دامنه بازاریابی بین المللی

 

 

استفاده از اینترنت، رسانه های اجتماعی و تبلیغات باعث رشد بازاریابی جهانی شده است و این جهانی سازی شاهد تغییر عظیمی است که زمینه را برای بازاریابی بین المللی فراهم می کند. بازاریابی بین المللی به دلیل برخی عوامل مهم ظرفیت خود را گسترش داده است.

عواملی که بر رشد بازاریابی بین المللی تأثیر گذاشته اند به شرح زیر هستند:                        

  • صادرات : به تجارت کالا و خدمات از یک کشور به کشور دیگر با تبلیغ آنها در رسانه های اجتماعی  و با رعایت قوانین و مقررات کشور خود و کشور خارجی بصادرات گفته می شود. به طور خلاصه، صادرات به معنای حمل و نقل محصولات و خدمات از یک کشور به کشور دیگر است.

 

 

 

  • واردات :به خرید محصولات و خدمات از یک منبع خارجی درسراسر مرزهای ملی به عنوان واردات گفته می شود.

 

  • صادرات مجدد : صادرات مجدد به صادرات کالاهای خارجی با همان وضعیت قبلی، از منطقه گردش آزاد، برای مناطق آزاد صنعتی، و به طور مستقیم از محل انبار گمرک یا مناطق آزاد تجاری با بقیه دنیا اشاره دارد.

 

  • مقررات مربوط به فعالیتهای بازاریابی : در زمینه تجارت بین الملل هر کشور دارای قوانین و اصول خاصی می باشد، شرکت هایی که تمایل به برقراری یک روابط تجاری با بازار های سراسر دنیا دارند باید تابع قوانین خاص کشور مورد نظر خود باشند.

 

  • تشریفات و رویه های بازاریابی : تعدادی قوانین و سیاست‌های تعیین‌شده توسط کشورهای مختلف وجود دارد که این امر بازاریابی بین‌المللی را پیچیده‌تر می‌کند و یک فرآیند زمانبر است که صادرکنندگان و وارد کنندگان را مجبور به رعایت کلیه تشریفات مربوط به صدور مجوز، تبادل ارز، عوارض گمرکی و ترخیص کالا می‌ کند. این سیاست‌ها و مقررات برای تمام کشورهای شرکت‌کننده ثابت نیستند. بنابراین بسیار مهم است که به خوبی به  روش ها و تشریفات، درگستره وسیع بازاریابی بین‌المللی آگاه باشیم.

 

  • بلوک های تجارت و تأثیرات آنها : مشارکت فعال چندین کشور در فعالیتهای بازاریابی باعث ایجاد بلوک های تجاری می شود. این بلوک ها شامل EU ، LAFTA ، ASEAN ، EFTA و CACM می شوند.  باید اقدامات لازم را برای كاهش بلوك های تجاری انجام داد زیرا برای رشد تجارت جهانی آزاد مضر هستند.

 

  • سیاست های تجاری و تأثیر آنها : کشورهای شرکت کننده در بازاریابی بین المللی سیاست های تجاری متناسب با شرایط خود را  طراحی می کنند. ملل مختلف از سیاست های مختلف در فضای تجاری بازار بین المللی استفاده می کند.                             

 

 

 

  • تحقیقات بازاریابی بین المللی : بازاریابی بین المللی به دلیل اینکه با یک بازار در مقیاس بزرگتر سر و کار دارد و همچنین راهی برای تحقیقات مولد است دارای اهمیت زیادی می باشد. تحقیقات در مورد هدف بازار داخل و خارج، نیازها و نیازهای مشتریان در سطح بین المللی، پایه ای برای برنامه ریزی و توسعه محصول و همچنین معرفی تکنیک های ترقی فروش را فراهم می کند.

در این خصوص بیشتر بدانید:

 

 

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید