گانت چارت و کاربردهای آن

گانت چارت یک نمودار میله ای است که برای نمایش زمانبندی پروژه استفاده می شود. گانت چارت در پروژه ای که شامل منابع، مایلستون و ارسال می باشد، می تواند مورد استفاده قرار گیرد. در حال حاضر، گانت چارت به یک انتخاب محبوب برای مدیران پروژه در هر زمینه ای تبدیل شده است. گانت چارت به مدیران پروژه اجازه می دهند که پیشرفت کل پروژه را دنبال کنند. از طریق گانت چارت، مدیر پروژه می تواند به وظایف فردی و همچنین پیشرفت کل پروژه را پیگیری کند.
علاوه بر ردیابی پیشرفت وظایف، گانت چارت نیز می توانند برای ردیابی استفاده از منابع در پروژه استفاده شوند. این منابع می تواند منابع انسانی و همچنین مواد مورد استفاده باشد. گانت چارت توسط یک مهندس مکانیک به نام هنری گانت در سال 1910 اختراع شد. از زمان اختراع، گانت چارت، راه طولانی ای را طی کرده است و تا امروز، که پیشرفت زیادی کرده است.

کاربرد گانت چارت

همانطور که در مورد آن بحث کردیم، گانت چارت برای اهداف مدیریت پروژه مورد استفاده قرار می گیرند. برای استفاده از گانت چارت در پروژه، چندین الزام اولیه وجود دارد. اول از همه، یک پروژه باید ساختار شکست کار یا WBS داشته باشد. ثانیا، مایلستون ها و مواردی که باید در پروژه تحویل داده شود شناسایی شود. در برخی موارد، مدیران پروژه سعی می کنند در هنگام ایجاد گانت چارت، WBS را نیز تعریف کنند که این اغلب یکی از اشتباهات رایج است.
گانت چارت می تواند در هر پروژه  با هر مقیاسی مورد استفاده قرار گیرد. هنگام استفاده از گانت چارت برای پروژه های بزرگ، در پیگیری و ردیابی وظایف و پیشرفت پروژه، پیچیدگی بیشتری می تواند وجود داشته باشد که این پیچیدگی با استفاده از بسته های نرم افزاری مانند پریماورا و مایکروسافت پراجکت قابل حل است.

ابزارهای موجود

ده ها ابزار گانت چارت وجود دارد که می تواند برای ردیابی موفقیت آمیز پروژه مورد استفاده قرار گیرد. این ابزار معمولا در ویژگی ارائه شده متفاوت است.

گانت چارت

ساده ترین نوع گانت چارت می تواند با استفاده از ابزار نرم افزاری مانند مایکروسافت اکسل ایجاد شود. اگر پروژه در مقیاس کوچک باشد ، یک شیت اکسل برای طراحی گانت چارت می تواند مورد استفاده قرار گیرد. مایکروسافت پراجکت یکی از ابزارهای کلیدی گانت است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. به ویژه برای پروژه های توسعه ی نرم افزاری، مایکروسافت پراجکت برای پیگیری صدها فعالیت موازی در چرخه عمر توسعه نرم افزار مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایا و معایب

توانایی درک وضعیت کلی پروژه و فعالیت ها، مزیت کلیدی در استفاده از گانت چارت است. بنابراین، مدیریت و اسپانسرهای پروژه می توانند تصمیمات آگاهانه را فقط با نگاه کردن به نمودار گانت چارت بگیرند. نمودارهای گانت مبتنی بر نرم افزار قادر به نشان دادن وابستگی فعالیت ها در برنامه زمانبندی پروژه می باشند. این امر به شناسایی و حفظ مسیر بحرانی برنامه زمانبندی پروژه کمک می کند.
ابزار گانت چارت می تواند برای مدیریت پروژه های کوچک استفاده شود. برای پروژه های کوچک، مستندات دیگر لازم نیست، اما برای پروژه های بزرگ، ابزار گانت چارت باید توسط سایر ابزارها و مستندات پشتیبانی شود. در واقع برای پروژه های بزرگ، اطلاعات نمایش داده شده در گانت چارت ممکن است برای تصمیم گیری کافی نباشد.

نتیجه

گانت چارت کار مدیر پروژه را آسان می کند. بنابراین، اجرای موفق پروژه مهم است. شناسایی میزان جزئیات مورد نیاز در برنامه زمانبندی در انتخاب یک ابزار مناسب گانت چارت ضروری است. هنگام استفاده از گانت چارت برای مدیریت فلیت های ساده، نباید بیش از حد برنامه زمانبندی پروژه را پیچیده کنید.

نظرات کاربران

توسط ریحانه

ممنون از مقاله مفیدتون، نرم افزار behtime.ir هم برای مدیریت پروژه استفاده میشه و گانت چارت داره.

نظر خودتان را بنویسید