درباره مفاهیم پایه ای مدیریت چه می دانید؟

معرفی

مدیریت موضوعی است که وسعت زیادی دارد. مهارت هایی که یک فرد برای تبدیل شدن به یک مدیر خوب نیاز دارد، بی نهایت است. در زندگی روزمره، ما بسیاری از افراد را می شناسیم که قدرت مدیریت دارند، اما در عمل مدیریت از پیچیدگی بسیار زیادی برخوردار است.

مدیریت

ABC مدیریت

مبحث مدیریت، مدیریت افراد زا شامل می شود، بنابراین با مدیریت درست می توان، خروجی را به نفع شرکت تغییر داد. دکتر Ken Blanchard در کتاب "Putting the One minute Manager to Work" به تعریف ABC مدیریت به شرح زیر می پردازد:
Activators: نوع استراتژی و فعالیت های یک مدیر که توسط کارمندانش دنبال می شود بر عملکرد آن ها تاثیر می گذارد.
Behaviors: چگونگی عملکرد نیروی کار یا رفتار آن ها در موقعیت های مختلف.
Consequences: چگونگي مديريت نيروي کار پس از عملکرد.
تحقیقات نشان می دهد که اگر چه ممکن است ما تمایل داشته باشیم که یک Activator منجر به یک عملکرد و رفتار خوب شود. اما رفتار نیروی کار به مدیریت درست بستگی دارد. بنابراین، بسیار مهم است که ما مهارت های پایه ای مدیریت را درک کنیم و توسعه دهیم تا نتایج مورد انتظار را از نیروی کار به دست آوریم.

حل مسئله و تصمیم گیری

نوع تصمیمات شما نباید باعث شود که شما به یک مدیر خوب یا بد تبدیل شوید، به جای اتخاذ چنین تصمیماتی باید بدانید عامل تصمیم گیری چیست. شما باید با مفاهیم پایه ای حل مساله آشنا باشید و در هر شرایطی (حتی در مشکلات شخصی) آن را به کار بگیرید.
برای ایجاد یک رابطه کاری با همکاران در سازمان، یک مدیر باید بی طرف و بسیار حرفه ای رفتار کند که کار بسیار دشواری است.

برنامه ریزی و مدیریت زمان

در واقع همکاران شما ممکن است در مورد شما اینطور فکر کنند که شما در صندلی مدیریت خود نشسته اید و از موسیقی و نور لذت می برید در حالیکه هیچ کاری انجام نمی دهید! اما برنامه ریزی و مدیریت زمان برای هر مدیر ضروری است با این حال، برای همکاران شما هم بسیار مهم است که بدانند چرا این دو جنبه مهم هستند.
اگرچه ممکن است شما بعنوان یک مدیر حق امتیاز خاصی داشته باشید، اما لزوما به این معنی نیست که شما می توانید وقت خود را تلف کنید. وقتی که شما به کارآیی خود در زمینه مدیریت پی بردید، به عنوان یک الگو برای همکاران خود خواهید شد که ممکن است ارزش های زیادی را در کنار وظایف مدیریت در شرکت برای شما ایجاد کند. برنامه ریزی و مدیریت زمان برای فعالیت هایی است که شما پیش بینی می کنید و همچنین اقدامات لازم و اقدامات احتیاطی، برخی از وظایف اصلی مدیران است.
اگر شما بتوانید یک شیوه متداول در محل کار خود ایجاد کنید و تکنیک های موثر را برای انجام وظایف خود با حداقل زمان به کار گیرید، مهارت های برنامه ریزی و مدیریت زمان را اجرا خواهید کرد.

تقسیم کار

برای تبدیل شدن به یک مدیر خوب لازم نیست همه کارها را خودتان انجام دهید، بلکه باید قادر باشید تا کار را به صورت اثربخش و در زمان مناسب بین افراد مدیریت و تقسیم کنید. بسیاری از مدیران، تقسیم کار را نادیده می گیرند، زیرا اعتماد کافی به همکاران و زیردستانشان ندارند و یا به این دلیل که آن ها تکنیک های تقسیم کار را نمی دانند. بنابراین، راه حل کلیدی برای تقسیم کار، شناسایی افراد تقسیم کار بین آن هاست. پس از تکمیل کار، شما فرصتی برای ارزیابی عملکرد خود و ارائه بازخورد سازنده خواهید داشت.

مهارت های ارتباطی

هیچ چیز نمی تواند به شما برای تبدیل شدن به یک مدیر خوب کمک کند، مگر اینکه فردی بسیار دقیق و دارای ارتباطات مثبت با دیگران باشید. بنابراین، شما باید در انتخاب کلمات خود بسیار مراقب باشید.
هنگامی که ارتباطات شما دارای نکات مثبت است، سعی کنید آن نکات مثبت را تقویت کنید.

مدیریت خود و رهبری دیگران

مهم نیست که جذابیت شخصی شما تا چه میزان در مهارت های ارتباطاتی شما موثر است. درمنصب مدیریت، شما در هر دو لایه اجرایی و لایه کاری سازمان دارای وظیفه هستید. بنابراین، هنگامی که بسیاری از تصمیمات را می گیرید در خود احساس شکوفایی و هیجان می کنید.
قاعده شماره یک در مدیریت خود، این است که بدانید شما حرفه ای هستید که می توانید یک شرکت را مدیریت کنید، اگر این واقعیت را به خاطر بسپارید، همیشه به عنوان یک مدیر موفق خواهید بود.
همواره سعی کنید بین شخصیت مدیریتی و شخصیت واقعی خود یک خط مرز ایجاد کنید. خوب است که با همکاران خود ارتباطی شخصی برقرار کنید ولی فاصله را درحرفه خود حفظ کنید.
و از همه مهمتر، شما تبدیل به اسفنجی می شوید که گرما را از سطوح بالای شرکت جذب می کند و حداقل حرارت و فشار را به سطوح پایین تر منتقل می کند. بنابراین، شما باید سهم عادلانه از دیپلماسی را در نقش خود تمرین کنید.

نتیجه

مدیریت افراد و فرآیندها به خودی خود یک سبک است که نیاز به تمرکز و تجربه دارد. مهارت های مورد نیاز به اندازه اقیانوس گسترده و عمیق است. مهارت های پایه ای مدیریت که در اینجا ارائه شد، تنها دوازه ای برای شروع مسیر مدیریت است.

 

نظرات کاربران

توسط

سلام و عرض ادب
بنده یه شرکت تاسیس کردم و لی متاسفانه همیشه به بد قولی ختم میشه و گله کردن مشتری زیاده

نظر خودتان را بنویسید