مقدمه ای بر امور مالی بین المللی

 

آموزش بین المللی مالی

امور مالی بین المللی به مدیریت امور مالی در یک تجارت جهانی می پردازد. همچنین نشان می دهد که تجارت در بازارهای بین المللی و نحوه مبادله ارز خارجی و کسب سود از طریق چه فعالیت هایی انجام می شود. در این آموزش مختصراً روندهای فعلی در امور مالی به همراه ورودی های بازارهای جهانی فعلی، بازارهای ارز، بازارهای بین المللی سرمایه و مدیریت ریسک و تصمیم گیری استراتژیک ارائه شده است.

 

مخاطبین

این آموزش یک روش آسان و آموزنده برای دانشجویان مدیریت و متخصصان امور مالی است. هدف این آموزش، تجهیز خوانندگان به درک سیستم مالی بین المللی و اهمیت روزافزون آن است.

 

پیش نیازها

برای درک این آموزش، توصیه می شود که از سطح پایه دانش تجارت و اقتصاد کلان برخوردار باشید. با این حال، برای دانش آموزان عمومی که مایل به بررسی مختصر امور مالی بین المللی هستند، ممکن است بسیار مفید باشد.

 

 

مقدمه ای بر امور مالی بین المللی

امور مالی بین المللی بخش مهمی از اقتصاد مالی است. این موضوع به طور عمده درباره موضوعات مالی بین دو یا چند کشور بحث می کند. و شامل موضوعاتی مانند نرخ ارز، سیستم های پولی جهان، سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) و سایر موضوعات مهم مرتبط با مدیریت مالی بین المللی می باشد.

امور مالی بین المللی، مانند تجارت بین الملل، فعالیت های اقتصادی خود را در زمینه مشاغل، دولت ها و سازمان ها در محیط بین المللی انجام می دهد. این یک واقعیت شناخته شده است که کشورها اغلب با یکدیگر مبادله می کنند. در چنین معاملاتی بسیاری از کشورها از ارزهای خود استفاده می کنند. بنابراین، ما باید بدانیم که چگونه ارزها با یکدیگر مقایسه می شوند. علاوه بر این، ما همچنین باید درک خوبی از نحوه پرداخت هزینه کالاها و عامل تعیین کننده قیمت هایی که ارز در آن استفاده می شود را بدانیم.

تبصره - بانک جهانی، شرکت بین المللی امور مالی (IFC) ، صندوق بین المللی پول (IMF) و دفتر ملی تحقیقات اقتصادی (NBER) برخی از سازمان های برجسته مالی بین المللی هستند.

تجارت بین المللی یکی از مهمترین عوامل رشد و شکوفایی اقتصاد کشورهای شرکت کننده است. اهمیت آن بارها به دلیل جهانی شدن بیشتر از گذشته شده است.

 

 

اهمیت امور مالی بین المللی

امور مالی بین المللی نقش اساسی در تجارت بین المللی و تبادل کالا و خدمات بین اقتصاد کشورها را ایفا می کند. که برجسته ترین آنها در اینجا ذکر شده است :

امور مالی بین المللی ابزاری مهم برای یافتن نرخ ارز، مقایسه نرخ تورم، ایده گرفتن در مورد سرمایه گذاری در اوراق بهادار بین المللی، تعیین وضعیت اقتصادی سایر کشورها و داوری در بازارهای خارجی است.

نرخ ارز در امور مالی بین المللی بسیار مهم است، زیرا به ما اجازه می دهد ارزش نسبی کالاها را با توجه به نرخ ارز آنها تعیین کنیم.

عوامل اقتصادی مختلفی در تصمیم گیری سرمایه گذاری بین المللی وجود داردکه وجود این عوامل به تعیین امنیت پول سرمایه گذاران با اوراق بهادار خارجی کمک می کنند.

استفاده از استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی IFRS یک عامل مهم برای بسیاری از مراحل مالی بین المللی است. صورتهای مالی کشورهایی که IFRS را پذیرفته اند مشابه هستند. این کمک می کند تا بسیاری از کشورها سیستم های گزارشگری مشابه را دنبال کنند.

سیستم IFRS ، که بخشی از امور مالی بین المللی است، با رعایت قوانین استاندارد حسابداری واحد، در پس انداز پول نیز کمک می کند.

به دلیل جهانی شدن، منابع مالی بین المللی در حال رشد است. این عامل کمک می کند تا اصول کلیه سازمان های بین المللی در زمینه مالی یکسان شوند و تعادل بین آنها حفظ شود.

یک سیستم مالی بین المللی صلح بین ملل را حفظ می کند. بدون یک معیار مالی محکم، همه کشورها برای منافع شخصی خود تلاش می کنند. امور مالی بین المللی به حفظ این مسئله نیزکمک می کند.

سازمان های مالی بین المللی، مانند صندوق بین المللی پول، بانک جهانی، و غیره، نقش واسطه را در مدیریت اختلافات مالی بین المللی ارائه می کنند.

وجود یک سیستم مالی بین المللی در بعضی موارد باعث وجود بحران های مالی بین المللی می شود. اینجاست که مطالعه در زمینه اصول مالی بین المللی بسیار مهم می شود. برای آگاهی از بحران های مالی، باید ماهیت این سیستم  را درک کنیم. امور مالی بین المللی کمک می کند تا مسائل بین المللی در یک کشور به صورت منضبط حفظ شود.

بیشت بدانید:

جهانی سازی اقتصاد مالی

 

 

 

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید