هشت وظیفه در مدیریت بازاریابی

عبارت وظایف مدیریت بازاریابی به معنای نقش اصلی این نوع مدیریت در هر سازمان است.

وظایف عمده مدیریت بازاریابی

ما باید عملکرد اصلی مدیریت بازاریابی را درک کنیم. بعضی از مهمترین وظایف مدیریت بازاریابی در ادامه آمده است:

  • فروش
  • خرید و مونتاژ
  • حمل و نقل
  • انبارداری
  • استاندارد سازی و درجه بندی
  • تامین بودجه
  • ریسک پذیری
  • اطلاعات بازار

فرآیند بازاریابی شامل فعالیت های خاصی است، زیرا محصولات و خدمات از تولید کننده به مصرف کننده منتقل می شود. با این وجود، توصیه می شود که این کار توسط هر شرکتی که می خواهد سیستم های بازاریابی او عملکرد موفقی داشته باشد، انجام شود.

فروش

فروش، قسمت اصلی در بازاریابی است، که شامل متقاعد کردن خریداران احتمالی به خرید می باشد. فروش نقش مهمی در تحقق هدف نهایی وکسب سود دارد. فروش بوسیله فروش شخصی، تبلیغات و ترویج فروش انجام می شود. اثربخشی و کارایی در فروش، حجم سود و سودآوری شرکت را تعیین می کند.

خرید و مونتاژ

در این قسمت باید مشخص شود، چه چیزی و با چه کیفیتی، از چه کسی، چه زمانی و به چه قیمتی، خریداری می شود. خرید افراد تحت عواملی همچون کیفیت، خدمات و قیمت قرار می گیرد. محصولاتی که خرده فروشان برای خرید مجدد انتخاب می کنند، بر اساس الزامات و ترجیحات مشتریان آن ها می باشد.
مونتاژ به معنی ترکیب عناصر ضروری با یکدیگر است تا یک محصول تولید شود. 'خط مونتاژ'  قسمتی از خط تولید است که در آن مونتاژ انجام می شود.

عملیات مونتاژ شامل ورود قطعات در محل کار و صدور آن ها برای مونتاژ می باشد. خط مونتاژ آرایش کارکنان و ماشین آلات است که در آن هر فرد یک کار خاص دارد و کار به طور مستقیم از یک کارمند به کارمند بعدی منتقل می شود تا محصول کامل شود.

حمل و نقل

حمل و نقل ابزاری فیزیکی است که از طریق آن محصولات از مکان هایی که در آن تولید می شوند به مکان هایی به مصرف می رسند، منتقل می شود. حمل و نقل از تهیه مواد خام تا تحویل محصولات به مکان های مشتری بسیار مهم است. حمل و نقل عمدتا به راه آهن، کامیون، آبراه، خطوط لوله و راه های هوایی بستگی دارد.

انبارش کالا

انبارش کالا شامل نگهداری محصولات بصورت مناسب است. مانند قابل استفاده و قابل فروش بودن محصولاتی که تولید می شوند تا زمانیکه به دست مشتری برسند یا در بخش تولید به صورت مواد خام ذخیره شوند.

ذخیره سازی محصولات آنها را از خراب شدن محافظت می کند و در انتقال بیش از حد و اضافی آنها برای مصرف جلوگیری و یا استفاده در تولید آینده کمک می کند.

استاندارد سازی و درجه بندی

استاندارد سازی به معنای تنظیم استانداردها یا مشخصات خاصی برای محصولات بر اساس ویژگی های فیزیکی ذاتی هر محصول است. این ویژگی ها شامل، وزن و اندازه و یا کیفیت مانند رنگ، شکل، ظاهر، مواد، طعم، شیرینی و غیره. استاندارد منجر به یکنواختی محصولات می شود.
طبقه بندی به معنی طبقه بندی اقلام استاندارد شده به بعضی از کلاس ها یا گروه های تعریف شده است. این شامل تقسیم محصولات به کلاس های ساخته شده دارای ویژگی های مشابه است. درجه بندی برای مواد خام بسیار ضروری است، مثلا برای محصولات کشاورزی مانند میوه ها و غلات، محصولات معدن مانند زغال سنگ، آهن و منگنز و محصولات جنگلی مانند چوب.

تامین مالی

تامین مالی شامل استفاده از سرمایه برای رفع نیازمندی های مالی سازمان ها مربوط به فعالیت های مختلف بازاریابی می باشد. اطمینان از اعتبار و پول مورد نیاز و هزینه های خرید کالا به دست مشتری نهایی، بیشتر به عنوان عملکرد مالی در بازاریابی شناخته می شود.
سرمایه گذاری برای سرمایه کار و سرمایه ثابت ممکن است از سه منبع سرمایه خود، وام های بانکی و اعتبار تجاری، تامین شود.

ریسک پذیری

خطر به معنی از دست رفتن به علت برخی موقعیت های غیر قابل پیش بینی است. ریسک در بازاریابی به معنی خطر مالی است، از جمله زیان های احتمالی به دلیل کاهش قیمت ها و زیان های ناشی از خرابکاری، استهلاک، منسوخ شدن، آتش سوزی و سیل و یا هر گونه از دست دادن دیگر که ممکن است در گذر زمان رخ دهد.
همچنین ممکن است به دلیل ناپدید شدن، خرابی و حوادث یا به علت نوسانات قیمت ها ناشی از تغییرات عرضه و تقاضا باشد. خطرات مختلف معمولا به عنوان خطر مکان، خطر زمان، خطر فیزیکی و غیره نامیده می شود.

اطلاعات بازار

اهمیت اطلاعات بازاریابی اخیرا مشخص شده است. پایه و اساس تصمیمات بازاریابی، به اطلاعات به موقع و صحیح در بازار بستگی دارد .

 

نظرات کاربران

توسط امین

بازاریابی و تبلیغات از رموز اصلی موفقیت در کسب و کار است. در دنیای پرمشغله امروزی جذب مشتری بسیار مهم است.
https://khadamatyab.com/خدمات/بازاریابی-و-تبلیغات/

نظر خودتان را بنویسید