سهمیه واردات در بازاریابی بین المللی

 

 

سهمیه محدودیتی است که بر میزان کالای خاصی که توسط یک کشور می تواند وارد شود اعمال می شود. در حالی که، تعرفه به مالیات تحمیل شده بر واردات به یک کشور اشاره دارد. تعرفه و سهمیه بندی به دلایل زیادی قابل استفاده هستند.

 

دلایل اهمیت تعرفه ها و سهمیه ها

 

حمایت از اشتغال داخلی :

 احتمال افزایش استفاده از کالاهای وارداتی ممکن است شرکت های داخلی را تهدید کند. در نتیجه، این شرکت ممکن است مجبور به

حذف کارگران یا حذف تولید داخلی شوند که در نهایت منجر به بیکاریدر میان توده  انبوهی از افراد می شود.

 

حمایت از مصرف کنندگان : 

دولت ممکن است برای کالاهایی که برای مردم مضر هستند مالیاتی را وضع کند تا کمتر از آنها استفاده بشود. به عنوان مثال، هند تعرفه سیگار را تحمیل کرد زیرا برای سلامتی مضر است.

 

صنایع کوچک:

 صنعتی سازی جایگزین واردات (ISI) رویکردی است که توسط بسیاری از کشورهای در حال توسعه اعمال می شود تا بتواند صنایع کوچک داخلی را رونق دهند.

 

امنیت ملی :

صنایع دفاعی یک ملت ستون های منافع دولت محسوب می شوند. بسیاری از کشورهای توسعه یافته امنیت صنایع دفاعی را تقویت و تضمین می کنند و از این طریق امنیت ملی را پشتیبانی می کنند. به عنوان مثال، اروپای غربی و ایالات متحده آمریکا، هر دو کشور صنعتی و توسعه یافته اند و هر دو از شرکتهای دفاعی گرا بسیار محافظت می کنند.

 

قصاص:

 هنگامی که یک کشور خاص احساس کند شرکای تجاری از قوانین تبعیت نکرده و یا از سیاستهای تجاری پیروی نکرده است، می تواند تعرفه را به عنوان روش تلافی برای شریک تجاری خود اعمال کند. به عنوان مثال، اگر فرانسه شراب، پنیر و گندم را از آمریكا وارد كند و تعرفه های بهینه را برای واردات این محصولات تعیین كند، ایالات متحده می تواند با اعمال تعرفه های دیگر بر واردات خود، به عنوان مثال الوار، تلویزیون و ماشین آلات،  از فرانسه جبران تعرفه های اعمالی توسط کشور فرانسه را کند.

 

انواع تعرفه ها و موانع تجاری

ما شاهد اهمیت و ضرورت تعرفه ها در بازاریابی بین المللی هستیم. حفظ تعادل بین شرکتها در داخل کشور و شرکتهایی که در کشورهای خارجی مستقر هستند بسیار مهم است. یک دولت چندین نوع تعرفه را به نفع اقتصاد خود به کار می برد. این تعرفه ها همراه با موانع خاص خود است.

 

انواع مختلف تعرفه های اجرا شده  توسط دولت ها عبارتند از:

 

تعرفه های خاص :

برای هر واحد از کالای وارداتی یک قیمت ثابت به عنوان تعرفه در نظر گرفته می شود. این تعرفه بر اساس کالای وارداتی تغییر می کند. به عنوان مثال، هند ممکن است تعرفه خاصی را بر هر جفت کفش وارداتی 1500 روپیه به عنوان مالیات تعیین کند.

 

تعرفه به نسبت قیمت :

 کلمه به نسبت قیمت، به ارزش متناسب با ارزش تخمینی کالاها یا معاملات مربوطه اشاره دارد. این نوع مالیات بر اساس یک محصول با توجه به ارزش تخمینی محصول تعلق می گیرد. به عنوان مثال ژاپن 15٪ از مبلغ قیمت خودروهای وارداتی از ایالات متحده را مالیات پرداخت می کند. بنابراین، ارزش خودروها بر ارزش واقعی خودرو 15٪ افزایش می یابد. بنابراین، قیمت خودرویی که 15000 دلار قیمت دارد، اکنون برای مصرف کنندگان ژاپنی 16500 دلار است. این افزایش هزینه باعث می شود تولیدکنندگان داخلی از کمبود محصول جلوگیری کنند.

 

موانع مختلف غیر تعرفه ای :

 

مجوزها :

 دولت مجوز فعالیت تجاری را فقط به یک محصول یا شرکت خاص اعطا می کند و به آن اجازه می دهد نوع خاصی از محصول را از یک کشور دیگر وارد کند. به عنوان مثال، برای واردات پنیر محدودیتی وجود دارد و مجوزها فقط برای برخی از شرکتها صادر می شوند که می توانند پنیر را از بازارهای خارجی وارد کنند.

 

سهمیه واردات:

 سهمیه واردات محدودیت تجارت در بعضی از کالاهای خاص است که می تواند وارد شود. به عنوان مثال، یک کشور ممکن است سهمیه وارداتی را بر حجم مواد پارچه ای که قرار است وارد شود تحمیل کند.

 

محدودیت های صادراتی به صورت اختیاری:

این نوع از انسداد تجارت به طور عمدی توسط کشوری ایجاد می شود که در آن کشور صادرات صورت می گیرد. محدودیت صادراتی داوطلبانه معمولاً به کشور وارد کننده تحمیل می شود و می تواند با یک اختیارات متقابل همراه باشد. به عنوان مثال، فرانسه می تواند محدودیت صادراتی را در صادرات شراب به ایالات متحده قرار دهد و ایالات متحده می تواند این را در صادرات رایانه به فرانسه قرار دهد. این محدودیت ها هزینه کامپیوتر و شراب را افزایش می دهد، اما صنایع داخلی را تضمین می کند.

 

الزامات نیازهای داخلی:

 الزامات  نیاز های داخلی (LCR)، اقدامات و سیاستگذاری است که به طور معمول نیاز به یک درصد مشخصی از کالاهای واسطه دارد که در فرآیندهای تولید، در داخل کشور تهیه می شود. این محدودیت می تواند بخشی از خود محصول یا بخشی از ارزش تخمینی محصول باشد. به عنوان مثال، یکی از الزامات در واردات خودرو ممکن است 15٪ از قطعات استفاده شده برای تولید خودرو در داخل کشور را نام برد، یا همچنین می تواند 5٪ از ارزش تخمین زده شده محصول را که باید در داخل تولید شود را نام برد.

تعرفه ها با مزایا و معایب خاص خود همراه است. به عبارت ساده، تعرفه نوعی مالیات است که دولت برای افزایش درآمد واردات حاصل از بازار داخلی ایجاد می کند. این نوع تعرفه ها در نهایت به شکوفایی شرکت های داخلی کمک می کند.

هر چه نرخ واردات بالاتر باشد، قیمت محصولات نیز بالاتر می رود. اگر هزینه آهن به دلیل تعرفه گران تر شده باشد، مشتریان مجبورند مبلغ بیشتری را برای خرید کالاهای مورد نیاز خود، که نیاز به وجود آهن برای تولید دارد پرداخت کنند.

 

 بیشتر بدانید:

 

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید