زنجیره تامین چابک چیست؟

در این بخش، ما در مورد دو نوع زنجیره تامین تخصصی بحث خواهیم کرد:

  • زنجیره تامین چابک
  • زنجیره تامین معکوس

زنجیره تامین چابک

زنجیره تامین چابک، توانایی پاسخگویی به نیازهای متغیر را دارد به طوری که باعث تحویل کالاهای سفارش داده شده به مشتریان شود.

زنجیره تامین چابک

همانطور که می دانیم، یک زنجیره تامین با انعطاف پذیری و توانایی واکنش سریع به شرایط اضطراری می تواند به کسب و کار کمک کند تا به نیازهای مشتریان پاسخ مناسب دهد. به غیر از انعطاف پذیری، سرعت و دقت نیز از ویژگی های زنجیره تامین چابک هستند.
برای شناخت مزایای یک زنجیره تامین چابک، ما باید عناصر هر نوع زنجیره تامین را بشناسیم. اینها شامل عناصری نظیر جمع آوری سفارشات و پردازش، تهیه مواد برای ساخت کالاهای مورد استفاده، بسته بندی و حمل و نقل کالاها و کیفیت خدمات مشتری است.
بنابراین، برای توجه به عملکرد زنجیره تامین چابک، هر یک از این عناصر باید به طور موثر مدیریت و هماهنگ شده به طوری که با شرایط در حال تغییر سازگار باشد.
با کمک یک زنجیره تأمین چابک، بازرگانان می توانند به راحتی به نیازهای مشتری متفاوت در زمان نسبتا کمتری پاسخ دهند. به عنوان مثال، اگر یک مشتری قبلا یک سفارش داده اما نیاز به تحویل محصول چند روز قبل از تاریخ تحویل وجود داشته باشد، می توان با استفاده یک زنجیره تأمین چابک، به راحتی این تغییر را ایجاد کرد. با همکاری مشترک بازرگان و مشتری یک استراتژی توسعه می یابد تا امکان تحویل حداکثر سفارش را در فواصل زمانی جدید فراهم کند.
زمان هایی وجود دارد که بازرگانان نیاز به خلاقیت دارند تا از لحاظ برنامه ریزی زمان تولید، انتخاب نوع حمل و نقل دارای انعطاف پذیری لازم باشند و همچنین در هر مرحله از فرآیند تکمیل سفارش، راه حل هایی برای کاهش زمان لازم برای برآوردن نیاز مشتری دارند.

زنجیره تامین معکوس

زنجیره عرضه معکوس نشان دهنده تکامل محصولات از مشتری تا بازرگان است. لجستیک معکوس، فرآیند برنامه ریزی، اجرا، نظارت و کنترل جریان ورودی موثر و اطلاعات مرتبط، با هدف بهبود ارزش است. برخی از نمونه های زنجیره عرضه معکوس به شرح زیر می باشند:

  • بازده محصول و جابجایی محصول
  • تمرینات بازسازی و مرمت
  • مدیریت و فروش مازاد، همراه با تجهیزات و ماشین آلات

انواع مختلف زنجیره تامین معکوس با توجه به مراحل مختلف چرخه محصول بوجود می آیند. به طور عمده زنجیره تامین معکوس برای انجام پنج فرآیند کلیدی زیر طراحی شده است:

  • اکتساب محصول: جمع آوری محصول مورد استفاده توسط کاربر، فروشنده یا تولید کننده به علت نقص تولید یا دلایل دیگر. این اساسا به عنوان یک استراتژی رشد در شرکت محسوب می شود.
  • لجستیک معکوس: حمل محصولات به مقصد نهایی برای ممیزی، مرتب سازی و تطبیق.
  • بازرسی و تطبیق: بررسی وضعیت محصول همراه با تصمیم گیری سودآورانه برای استفاده مجدد از آن به روش دیگر.
  • بازسازی: بازگشت محصول به منبع اولیه خود  از جایی که سفارش داده شده بود همراه با مشخصات. این کار زمانی انجام می شود که در تولید کالاها نقصی وجود داشته باشد.
  • بازاریابی: ایجاد بازار های ثانویه برای کالاهای بازاریابی شده توسط بازرگان که از طرف مشتری  در ابتدا سفارش گذاری شده بود، اما تصمیم به بازگشت آن دارد.

به طور خلاصه می توان گفت که شرکت هایی که با زنجیره تامین مستقیم خود با یکدیگر هماهنگ می شوند،  با زنجیره های عرضه معکوس، موفق شده اند. این دو زنجیر یک سیستم حلقه بسته ایجاد می کند. به عنوان مثال، شرکت چیدمان محصول را با توجه به تصمیمات ساخت که از بازیافت و بازسازی گرفته می شود، طراحی می کند. Bosch نمونه ای زیبا از زنجیره تامین معکوس است. او از سنسورها در موتورهایش استفاده می کند که ابزار قدرت اوست.
فناوری در اینجا نقش مهمی را در کاهش هزینه های بازرسی شرکت بازی می کند. در حقیقت، همراه با زنجیره های تامین معکوس، تفکر رو به جلو نیز در سود سهام نقش بزرگی دارد.

 

توسط

نگهداری و تعمیرات

هزینه‏ های نگهداری و تعمیرات، در مجموع، بخش عمده‏ای از هزینه ‏های تولید را در برمی‏گیرد. با توجه به نوع صنعت مورد بررسی، این هزینه چیزی حدود ۱۵ تا ۶۰ درصد هزینه م ...

نظرات کاربران

توسط رضا فاطمی

با سلام خدمت شما. من در حال حاضر مشغول گذراندت یه دوره بین الملی در خصوص لجستیک و زنجیره تامین مواد هستم در یکی از مباحث مطرحه در خصوص موارد زیر نیازمند به راهنمایی. خوشحال می شوم در صورت امکان بنده رو در مسیر صحیح قرار دهید.
- Supply Chain Velocity
- Acceleration and deceleration times for products
ممنون و متشکر.

نظر خودتان را بنویسید