تقسیم بازار در بازاریابی بین المللی

 

 

تقسیم بازار در بازاریابی یک نوع استراتژی است که شامل تفکیک یک بازار گسترده به زیر مجموعه های کوچکتر از مشتریان، شرکت ها یا کشورهایی است که نیاز ها و اولویت های مشترکی دارند.

رویکردهای تقسیم بازار اساساً برای شناسایی مشتریان هدف مورد استفاده قرار می گیرد و داده های کمکی برای اجزای برنامه بازاریابی مانند موقعیت یابی برای دستیابی به اهداف برنامه بازاریابی خاص می باشد.

 

 

 

رایج ترین شیوه های تقسیم بازار به شرح زیر است:

 

تقسیم بندی جغرافیایی 

 

 

فروشندگان می توانند براساس معیارهای جغرافیایی که شامل، ایالت ها، مناطق، کشورها، شهرها، محلات و یا کد پستی هستند، بازار را تقسیم کنند. استراتژی جغرافیایی خوشه ای، اطلاعات جمعیتی را با داده های جغرافیایی می آمیزد تا مشخصات دقیق تر یا خاص تری را کشف کند. به عنوان مثال، در مناطق بارانی فروشندگان می توانند به راحتی کت های بارانی، چتر و لباس گرم بفروشند.

فروشگاه محصولات تجاری کوچک متمرکز بر مشتریان محلی است، در حالی که یک فروشگاه بزرگتر بازاریابی خود را به سمت مناطق مختلف در یک شهر یا منطقه بزرگتر متمرکز می کند. همچنین آنها از مشتریان در قاره های دیگر غفلت نمی کنند. این تقسیم بندی بسیار ضروری است و بعنوان اولین قدم برای بازاریابی بین المللی مشخص شده و به دنبال آن تقسیم بندی جمعیتی و روانی انجام می شود.

 

تقسیم بندی جمعیتی

 

تقسیم بندی بر اساس جمعیتشناسی به متغیرهایی مانند سن، جنس، شغل و سطح تحصیلات متکی است.

شاخصه دیگر این استراتژی، تقسیم بندی مبتنی بر شخصیت است. این تقسیم بندی به طور گسترده در بازار تجارت مورد استفاده قرار می گیرد. تخمین زده می شود که 81٪ مشاغل که دارای نمایندگی های تجاری هستند از این تقسیم بندی استفاده می کنند.

با توجه به تقسیم بندی شرکتها، بازار هدف براساس خصوصیاتی مانند اندازه شرکت از نظر درآمد یا تعداد کارمندان، از نظر مکان تجاری شرکت، و همچنین کشور و منطقه تقسیم می شود.

 

تقسیم بندی رفتاری

 

 

این تقسیم بندی براساس دانش و نگرش مشتریان، بازار را به گروه های مختلف تقسیم می کند.

بسیاری از تجار فرض می کنند متغیرهای رفتاری بهترین نقطه شروع برای ساختن بخش های بازار است.

 

تقسیم بندی روان شناختی

تقسیم بندی روانشناختی خواستار تقسیم بازار به بخشهایی است که بر اساس ویژگیهای شخصیتی مختلف، ارزشها، نگرشها، علایق و سبک زندگی مصرف کنندگان مورد استفاده قرار می گیرد.

در این نوع تقسیم بندی از روانشناسی سبک زندگی افراد، فعالیتها، علایق و عقاید آنها برای تعریف بخش بازار استفاده می کند.

رسانه‌های جمعی تأثیر مهمی بر تقسیم روانشناختی دارند. محصولاتی که از طریق رسانه های جمعی ترویج می شوند می توانند کالاهای لوکس با کیفیت بالا باشند و بنابراین بر تصمیمات خریدار تأثیر می گذارد.

 

تقسیم بندی گاه به گاه یا مناسبتی

 

 

تقسیم بندی گاه به گاه بر اساس مناسبت های مختلف زمانی که خریداران قصد خرید محصول یا استفاده از محصول را دارند، بازار را به بخش های مختلف تقسیم می کند. برخی از محصولات به طور خاص برای یک زمان خاص یا روز یا یک رویداد خاص منظور شده اند. بنابراین، تقسیم بندی مناسبی به شناسایی دلایل مختلف مشتریان برای خرید یک کالای خاص برای یک محصول خاص کمک می کند و در نتیجه فروش محصول را افزایش می دهد.

 

 

برنامه ریزی بازاریابی بین المللی

 

انتظار می رود هر شرکتی در بستر بازاریابی تجزیه و تحلیل مفصلی از نیاز های مشتریان در بازار هدف داشته باشد. این برنامه ریزی به شرکتی که در حال تولید محصولات است کمک می کند تا محصول خود را مطابق خواست مشتری تولید کند و در نهایت منجر به ایجاد وضعیت برنده بین خریدار و فروشنده می شود.

طرحی که به تجزیه و تحلیل منتهی می شود، یک رویکرد گا م به گام است که در آن تجزیه و تحلیل در مورد وضعیت فرهنگی، اقتصادی و سیاسی حاکم بر بازار هدف یا کشور انجام می شود.

مراحل مختلف فرایند برنامه ریزی به شرح زیر است .

فاز 1 - شناسایی بازار هدف و ایجاد اولویت های نسبی برای تخصیص منابع.

فاز 2 - رویکرد موقعیت یابی بازار هدف را اصلاح می کند. هدف این است که براساس تجزیه و تحلیل، نیازها را با نیازهای بازار مطابقت دهیم.

فاز 3 - شامل تهیه برنامه بازاریابی است. که این برنامه شامل بررسی وضعیت، اهداف، تاکتیک ها، بودجه ها و پیش بینی برنامه های در دست اقدام است.

فاز 4 - طرح اجرا و مدیریت می شود. نتایج بررسی می شوند و استراتژی ها در صورت لزوم برای بهبود نتایج تنظیم می شوند.

حتی اگر روند برنامه ریزی بازاریابی بین المللی بسیار شبیه به برنامه ریزی استراتژی های بازاریابی داخلی باشد، اما محیط در بازارهای بین المللی بسیار پیچیده تر و نامشخص تر است.

 

در این خصوص بیشتر بدانیم:

 

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید