ترکیب بازاریابی بین المللی

 

 

شرکتها می توانند هنگام معرفی یک محصول به بازارهای خارجی از یک استراتژی استاندارد برای بازاریابی استفاده کنند. این استراتژی باید مطابق با آنچه به نفع آن کشور است، انتخاب شود.

استراتژی ترکیبی بازاریابی، ترکیبی از عناصر ذکر شده در زیر است :

تولید - محصول

 

مفهوم بازاریابی عمومی نحوه فروش بیشتر محصول با هدف پاسخگویی به نیازهای بازار هدف ما را توصیف می کند. در بازارهای بین المللی این امر شامل در نظر گرفتن عوامل مختلفی از جمله سوابق فرهنگی مشتری، مذهب، عادات خرید و سطح درآمد شخصی است.

در برخی شرایط، یک شرکت مجبور به رعایت استراتژی ترکیبی از محصول و بازاریابی خود برای برآورده کردن نیازها و خواسته های محلی که قابل تغییر نیستند، می باشد. به عنوان مثال، مک دونالد به هر حال یک بازیگر جهانی است، همبرگرهای آنها با توجه به نیازهای محلی تغییر می کنند. در هندوستان، جایی که گاو عبادت می شود و گمان می رود حیوان مقدس باشد، همبرگرهای آنها شامل مرغ یا ماهی است و ازگوشت گاو استفاده نمی شود. در مکزیک همبرگرهای مک دونالد با سس چیلی سرو می شوند. در برخی از نقاط جهان، کوکاکولا از سایر مناطق شیرین تر است.

 

ترفیع

 

بر خلاف تصمیمات بین المللی، محصول یک شرکت می تواند یک استراتژی و پیام تبلیغاتی را برای مردم به صورت یک عادت در آورد. پیام های تبلیغاتی در کشورها باید به دلیل تفاوت در زبان، جو سیاسی، نگرش فرهنگی و اقدامات مذهبی متفاوت باشد. زیرا یک استراتژی تبلیغاتی که در یک کشور استفاده می شود می تواند در کشور دیگری توهین آمیز باشد.

به عنوان مثال، مردم چین معتقدند رنگ قرمز رنگ خوش شانسی است و این رنگ توسط عروس های هندی نیز پوشیده و مورد استفاده قرار می گیرد. به همین ترتیب، در هندوستان عزاداران لباس سفید پوشیده می شوند، در حالی که در چین و انگلیس لباس عروس ها به رنگ سفید می باشد. برخی از شرکت ها زمینه فعالیت خود را متناسب با بازارهای محلی و شرایط فرهنگی بر آنچه مورد توجه مصرف کنندگان است قرار می دهند.

رسانه ها می توانند مقیاس استاندارد و در حد مجازی برای تبلیغات در اختیار شما قرار دهند. یک شرکت قبل از این که بتواند محصولی را برای بازارهای خارجی تبلیغ کند، باید بتواند آن محصول را تجزیه و تحلیل کند تا به بهترین وجه آن را به افراد ارائه دهد.

 

قیمت گذاری

 

قیمت گذاری در سطح بین المللی کار بسیار خطرناکی است. ممکن است قیمت پیشنهادی شما از قیمت نمونه مشابه محصول تولیدی شما کمتر یا بیشتر باشد بنابراین دراین زمینه نیز شما نیاز به آنالیز قیمت محصولات مشابه دارید تا بتوانید در بازار بین المللی رقابت موثری داشته باشید.

جدا از این عوامل، یک شرکت باید فاکتورهای دیگری مانند :

هزینه حمل و نقل

تعرفه یا عوارض واردات

نوسانات نرخ ارز

درآمد شخصی از بازار هدف

نوع ارزی که می خواهند پرداخت شود

وضعیت اقتصادی کلی کشور و اینکه چگونه این امر بر قیمت گذاری تأثیر خواهد گذاشت، را در نظر بگیرد.

میتوان گفت اینترنت مشکلات بیشتری را برای فروشندگان ایجاد کرده است زیرا مشتریان اکنون می توانند قیمت کالاهایی را که خریداری می کنند با محصولات مشابه موجود در بازار مقایسه کنند. این موضوع باعث افزایش سطح رقابت شده است.

 

محل

این مؤلفه از بازاریابی میکس کاملاً در مورد توزیع محصول یا خدمات به مصرف کننده، در مکان و زمان مناسب است. توزیع کالاها در یک بازار توسعه یافته مانند ایالات متحده احتمالاً شامل کالاهایی است که از طریق تولید کننده به عمده فروشان و فروشندگان خرده فروشی، برای خریداران به صورت زنجیره ای ارسال می شوند.

در بازار بین المللی تعداد کشورهایی که محصولات مشابه با انواع مختلف ارائه می دهند بیشتر از بازارداخلی است.به عنوان مثال، در ژاپن احتمالاً پنج نوع عمده فروش در زنجیره توزیع مشغول فعالیت هستند. خدمات مشاغل لازم است زنجیره های توزیع را برای هر ملتی که مایل به همکاری با آنها هستند بررسی کنند. آنها همچنین نیاز به تجزیه و تحلیل و بررسی دارند که دوست دارند محصولات و خدمات خود را به چه مشاغل، خرده فروشان، عمده فروش یا مستقیماً به مشتریان بفروشند.

قبل از طراحی یک ترکیب بازاریابی بین المللی، یک شرکت باید مشکلات و موانع موجود بر سر راه را برای هر کشوری که مایل به فعالیت مشارکتی هستند، تجزیه و تحلیل کند.

 

بیشتر بخوانیم:

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید