارزش شامل دخالت کسب وکار در نوآوری محصول برای بهبود مستمر می باشد. از طرفی سهم بزرگی از سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه محصول، با ریسک همراه است. کسب و کار با ارائه محصول با کیفیت یا خدمات در زمان مناسب ایجاد ارزش می کند.

ارزش از طریق صمیمیت مشتری

صمیمیت با مشتری از طریق درک نیازهای مشتری صورت می گیرد، ارائه محصولات سفارشی، گرما و علاقه کارکنان کسب و کار در هنگام برقراری ارتباط با مشتریان و ایجاد اولین مشتری، باعث تولید و توسعه می شود.

ارزش از طریق آمیخته بازاریابی

نیروی بازاریابی یک کسب و کار، ترکیبی از آمیخته بازاریابی، 4P (محصول، قیمت، محل و ترویج) است که بهترین ارزش برای مشتری ایجاد می کنند. در مورد خدمات، این ارزش ها نامحسوس است، که شامل فرآیند، شواهد فیزیکی و مردم است.
این مجموعه بازاریابی به گونه ای برنامه ریزی شده است که به راحتی تعادل در میان مشتریان و نهادهای کسب و کار را برآورده می کند تا نیاز هر دو را برآورده سازند.

 

نظرات کاربران

توسط

مقاله جامعی بود اما پیشنهاد میکنم مقالات این سایت هم مطالعه کنید کامل تر و جامع تر است.https://pooyaart.com/%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1%db%8c%d8%aa-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d8%a8%d8%a7%d8%b7-%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%b4%d8%aa%d8%b1%db%8c%d8%a7%d9%86/

توسط

مقاله جامعی بود اما پیشنهاد میکنم مقالات این سایت هم مطالعه کنید کامل تر و جامع تر است.https://pooyaart.com/%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1%db%8c%d8%aa-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d8%a8%d8%a7%d8%b7-%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%b4%d8%aa%d8%b1%db%8c%d8%a7%d9%86/?unapproved=3757&moderation-hash=344b4e93d706e6a3e59b65911e1974a7#comment-3757

توسط سپهر

بسیار مطلب مفیدی بود. ممنون
http://www.samanwealth.com/

نظر خودتان را بنویسید