نقش مدیران در اصول مدیریت چیست؟

هر سازمان، دارای مدیرانی است که مسئولیت هدایت سازمان برای دستیابی به اهداف خود را بر عهده دارند.

نقش مدیران

مدیران، مدیریت و هماهنگی منابع را به طور موثر و کارآمد برای هدایت انرژی خود در راستای موفقیت در اهداف سازمان به کار می برند. مدیران در تمام فعالیت های سازمان ها مورد نیاز هستند. تخصص آنها در بخش های مختلف سازمان بسیار حیاتی است.

نقش مدیران

مدیران، نیروهای اصلی در رشد و گسترش سازمان هستند. سازمان های بزرگ به دلیل اندازه، فرآیند، افراد و ماهیت کسب و کار، پیچیده هستند. با این حال، سازمان ها باید یک کل منسجم باشند که شامل کارمند و استعدادهای آن و هدایت آنها به سمت دستیابی به اهداف تعیین شده در کسب و کار باشد. این تلاش بسیار چالش برانگیز است و نیاز به مدیران بسیار موثر دارد که مهارتهای ارتباطی افراد را تکمیل کند.

مدیریت سطح بالا

مدیران سطح بالا، سازمان را جهت رسیدن به اهداف خود هدایت می کنند و در ایجاد چشم انداز و مأموریت سازمان نقش مهمی دارد. آنها تفکر استراتژیک سازمان هستند.

مدیریت ارشد

مدیر کل، مسئول تمام ابعاد یک شرکت است. او مسئول مدیریت سود و زیان شرکت است. مدیران کل معمولا به هیئت مدیره شرکت یا مدیران ارشد گزارش می دهند و از آنها جهت هدایت کسب و کار راهنمایی می خواهند.
مدیر عملیاتی، مسئول یک واحد در یک شرکت یا سازمان است. او به نوبه خود توسط یک سرپرست یا گروهی از مدیران در واحد یا اداره راهنمایی می شود. او مسئولیت سودآوری و موفقیت سازمان را بر عهده دارد.

مدیران کارکنان و خط

مدیران خط، مسئول مدیریت یک کارمند یا گروهی از کارکنان هستند. آنها همچنین به طور مستقیم پاسخگوی خدمات یا خط تولید شرکت هستند. به عنوان مثال، یک مدیر خط تویوتا مسئول تولید، انبارداری، بازاریابی و سودآوری خط تولید Corolla است.

مدیران اغلب کارکنان یا زیردستان را در سازمان نظارت می کنند و عموما بخش های پشتیبانی را راهنمایی می کنند.

مدیران پروژه

هر سازمان، چندین پروژه را به طور همزمان از طریق چرخه عمر خود اجرا می کند. مدیر پروژه در درجه اول مسئولیت هدایت یک پروژه را از ابتدا تا انتها بر عهده دارد. او منابع لازم برای تکمیل پروژه را برنامه ریزی و سازماندهی می کند. همچنین او اهداف پروژه را تعریف می کند و تصمیم می گیرد که چطور و در چه دوره ای پروژه ها به پایان برسد.

نقش تغيير مديريت و مديران

هر سازمان دارای سه نقش اصلی است که مربوط به روابط بین فردی است. مدیر، نقش برجسته ای را در سازمان و در تمام موضوعات رسمی دارد. مدیر ارشد، شرکت را به طور قانونی و اجتماعی به دنیای بیرون نشان می دهد تا سازمان با آن ارتباط برقرار کند.
در نقش نظارت، مدیر، تیم خود را به مدیریت بالاتر نشان می دهد. او به عنوان یک رابط بین مدیریت عالی و تیمش عمل می کند. او همچنین با مدیران دیگر در خارج از سازمان ارتباط برقرار می کند.

مجموعه ای از ده نقش مینتزبرگ

پروفسور هنری مینتزبرگ، محقق بزرگ مدیریت، پس از مطالعه چندین هفته ای درباره ی مدیران، نتیجه گرفت که برای برآوردن بسیاری از خواسته ها و انجام وظایف، مدیران نقش های مختلفی را به عهده می گیرند.
او عنوان کرد که نقش، مجموعه ای از رفتارهای سازمان یافته است. او ده نقش رایج زیر را برای کار همه مدیران تعیین کرده است. این نقشها به شکل زیر نشان داده شده اند و به سه گروه تقسیم شده اند.

نقش بین فردی

 • مقام تشریفاتی: مسئولیت های اجتماعی، تشریفاتی و قانونی.
 • رهبر: رهبری و هدایت را فراهم می کند.
 • رابطه: شبکه و ارتباط برقرار کردن با مخاطبین داخلی و خارجی.

نقش اطلاعاتی

 • نظارت کننده: اطلاعات مربوط به سازمان و صنعت شما را دنبال می کند و تیم های داخلی را از لحاظ بهره وری و رفاه آنها نظارت می کند.
 • توزیع کننده: با اطلاعات بالقوه و مفید داخلی ارتباط برقرار می کند.
 • سخنگوی رسمی: نماینده سازمان و انتقال اطلاعات در مورد سازمان و اهداف آن به افراد خارج از آن سخن می گوید.

نقش تصمیم گیری

 • کارآفرین: ایجاد و کنترل تغییر در سازمان، حل مشکلات، تولید ایده های جدید و اجرای آنها.
 • کنترل اختلال: راه حل های غیر منتظره را حل و مدیریت می کند.
 • تخصیص منابع: اختصاص سرمایه، اختصاص کارکنان و دیگر منابع سازمانی.
 • مذاکره کننده: مشارکت مستقیم در مذاکرات مهم در تیم، بخش یا سازمان.

مهارتهای مدیریتی

هنری فایول، نظریه پرداز مشهور مدیریت، همچنین به عنوان پدر مدرن مدیریت نامیده می شود، سه مهارت اساسی مدیریتی - مهارت فنی، مهارت های انسانی و مهارت های مفهومی را شناسایی کرد.

مهارت فنی

 • دانش و مهارت های مورد استفاده برای انجام وظایف خاص. حسابداران، مهندسین، جراحان دارای مهارت های تخصصی خود برای حرفه های مربوطه می باشند. مدیران، به ویژه در سطوح پایین و متوسط، نیاز به مهارت های فنی برای عملکرد وظایف دارند.
 • مهارت های فنی به ویژه برای مدیران خط اهمیت دارد، که بیشتر وقت خود را برای کار آموزان و نظارت بر مشکلات مربوط به کار خود صرف می کنند.

مهارت انسانی

 • توانایی کار کردن، درک و ایجاد انگیزه در افراد دیگر به صورت فردی و گروهی. با توجه به نظریه پرداز مدیریت، مینتزبرگ، مدیران سطح بالا، زمان خود را صرف می کنند: 59 درصد در جلسات، 6 درصد در تلفن ها و 3 درصد در تورها.
 • توانایی کار با دیگران و همکاری افراد در گروه کاری. به عنوان مثال، دانستن آنچه باید انجام دهید و توانایی برقراری ارتباط با ایده ها و عقاید با دیگران و درک افکار دیگران در تلاش برای انتقال به مدیر است.

مهارت مفهومی

 • توانایی تجسم سازمان به عنوان یک کل و تصور همه وظایف، برای درک چگونگی وابستگی آن ها به یکدیگر و پیش بینی چگونگی تغییر در هر یک از بخش های آن بر کل تاثیر خواهد گذاشت.
 • خلاقیت، دانش گسترده و توانایی ایده های انتزاعی می باشد. به عنوان مثال، مدیر عامل شرکت مخابراتی، اهمیت خدمات بهتر برای مشتریان خود را تجسم می کند که در نهایت کمک می کند تا تعداد زیادی از مشتریان جذب شوند و باعث افزایش سود می شود.

سایر مهارتهای مدیریتی

علاوه بر مهارت های مورد بحث در بالا، دو مهارت دیگر که مدیر باید داشته باشد، یعنی مهارت تشخیصی و مهارت تحلیلی وجود دارد.

 • مهارت تشخیصی: تشخیص یک مسئله در سازمان است که با مطالعه علائم آن امکان پذیر می باشد. به عنوان مثال، یک تقسیم ممکن است مشکلات زیادی را برای سازمان ایجاد کند .با توجه به مهارت تشخیصی، مدیر ممکن است متوجه شود که سرپرست تقسیم، دارای مهارت انسانی ضعیف در برخورد با کارکنان است. بنابراین با انتقال یا آموزش سرپرست این مسئله ممکن است حل شود.
 • مهارت تحلیلی: توانایی شناسایی عناصر حیاتی یا اساسی در یک وضعیت خاص است و همچنین وابستگی متقابل آنها را ارزیابی می کند و تصمیم می گیرد که بیشترین توجه را داشته باشد. این مهارت، مدیر را قادر می سازد تا استراتژی های احتمالی را شناسایی و مناسب ترین وضعیت را انتخاب کند.

به عنوان مثال، هنگام اضافه کردن یک محصول جدید به خط تولید، مدیر ممکن است مزایا و خطرات انجام این کار را تجزیه و تحلیل کند و به هیئت مدیره توصیه می کند، که تصمیم نهایی را می پذیرد.
مهارت تشخیصی، مدیران را قادر می سازد تا شرایط را درک کنند، در حالیکه مهارت تحلیلی به آن ها کمک می کند، تعیین کنند که در آن شرایط چه کاری انجام گیرد.

 

نظرات کاربران

توسط

چرت و پرت بود

توسط علیرضا دهقان

باتشکر از گروه وتلاشهایتان
ایکاش در زمینه اجرا با مثالهایی واقعی و کمگزینه تر به لحاظ خواندن مسایل مربوطه همراه میشد
باتشکر

توسط باران

از بین عوامل یایه ای(عوامل اجتماعی، فرهنگی،فردی)وعوامل نگهدارنده(عوامل اقتصادی،فردی)و عواملتوسعه بخش(فاکتورهای مدیریتی و سبک مدیریت وعوامل فردی) اخلاق در کسب و کار به نظر شما کدامیک مهمترین نقش را در درونی سازی این موضوع در سطح فردی و اجتماعیبازی میکند؟

نظر خودتان را بنویسید