معرفی داشبوردها در اکسل

در فناوری اطلاعات، داشبورد یک رابط کاربری آسان برای ارائه یک نمایش گرافیکی از وضعیت فعلی یک عکس و روند تاریخی شاخص های کلیدی عملکرد سازمان یا بخش ها می باشد که برای تصمیم گیری های فوری و آگاهانه ساخته می شود.
داشبورد نام خود را از داشبورد خودرو می گیرند. در زیر کاپوت وسیله نقلیه خود، ممکن است صدها فرآیند که بر عملکرد خودرو شما اثر می گذارد، وجود داشته باشد. داشبورد شما این رویدادها را با استفاده از تجسم ها خلاصه می کند تا آرامش خاطر خود را برای تمرکز بر ایمن بودن وسیله نقلیه خود داشته باشید. به طور مشابه، داشبورد کسب و کار برای مشاهده و یا نظارت بر عملکرد سازمان استفاده می شود.

داشبورد ماشین

مدیریت و استخراج ارزش واقعی از همه این داده ها ،کلید موفقیت کسب و کارهای مدرن است. داشبورد با طراحی خوب، یک ابزار مدیریت اطلاعات است.

داشبورد در اکسل

تعریف داشبورد

در شرایط کنونی، یک داشبورد را می توان به عنوان یک ابزار تجسم داده ای تعریف کرد که وضعیت فعلی معیارها و شاخص های کلیدی عملکرد را ساده می کند. داشبورد اعداد و معیارها را در یک صفحه مرتب می کند. داشبورد ها می توانند یک نمایش یکنواخت یا دینامیک از نتایج حاصل از تغییرات داده ها را نشان دهند. آنها همچنین می توانند بخش های مختلف داده های بزرگ را در یک صفحه، نمایش دهند.

معیارهای کلیدی داشبورد

هسته داشبورد، در معیارهای کلیدی مورد نیاز برای نظارت نهفته است. بنابراین، یک داشبورد برای یک سازمان یا برای بخشی مانند فروش، مالی، منابع انسانی، تولید و غیره می باشد.
موفقیت داشبورد اغلب به معیارهای انتخاب شده برای نظارت بستگی دارد. برای مثال، شاخص های عملکرد کلیدی، کارت امتیازی متوازن و ارقام عملکرد فروش می توانند محتوی مناسب در داشبورد کسب و کار باشند.

مزایای داشبورد

داشبورد ها به مدیران اجازه می دهد تا بر بخش های مختلف سازمان نظارت کنند. برای نظارت بر عملکرد کلی سازمان، داشبورد به شما اجازه می دهد تا نقاط خاصی را از هر یک از بخش های سازمان ثبت کرده و گزارش دهید و عملکرد فعلی را با عملکرد قبلی مقایسه کنید. مزایای داشبورد ها عبارتند از:

 • ارائه بصری از اقدامات عملکرد
 • توانایی شناسایی و اصلاح روند منفی
 • اندازه گیری کارآیی ویا ناکارآمدی
 • توانایی تولید گزارش های دقیق برای نمایش روند جدید
 • توانایی تصمیم گیری آگاهانه بر اساس داده های جمع آوری شده
 • تعدیل استراتژی ها و اهداف سازمانی
 • نظارت فوری بر همه سیستم ها
 • شناسایی سریع اطلاعات و ارتباطات.
 • صرفه جویی در زمان با تجسم داده جامع در مقایسه با اجرای چندین گزارش.

انواع داشبورد

داشبورد ها می توانند براساس استفاده به صورت زیر طبقه بندی شوند:

 • داشبورد استراتژیک
 • داشبورد تحلیلی
 • داشبورد عملیاتی
 • داشبورد اطلاعاتی

داشبورد استراتژیک

داشبورد استراتژیک از مدیران در هر سطح در یک سازمان برای تصمیم گیری پشتیبانی می کند. آنها تصاویر لحظه ای از داده ها را نمایش می دهند و فرصت های کسب و کار را نشان می دهند و تمرکز خود را بر سطح عملکرد و پیش بینی ها می گذارند.

 • داشبورد استراتژیک نیاز به گزارش های روزانه، هفتگی، ماهانه، سه ماهه و سالانه دارد. آنها نیازی به تغییر دائمی از یک لحظه به بعد ندارند و نیازمند به روز رسانی در فواصل زمانی مشخص شده است.
 • آنها می توانند مقایسه ها و دیدگاه های مختلف در مورد مجموعه داده های بزرگ را با کلیک یک دکمه انجام دهند. اما، لازم نیست ویژگی های بیشتری در این داشبورد ارائه شود.

عکس زیر مثالی از داشبورد اجرایی است که اهداف و پیشرفت را نمایش می دهد.

داشبورد استراتژیک

داشبورد تحلیلی

داشبورد تحلیلی شامل محتوا، مقایسه و تاریخ است. آنها روی جنبه های مختلف اطلاعات مورد نیاز برای تجزیه و تحلیل تمرکز می کنند. داشبورد تحلیلی معمولا با تعامل با داده ها، از جمله وارد شدن به جزئیات پایه پشتیبانی می کند و از این رو باید تعاملی باشد.
نمونه هایی از داشبورد تحلیلی شامل داشبورد مدیریت مالی و داشبورد مدیریت فروش است.

داشبورد تحلیلی

داشبورد عملیاتی

داشبورد عملیاتی برای نظارت مستمر عملیات است. آنها اغلب متفاوت از داشبورد های استراتژیک یا تحلیلی طراحی شده و بر نظارت بر فعالیت ها و رویدادهایی که دائما در حال تغییر هستند، تمرکز می کنند. بنابراین، داشبورد های عملیاتی نیاز به داده های به روز، که در همه زمان ها در دسترس باشند، دارند.
یک نمونه از یک داشبورد عملیاتی می تواند داشبورد سیستم پشتیبانی باشد که داده های به روز را بر روی بلیط های خدماتی که نیاز به اقدام فوری دارند با اولویت بالا نشان می دهد.

داشبورد عملیاتی

داشبورد اطلاعاتی

داشبورد اطلاعات فقط برای نمایش اشکال، رویدادها و یا آمار است. آنها می توانند داده های استاتیک یا پویا و به روز باشند، اما تعاملی نیستند. به عنوان مثال، داشبورد اطلاعات ورود و یا خروج پرواز در یک فرودگاه.

داشبورد اطلاعاتی

داده ها و فرمت های داشبورد

اطلاعات مورد نیاز برای داشبورد به نوع آن بستگی دارد. پیش فرض برای داده ها این است که باید مرتبط، بدون خطا، به روز باشند. این داده ها می توانند از منابع و فرمت های متنوع و مختلف (صفحات گسترده، فایل های متنی، صفحات وب، پایگاه داده سازمان، و غیره) باشد.
نتایج نمایش داده شده در داشبورد باید معتبر، درست و مناسب باشد. زیرا اطلاعات در داشبورد منجر به تصمیم گیری، اقدامات و یا نتیجه گیری می شود.

ویژگی های اکسل برای ایجاد داشبورد

شما می توانید از طریق ویژگی های مختلفی که به شما کمک می کنند در هر داشبورد را در اکسل ایجاد کنید. شما می توانید داده ها را در جدول ها با قالب بندی شرطی نشان دهید تا نتایج خوب و بد را برجسته کنید، می توانید داده ها را در نمودارها و جدول های پیوسته خلاصه کنید.

جداول اکسل

مهمترین جزء هر داشبورد، اطلاعات آن است. داده ها می توانند از یک منبع واحد یا چندین منبع باشند. داده ها ممکن است محدود باشند و یا ممکن است چندین ردیف فاصله داشته باشند.
جداول اکسل برای دریافت داده هایی که شما می خواهید در آن داشبورد را ایجاد کنید مناسب است. راه های متعددی برای وارد کردن داده ها به اکسل وجود دارد، که یکی از آنها ایجاد ارتباط با منابع مختلف می باشد. این باعث می شود که هر بار که داده های منبع به روز می شوند، داده ها را در دفترچه ی خود به روز کنید.
شما می توانید از جداول اکسل، نام و نام خانوادگی خود را برای ارجاع داده های خود در داشبورد استفاده کنید.

جداول اکسل

قالب بندی شرطی

قالب بندی شرطی برای برجسته کردن داده ها در جداول است. شما می توانید قوانینی را تنظیم کنید که می توانید مقادیر رنگ، ستون های داده و یا مجموعه آیکون را تغییر دهید. شما می توانید از قوانین تعریف شده اکسل استفاده کنید یا قوانین خودتان را بر اساس کاربرد مورد نظر خود ایجاد کنید.

قالب بندی شرطی 1

قالب بندی شرطی 2

قالب بندی شرطی 3

نمودارهای اکسل

نمودارهای اکسل به طور گسترده ای مورد استفاده قرار میگیرند و تجسم اجزای سازنده ی داشبوردها هستند. شما می توانید الگوهای داده را مشاهده و مقایسه کنید.
اکسل دارای چندین نوع نمودار ساخته شده مانند خطی، نواری، ستون،دایره ای و پراکندگی و غیره است.

نمودار ستونینمودار خطی

نمودار دایره ای

نمودار پراکندگی

نحوه استفاده از این نمودارها و عناصر نمودار را به طور موثر در داشبورد خود در مقاله نمودار اکسل داشبورد خواهید آموخت.
علاوه بر انواع نمودارهای فوق، انواع مختلفی از نمودارهای به کار رفته نیز وجود دارند که در ارائه انواع خاصی از داده ها مفید هستند. نمودار آبشار، نمودار گانت، نمودار ترمومتر، هیستوگرام، نمودار پارتو، نمودار قیف، از جمله این نمودارها هستند.

 

 

نظرات کاربران

توسط امیر هوشنگ عسگری

سلام
عالی بود کلی استفاده کردم
در واقع اطلاعاتم رفرش و یکپارچه شد
با تشکر ارادتمند شما استادان

نظر خودتان را بنویسید