بازاریابی بین المللی – گات

 

 

گات توافقنامه کلی تعرفه ها و تجارت (GATT) می باشد که نوعی توافق چند جانبه است که تجارت بین المللی آن را تنظیم می کند. هدف آن کاهش تعرفه ها و همچنین حذف سایر موانع تجاری است. و تعهد اصلی آن تضمین همکاری های اقتصادی بین المللی است.

در سال 1993، این توافقنامه به روز شد تا تعهدات جدیدی را در مورد امضا کنندگان آن درج کند. یکی از مهمترین تغییرات ایجاد سازمان تجارت جهانی (WTO) بود.

 

 

آزادسازی تجارت بین المللی بزرگترین جهشی است که با امضای توافق نامه های تجارت چند جانبه به وجود آمده است.

 

WTO (سازمان تجارت جهانی) 

سازمان تجارت جهانی در سال 1995 برای حل مشکلاتی که این توافق نامه عمومی در مورد تعرفه و تجارت داشت (گات) تأسیس شد. هدف اصلی WTO کمک و پشتیبانی از جریان تجارت یکنواخت، آزاد، عادلانه و قابل پیش بینی است.

 

این اهداف شامل:

  • نظارت بر توافق های تجاری
  • اقدام به عنوان یک انجمن برای توافق های تجاری
  • حل و فصل اختلافات تجاری
  • حسابرسی سیاست های تجارت ملی
  • همکاری با سایر سازمان های بین المللی
  • حمایت از کشورهای در حال توسعه در مسائل مربوط به سیاست تجارت از طریق کمکهای فنی و برنامه های آموزشی

 

162 کشور WTO دارند که کشورهای عضو بیش از 97٪ تجارت جهانی را به خود اختصاص داده اند. همه اعضا نقش فعالی در تصمیم گیری دارند. و سرانجام، اجماع انجام می شود. حق رای اکثریت در WTO امکان پذیر است اما هرگز از آن استفاده نشده است. توافقات سازمان تجارت جهانی WTO تا کنون مورد توجه همه مجالس کشورهای عضو قرار گرفته است.

بالاترین سطح در WTO، بدنه تصمیم گیری است. در این سازمان کنفرانس وزیران هر دو سال یک بار در فواصل منظم برگزار می شود. سطح بعدی شورای عمومی است. شورای عمومی هر ساله در مقر ژنو تشکیل جلسه می دهد. شورای عمومی همچنین به عنوان رئیس بازنگری در سیاست تجارت و نهاد حل و فصل اختلافات تشکیل می شود. شورای کالاها، شورای خدمات و شورای مالکیت معنوی (TRIPS) سطح بعدی است و تمامی این موارد به شورای عمومی گزارش می دهند.

کمیته های مختلف تخصصی، توسط کارگروه ها و شهرکهای تجاری منطقه ای اداره می شوند.

تعداد سرانه افرادی که در دبیرخانه سازمان تجارت جهانی WTO ، کار می کنند 600 نفر است، که توسط یک مدیر کل اداره می شوند. بودجه سالانه آن نزدیک به 160 میلیون فرانک سوئیس است و هیچ شعبه ای در خارج از ژنو وجود ندارد. تصمیم گیری توسط خود اعضاست و دبیرخانه هیچ نقشی در فرایند تصمیم گیری ندارد.

WTO توسط دولت عضو، اداره می شود. اعضای آن یعنی وزیرانی که حداقل هر دو سال یک بار یکدیگر را ملاقات می کنند یا سفیران یا نمایندگانی که مرتباً در ژنو ملاقات می کنند، تمام تصمیمات مهم را می گیرند.

 

بیشتر بدانید:

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید