جنبه های مالی سرمایه گذاری

 

سرمایه گذاری خارجی شرکت های بین المللی

 

فعالیت های شرکت های چند ملیتی تقریبا از 200 سال پیش آغاز شد اما در آن زمان سرمایه گذاری خارجی  به صورت دراز مدت یا مشترک بود .

پایان جنگ سرد که منجر به آزاد سازی بازارهای در حال توسعه و باز شدن اقتصادهای آنها شد، نقش عمده ای در سرمایه گذاری های بین المللی ایفا کرد. با نابودی موانع سرمایه گذاری خارجی،

خصوصی سازی سازمان های اقتصادی ایالتی و توسعه سیاست های سرمایه گذاری مستقیم خارجی، شرکت های چند ملیتی شروع به سرمایه گذاری های بسیاری کردند.

 

 

FDI به بزرگترین مؤلفه ورود سرمایه خالص تبدیل شده است و نیز بر سرمایه انسانی اقتصادها تأثیر بسزایی دارد. کشورها به میزان قابل توجهی از این سرمایه گذاری سود می برند.

سرمایه گذاری در کشورهای در حال توسعه، اقتصادهای در حال توسعه را با سایر کشورهای جهان ادغام کرده است.

تبصره - هفتاد درصد تجارت جهانی فقط توسط 500 شرکت بزرگ صنعتی کنترل می شود. در سال 2002 ، حجم فروش ترکیبی 200 شرکت برتر معادل 28٪ از تولید ناخالص داخلی کل جهان

بود.

 

نتایج سرمایه گذاری بین المللی

 

شرکت های بین المللی در قرن بیست و یکم اقتصاد جهانی را شکل داده اند. در حال حاضر، هر یک از 100 شرکت برتر جهان بیشترین تولید ناخالص داخلی را در سطح جهانی دارند. شرکت های

چند ملیتی همچنین بیشترین فرصت های تولید و اشتغال را در جهان ایجاد می کنند.

شرکت های چند ملیتی فرصت ایجاد روابط محلی را از طریق سرمایه گذاری مستقیم خارجی با مزایای مختلف به دست آورده اند.

اهمیت این شرکت ها در اقتصاد جهانی روز به روز افزایش می یابد، شرکت ها نیز توامان مورد انتقاد و قدردانی قرار میگیرند. سهم رو به رشد این شرکت ها در اقتصادهای در حال توسعه

چشمگیر است و تاثیر تصمیمات آنها در شرایط کلی اقتصادی کشورهای میزبان مورد بررسی قرار میگیرد.

 • معایب- MNC هاعمدتا با استفاده از آخرین تکنولوژی ، مهارت های بازاریابی ، مدیریت و مقادیر اقتصادی که شرکت های داخلی نمی توانند با آن رقابت کنند در کم رنگ کردن نام رقبای داخلی خود موثر هستند و البته در این زمینه مورد انتقاد نیز قرار می گیرند. همچنین این شرکت ها برای کنترل سیاست های اقتصاد داخلی و نیز اقداماتی که علیه منافع ملی کشورهای در حال توسعه انجام دادند، مورد انتقاد قرار گرفته اند.
 • مزایا- سرمایه گذاریهای بین المللی، دارایی های تکنولوژیکی و مدیریتی را به کشورهای در حال توسعه آورده است. ایجاد مشاغلی با نیروی کار آموزش دیده و ماهر، درآمد ملی بالاتر، نوآوری ها و رقابت بیشتر، از جمله مشارکت های مثبت MNC ها در کشورهای در حال توسعه است.

 

عوامل موثر بر تصمیمات سرمایه گذاری

 

MNC  ها (شرکت های چند ملیتی ) می خواهند هزینه های خود را به حداقل و از لحاظ اقتصادی مقیاس خود را به حداکثر برسانند. آنها در مکان های مختلف سرمایه گذاری می کنند تا بهتر کار

کنند. این رویکرد، انگیزه ی این شرکت ها برای سرمایه گذاری در خارج از کشور و چند ملیتی شدن  را دو چندان میکند. آنها به دنبال بازارهای جدید، می خواهند از مواد خام

ارزان تر، دانش و تکنولوژی مدیریتی و تولید ارزان، که انگیزه های اصلی برای توسعه جهانی می باشند استفاده کنند.

شرکت های بین المللی می خواهند ترکیبی کامل از این عوامل را برای پیدا کردن "جایی برای سرمایه گذاری" مورد استفاده قرار دهند که در آن هزینه های کار و مهارت ، سطح تحصیلات نیروی

کار، قدرت خرید در بازار و نزدیکی به بازارهای دیگر در نظر گرفته شود.

 

عوامل موثر بر تصمیمات سرمایه گذاری
عوامل درصد شرکتهایی که معتقد به فاکتور مهم هستند
فرصت های بازار  100%
ثبت اختراع  85%
مقررات محیط زیست  60%
فشار رقبا  60%
پذیرش مصرف کننده  55%
در دسترس بودن نیروی کار  40%
مکانیزم انتقال تکنولوژی  35%
دسترسی سرمایه  20%
مقیاس و کیفیت تحقیق و توسعه عمومی  15%
دسترسی به تهیه کنندگان خلاق 80%

 

 

سرمایه گذاری تجارت بین الملل

 

تأمین بودجه عبارت است از اقدام برای بدست آوردن منابع ، اعم از پول (تأمین مالی) یا سایر ارزشها مانند تلاش یا زمان، برای یک پروژه ، یک شخص ، یک تجارت ، یا هر موسسه خصوصی یا

دولتی دیگر. روند درخواست و جمع آوری وجوه را جمع آوری پول می نامند. از لحاظ اقتصادی، صندوق های سرمایه گذاری توسط وام دهندگان حمایت می شوند.

دو راه چگونگی سرمایه گذاری برای وام گیرنده وجود دارد:

 • وام دهی از طریق واسطه ها نمونه ای ازاقدامات مالی غیر مستقیم است.
 • وام مستقیم به وام گیرنده، از اقدامات مالی مستقیم است.

یک کسب و کار بین المللی بستگی به ساختار سرمایه آن دارد تا بهترین نسبت بدهی به سهام سرمایه گذاران را برای به حداکثر رساندن ارزش تعیین کند. باید تعرفه ایده آل بدهی و حقوق برابر باشد

تا هزینه شرکت کاهش یابد. از لحاظ تئوری، تامین مالی بدهی ها به دلیل پایین بودن مالیات، کم هزینه است. با این حال این ساختار بهینه نیست، زیرا درصورت افزایش خطر، بدهی شرکت به طور

کلی افزایش می یابد.

 

منابع بودجه

 • صادرات و واردات بانک ها - این بانک ها دو نوع وام را ارائه می دهند : وام های مستقیم به خریداران خارجی و وام های واسطه به احزاب مسئول، مانند سازمان های دولتی خارجی که به خریداران، کالاهای سرمایه ای و خدمات مرتبط با آنها را ارائه می دهند.
 • استفاده از وام های شرکت - شرکت‌های جدید سرمایه را ازطریق منابع خارجی مانند سهام، وام، سپرده عمومی وغیره افزایش می‌دهند، درحالی که یک شرکت با سابقه می‌تواند ازطریق درآمد حفظ سرمایه کند.
 • اوراق قرضه اروپایی- اوراق‌ قرضه بین المللی به ارز کشورغیر بومی که کالا یا خدمات به آن صادر شده‌است، گفته میشود. این امر در تامین سرمایه شرکت‌های چندملیتی و دولت‌های خارجی مفید است. لندن مرکز بازار Eurobond است، اما اوراق‌ قرضه اروپائی ممکن است در سراسر جهان مبادله شود.
 • بازارهای بین المللی سهام شرکت های بین المللی می توانند سهام جدیدی را در یک بازار خارجی منتشر کنند. سهام، رایج ترین ابزار برای افزایش بودجه بلندمدت از بازاراست. همه شرکت ها، به جز کسانی که با ضمانت محدود می شوند، دارای حق قانونی برای صدور سهام هستند.
 •  شرکت دارایی بین‌المللی _  وام‌هایی که از موسسات مالی تخصصی ، بانک‌های توسعه و یا از بانک‌های تجاری  گرفته میشود، ابزارهایی برای تولید سرمایه هستند.

 

خطرات ارز خارجی

 

سه نوع خطرات مرتبط با ارز وجود دارد :

 1. خطر تراکنش - این خطر، تغییر نرخ ارز در تاریخ معامله و تاریخ حل و فصل بعدی را نشان میدهد.
 2. ریسک اقتصادی - معاملات به اثرات جریان نقدی کوتاه مدت وابسته است. با این حال، قرار گرفتن در معرض رشد اقتصادی، تاثیرات دراز مدت بر ارزش بازار یک شرکت می گذارد.
 3. ریسک انتقال - صورتهای مالی معمولا به شکل ارزهای داخلی منتقل می شوند که این خود، باعث تغییر نرخ ارز می شود.

 

هجوم ریسک فارکس - تکنیک های داخلی

 

تکنیک های داخلی برای مدیریت ویا کاهش ریسک های فارکس عبارتند از:

 • صورتحساب ارز اصلی - راه آسان این است که اصرار داشته باشید همه مشتریان خارجی پول داخلی کشور خود را پرداخت کنند و شرکت شما نیز برای هر واردات پول داخلی خود را بپردازد.
 • پیشروی و عقب ماندگی - اگر یک وارد کننده انتظار دارد از پولی که پرداخت می کند تخفیف بگیرد، ممکن است تلاش کند تا پرداخت را به تاخیر بیاندازد. همچنین اگر یک صادر کننده، ارز حاصل از فروش خود را با تاخیر در سه ماه آینده دریافت کند، ممکن است باعث کاهش ارزش پول شود، که این امر سبب میشود پول را پس از گرفتن تخفیف بلافاصله پرداخت کند و یا سریعا ارز خود را دریافت کند. در این نوع روابط ارزی مشکل این است که حدس بزنیم نرخ ارز چگونه حرکت خواهد کرد.
 • تطبیق-  اگر رسید و پرداخت های ارزی در یک زمان صورت می گیرد، مطابقت آنها با یکدیگر یک سیاست خوب است.
 • هیچ کاری انجام ندادن- این نظریه نشان می دهد که سود و زیان در درازمدت به طور خودکار پوشیده می شود. زیان های کوتاه مدت ممکن است در چنین مراحلی قابل توجه باشد. مزیت این امر در صرفه جویی در هزینه های معامله است.

 

بررسی کردن خطرات فارکس - تکنیک های خارجی

 

خطرات معاملات نیز می تواند با استفاده از طیف وسیعی از محصولات مالی محافظت شود که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره میشود:

 • قراردادهای پیشرو   در این بازار، خرید و فروش ارز، در یک تاریخ ثابت انجام و از نرخ روز به جلو در معاملات استفاده می‌شود ، این روش به طور موثر نرخ آینده را

      ثابت می‌کند.

 • بازار سرمایه پولی - ایده این است که با ایجاد تغییر در نرخ فعلی، عدم اطمینان را به حداقل برسانید. این امر با سپرده گذاری یا قرض گرفتن ارز خارجی تا زمانی که جریان نقدی واقعی رخ دهد انجام می شود.
 • قراردادهای آینده - هدف قرارداد آتی ارز، اصلاح نرخ ارز در بعضی از تاریخ های آینده با توجه به ریسک پایه است.
 • گزینه ها - یک گزینه ارزی یک حق است، اما نه یک وظیفه. خرید یا فروش ارز با قیمت یکسان در یک تاریخ مشخص در آینده معلوم می شود. این سناریو درست در بدترین حالت اجرا می شود.
 • معامله فارکس - در مبادله فارکس، طرفین موافقت می کنند مبادله ارز در یک زمان ثابت با نرخ ارز توافق شده صورت گیرد. زمانی که نرخ و میزان ارز از پیش تعیین شود، آن را یک مبادله نرخ ثابت می نامند.
 • تبدیل ارز -  مبادله تبدیل  ارز اجازه می دهد که طرفین مبادله به تعهدات خود در قرض گرفتن ارزهای مختلف و نرخ بهره پایبند بمانند که در اینصورت مبادله نرخ بهره می تواند ثابت شود.

 

 

 

 

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید