جهانی سازی اقتصاد مالی

در دو دهه گذشته، اقتصادهای مالی به طور فزاینده ای در سراسر جهان به هم پیوسته شده اند. تأثیر جهانی شدن در هر جنبه ای از اقتصاد احساس شده است. اقتصاد جهانی مزایای قابل توجهی را هم برای اقتصادهای ملی و هم سرمایه گذاران و ثروتمندان ایجاد کرده است. با این حال، تاثیر مخربی در بازارهای مالی نیز دارد.

 

نیروهای محرک جهانی سازی مالی

وقتی در مورد اقتصاد جهانی صحبت می کنیم، چهار عامل مهم باید مورد توجه قرار گیرد:

 

پیشرفت در فن آوری های اطلاعات و ارتباطات - پیشرفت های فن آوری اطلاعات و ارتباطات باعث شده است تا فعالان بازار و دولت ها در جمع آوری اطلاعات مورد نیاز برای مدیریت ریسک های مالی بسیار کارآمد باشند.

 

اقتصاد جهانی کشورها – اقتصاد جهانی باعث شده است تولید، مصرف و سرمایه گذاری در نقاط مختلف جغرافیایی پراکنده شود. با کاهش موانع تجارت بین المللی، جریان بین المللی مبادله کالاها و خدمات به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

 

آزادسازی بازارها و سرمایه ها- آزادسازی و پیشرفت سریع فناوری اطلاعات و اقتصاد جهانی منجر به نوآوری های مالی گسترده شده است. این رشد، جنبش سرمایه های بین المللی را افزایش داده است.

 

رقابت در بین سرمایه گذاران - به دلیل پیشرفت های تکنولوژیکی و اقتصاد آزاد جهانی، رقابت در بین سرمایه گذاران چند برابر شده است. و طبقه جدیدی ازسرمایه گذاران ظهور کرده اند.

 

 

تغییرات در بازارهای سرمایه

عوامل موثری در بازار اقتصاد جهانی وجود دارند که منجر به چهار تغییر چشمگیر در ساختار بازارهای سرمایه ملی و بین المللی شده اند.

1- سیستم های بانکی در این زمینه به چند قسمت تجزیه می شوند. همچنین واسطه گری مالی بیشتر از طریق اوراق بهادار انجام می شود و نه از طریق وام و سپرده های بانکی.

2- تأمین اعتبار جهانی افزایش یافته است. سرمایه گذاران میتوانند معالات خود را از روش های گوناگون انجام دهند. آنها اکنون به دنبال بهترین فرصت های سرمایه گذاری درسراسر جهان هستند.

3- موسسات مالی غیر بانکی با کاهش قیمت نرخ بهره خود با بانکها در بازارهای بین المللی رقابت می کنند. آنها از مقیاس اقتصاد بهره می گیرند.

4- فعالیت بانک ها گسترده تر می شود. همچنین اقتصاد جهانی بانک ها را قادر می سازد تا منابع درآمد خود را متنوع کنند.

 

 

مزایا و خطرات اقتصاد جهانی

یکی از مهمترین مزایای اقتصاد جهانی این است که خطر "بحران اعتباری" به سطوح بسیار کم کاهش یافته است. وقتی بانک ها تحت فشار باشند، می توانند وجوهی را از بازارهای بین المللی سرمایه جمع کنند.

مزیت دیگر این است که با انتخاب های بیشتر، وام گیرندگان و سرمایه گذاران قیمت های بهتری را در تأمین اعتبار خود دریافت می کنند و شرکت ها می توانند سرمایه گذاری ارزانتر را تأمین کنند.

از خطرات این مقوله این است که اکنون بازارها بسیار بی ثبات هستند و این می تواند تهدیدی برای ثبات مالی باشد.

با جهانی شدن اقتصاد، بانکها و مشاغل معتبر در بازارهای نوظهور می توانند هزینه های خود را کاهش دهند. از طرفی بازارهای نوظهور یا بازار های ضعیف همیشه در معرض خطر هستند.

 

 

حفظ ثبات مال

بحرانهای دهه1990 ، اهمیت مدیریت مستقل، آزادسازی مؤثر حساب سرمایه و مدیریت سیستمهای مالی داخلی را نشان داده است.

موسسات مالی خصوصی و فعالان بازار هم اکنون می توانند با مدیریت خوب مشاغل خود و جلوگیری از ریسک پذیری غیر ضروری، به ثبات مالی کمک کنند.

از آنجا که ثبات مالی یک موضوع عمومی و جهانی است، دولت ها، صندوق بین المللی پول و تنظیم کننده های این موضوع نیز نقش اساسی در آن دارند. دامنه این موضوع به طور فزاینده ای در سطح بین المللی قرار می گیرد.

 

بیشتر بخوانید:

مقدمه ای بر امور مالی بین المللی

جهانی سازی اقتصاد مالی

تعادل در پرداخت

 

 

 

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید