چرخه بازاریابی بین‌المللی حیات یک محصول

 

چرخه حیات بین المللی محصول (IPL)چکیده ای است از چگونگی تکامل یک شرکت با گذشت زمان و در مرزهای ملی. این تئوری، توسعه برنامه بازاریابی یک شرکت را در هر دو سطح داخلی و خارجی نشان می دهد. چرخه حیات بین المللی محصول شامل اصول و معیارهای اقتصادی مانند توسعه بازار و اقتصاد می باشد.

چهار عنصر اصلی نظریه چرخه حیات بین المللی عبارتند از:

  • طرح تقاضا برای محصول
  • ساخت محصول
  • رقابت در بازار بین المللی
  • استراتژی بازاریابی

استراتژی بازاریابی در یک شرکت باعث شناخت بهتر بازار و اختراع یا نوآوری محصول یا ایده جدید می شود. این عناصر بر اساس مراحل محصول در چرخه حیات تولید سنتی طبقه بندی می شوند. این مراحل شامل معرفی، رشد، بلوغ، اشباع و افول است.

مراحل چرخه حیات بین المللی یک محصول IPL

چرخه عمر یک محصول بر اساس حجم فروش، تبلیغ و رشد آن محصول بیشتر می شود. این موارد برای بازاریابی بین المللی امری ثابت است. مراحل مختلف چرخه عمر یک محصول در بازار بین المللی در زیر آورده شده است:

 

مرحله یک (مقدمه)

در این مرحله، یک محصول جدید به بازار ارائه می شود که مصرف کنندگان از حضور آن محصول به خوبی آگاه نیستند. مشتریانی که از آن محصول آگاه هستند ممکن است مایل باشند برای بدست آوردن کالاها یا خدمات باکیفیت، قیمت بالاتری را در خرید پرداخت کنند که باعث بهبود و تغییر مداوم در روش های تولید می شود.

رقابت در سطح بین المللی در مرحله معرفی چرخه حیات بین المللی محصول وجود ندارد. رقابت در مرحله رشد وجود دارد و زمانی شکل می گیرد که بازارهای توسعه یافته شروع به کپی کردن محصول و فروش آن در بازار داخلی می کنند. این رقبا ممکن است از وارد کننده به صادرکنندگان به همان کشوری که زمانی این محصول را معرفی کرده تبدیل شوند.

 

مرحله دو (رشد)

محصولی که به طور موثر در بازار عرضه می شود نیاز های بازار هدف خود را بر آورده می کند. صادرکننده این محصول با بررسی بازار، به تحلیل و شناسایی حدود و ترکیب بازار می پردازد. در این مرحله، رقابت هنوز کم است. حجم فروش در مرحله رشد به سرعت بالا می رود. این مرحله از چرخه عمر محصول با نوسان افزایش قیمت، سود بالا و ارتقاء محصول در مقیاس عظیم مشخص شده است.

 

مرحله سوم (بلوغ)

در این سطح از چرخه عمر محصول، سطح تقاضای محصول و حجم فروش به کندی افزایش می یابد. محصولات تکراری در بازارهای خارجی زیاد دیده می شوند که نشان دهنده کاهش فروش صادرات است. به منظور حفظ سهم بازار و همراهی با فروش، صادرکننده اصلی قیمت ها را کاهش می دهد. در این کاهش قیمت، کاهش سود نیز وجود دارد، اما با افزایش ناگهانی حجم فروش روبرو می شویم که تجارت را همچنان وسوسه‌ کننده نگه می دارد.

 

مرحله چهارم (اشباع)

در این سطح، فروش محصول به اوج می رسد و امکان افزایش بیشتر وجود ندارد. این مرحله با میزان فروش مشخص می شود. (در اوایل این مرحله فروش پایدار می ماند و شروع به کاهش می کند). فروش تا زمان ورود محصول جایگزین به بازار ادامه می یابد. بازاریاب باید سعی کند تا زمان جایگزین محصول جدید، محصول خود را توسعه دهد.

 

مرحله پنجم (افول)

این آخرین مرحله از چرخه عمر محصول است. در این مرحله حجم فروش کاهش می یابد و بسیاری از محصولات قدیمی حذف می شوند یا مصرف آنها قطع می شود. سایر کشورها که محصولات مشابه و بهتر از محصولات اولیه را تولید کرده اند محصولات خود را به بازار خانگی صادرکننده اصلی صادر می کنند. این تأثیر منفی بر فروش و ساختار قیمت کالای اصلی دارد. صادرکننده اصلی می‌تواند با فروش محصولات باقیمانده به قیمت تمام‌شده مواد، یک بازی ایمن را انجام دهد.

 

در این رابطه بیشتر بدانیم:

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید