بازار چیست و عوامل موثر بر آن کدامند؟

بازار چیست؟

بازار مکانی است که تمام خریداران و فروشندگان در آن منطقه جمع می شود. این منطقه ممکن است یک کشور، ایالت، روستا و یا شهر باشد. بازار مکاني است که کالاها يا خدمات ارائه شده توسط فروشندگان براي ارزشيابي نیازها، تقاضا و عرضه و ... با خریداران مبادله مي شود.
در واقع می توانیم بگوییم بازار مکانی است که نیازهای بالقوه خریداران و همچنین فروشندگان را برآورده می کند. بازار ممکن است یک موجودیت فیزیکی یا مجازی داشته باشد و یا محلی یا جهانی باشد.

بازار چیست

ویژگی های بازار

بازار ویژگی های خاص خود را دارد. این ویژگی ها شامل تبادل و تجارت کالاها است. حال نگاهی به ویژگی های یک بازار می کنیم.

 • مکانی برای مبادله کالاها و خدمات است، این کالاها را می توان با پول، زمین یا برخی کالاهای دیگر مبادله کرد.
 • مکانی است که شما می توانید در مورد کالاهای خود مذاکره کنید.
 • پوشش همه نیازهای مشتری در آن امکان پذیر است.
 • این مکان برای نوآوری و ایجاد خلاقیت است.
 • پتانسیل یا ظرفیت برای خرید و فروش وجود دارد.
 • میزان مصرف و همچنین مجموع تقاضا نیز در این مکان مشخص است.

اکنون نگاهی به عناصر کلیدی بازار بکنیم.

عناصر یک بازار

عناصر کلیدی که یک بازار یا عناصری که بازار به آن وابسته است، به شرح زیر است:

 • محل: منطقه ای که مبادله کالاها یا خدمات بین فروشنده و خریدار اتفاق می افتد. محل باید برای هر دو طرف مناسب باشد.
 • تقاضا: بازار بر اساس عرضه و تقاضا است. فروشنده محصول یا خدمتی را فراهم می کند و خریدار می خواهد به نیازهایش برسد. یک محصول با تقاضای بالا بیشتر تامین می شود.
 • فروشنده: فروشنده شخصی است که یک محصول یا خدمت و حتی تنوعی از محصولات و خدمات را به دیگران ارائه می دهد و در عوض آن ارزشی را دریافت می کند.
 • خریدار: خریدار شخصی است که به محصول یا خدمات نیاز دارد و در عوض آماده پرداخت برخی از اقلام با ارزش است که فروشنده در عوض محصول یا خدمات درخواست می کند.
 • قیمت: هزینه یا مبلغی است که برای یک محصول یا خدمات پرداخت می شود که باید در بازار مقدار ثابتی باشد، در غیراینصورت ممکن است منجر به درگیری و همچنین عدم تعادل در رابطه فروشنده و خریدار شود.
 • مقررات دولتی: دولت مقرراتی را وضع می کند که هر دو طرف خریدار و فروشنده باید از آن حمایت کنند. همه در مقابل قانون برابر هستند. برای مثال، خریدار مجاز به فروش محصولات غیرقانونی نیست و خرید آن ها برای فروشنده ممنوع است.
 • مشخصات محصول: تعیین مشخصات کامل محصول، مقدار مورد نیاز، مواد تشکیل دهنده مورد استفاده و تمام جزئیات دیگر محصول بسیار مهم است، زیرا سلیقه ها و نیازهای افراد متفاوت است. همچنین لازم نیست که آنچه برای یک نفر مناسب باشد باید با دیگری یکسان باشد.

اینها عناصر کلیدی هستند که می توانند یک بازار را ایجاد یا تخریب کنند. یک بازار با تمام این عناصر همراه است، اگر یکی از آنها حذف شود، هیچ بازاری وجود ندارد. به عنوان مثال، اگر خریدار را از بازار برداریم، سوال این است که چه کسی کالاها را خریداری می کند. به همان شیوه، هر عنصر نقش خود را در بازار دارد.

عوامل موثر بر بازار

دلایل متعددی برای رشد یا کاهش سودآوری بازار وجود دارد. در ادامه ما اهمیت و اثر هر عامل ارائه شده در بازار را با کمک نمونه های مربوطه توضیح می دهیم.

تعداد خریداران و فروشندگان

Flipkart پیشنهاد ویژه ای را ارائه می دهد که در آن افراد باید خرید مورد نظرخود را از طریق وب سایت ثبت کنند. به این ترتیب، با استفاده از وب سایت می توان تقاضای محصول را تخمین زد و موجودی محصول با توجه به تقاضای آن حفظ شود. اگر تعداد خریداران بیشتر باشد، محصول باید دوباره خریداری شود.

عوامل موثر بر بازار


انواع کالاها

اگر شخصی بخواهد یک ماشین خریداری کند، بایستی نوع ماشین، برند های موجود، بودجه و غیره در نظر گرفته شود.  از طرفی با محدودیت بودجه تنوع ماشین های انتخابی پایین می آید.

رقابت

برند آرایشی Lakme یک محصول جدیدی تولید کرده است 2 در 1 است. این محصول شوینده صورت، اسکراب صورت در قالب یک محصول عرضه می شود. اما سوالی که به ذهن می رسد این است که چه نیازی بود؟ جواب ساده است: رقابت
این محصول می تواند مشتریان بیشتری را جذب کند و با رقابت رو به رشد مقابله کند.

انتظار خریداران

ما یک محصول را فقط به دلیل اینکه انتظارات ما را برآورده می کند خریداری می کنیم. برند Yardley ادعا کرد که محصولی عرضه کرده که پوست را به مدت شش سال مرطوب و تغذیه می کند. بنابراین افراد با پوست خشک آن محصول را با انتظار اینکه ادعای او درست است، خریداری خواهند کرد.

عوامل فرهنگی

عوامل فرهنگی مانند فرهنگ و آداب و رسومی که ما از آن ها پیروی می کنیم نیز در بازار تاثیر می گذارند.

عوامل اقتصادی

یک فرد زمانی که نرخ طلا کاهش می یابد آن را خریداری می کند. زمانی که نرخ آن افزایش پیدا می کند مشتریان کاهش می یابند.

عوامل اجتماعی

آنچه که در بازار عرضه می شود به فاکتورهای اجتماعی بستگی دارد. تحلیل ها نشان می دهد که عوامل اجتماعی بر کسب و کار شرکت ها تاثیر می گذارد. برای مثال پپسی نوشیدنی های غیر الکلی را تولید کرد تا تفاوت های فرهنگی در سراسر جهان را حفظ کند.

عوامل سیاسی

عوامل سیاسی نیز بسیار مهم است. چیزی که از طرف دولت ممنوع می شود نمی تواند در بازار فروخته شود. به عنوان مثال، ممنوعیت گوشت.

 

نظرات کاربران

توسط sara

سایت شما عالی هستش
امیدوارم موفق باشید
https://youmovise.com/

توسط محمَدگویا محمَدی- ساکن شهرستان ملایر-09183198306

موضوع: آشنایی علمی و سیستماتیک با مقوله بازار
ضمن عرض سلام و آرزوی توفیق در امور،
احتراماً به استحضار می‌رساند، علاقمند به فعالیت در بازار، امّا فارغ التحصیل گروه فنی / مهندسی و حدود 24 سال است که در حوزه سیستم های مدیریت یکپارچه (IMS: Integrated Management System) در مراکز صنعتیِ دولتی، شاغل به کار هستم، و متأسفانه اطلاعاتی در مورد بازارها و فرآیندهای / مکانیزم‌های آن‌ها ندارم.
دوست عزیز!
مدتیست به دلیل نیاز مالی، می‌خواهم در بازار، فعالیت اقتصادی داشته باشم، امّا از آنجا که اعتقاد دارم که هر کاری، از جمله فعالیت در بازار را، باید بصورت علمی و سیستماتیک شروع کنم، لطفاً بفرمائید اگر بخواهم بازار را بطور سیستماتیک، سلسله مراتبی، با حرکت از کُل به جُزء، و با استفاده از رویکرد فرآیندی بشناسم و بازار را بعنوان یک سیستم پویا در نظر بگیرم، برای کسب اطلاعات به روز، جامع، کافی، و از سطح مبتدی تا سطح پیشرفته، در خصوص مواردی همچون آشنایی با:
1) ماهیت بازار، 2) اجزاء و مؤلفه های بازار، 3) فرآیندها/مکانیزم‌های بازار، 4) شناسنامه فرآیندها/مکانیزم‌های بازار، 5) نقشه فرآیندی (Process Map) فرآیندها/مکانیزم‌های بازار، 6) نقشه Interfaceها و تعاملات فرآیندیِ فرآیندها/مکانیزم‌های بازار، . . .،
در ارتباط با:
الف) انواع بازارها بر اساس ماهیت بستر فعالیت ها، یعنی: بازار سنتی، بازار بورس، بازار (کسب و کار) اینترنتی، بازار (کسب و کار) موبایلی،
ب) انواع بازارها بر اساس ماهیت محصول / خدمت، یعنی مثلاً از بازار قطعات خودرو گرفته تا بازار محصولات کشاورزی و . . .، و
پ) انواع بازارها بر اساس محدوده مکانی، یعنی مثلاً از بازار جهانی گرفته تا بازار روستایی،
چکار باید بکنم؟
چگونه می‌توان در بازار، بطور عام (General)، و در یک بازار بخصوص، بطور خاص، بصیرت (Insight) کافی پیدا کرد؟
در صورت امکان خواهشمندست:
نقشه راه (Road Map) و برنامه، روش گام به گام، مراجع (کُتُب، نشریات، . . .) الکترونیکی و کاغذی، سایت های اینترنتی، . . .،
که بر اساس چیدمان (تَقَدُّم و تَأخُّر) آموزشی و بصورت کاربردی تهیه شده‌اند و اینجانب برای شروع یادگیری، باید آن‌ها را مطالعه کنم، معرفی بفرمائید.
پیشاپیش از صرف وقت گرانبهای‌تان برای پاسخگویی به سؤالات فوق، و راهنمایی کردن اینجانب، سپاسگذارم./-
پاسخ جنابعالی موجب امتنان خواهد بود.
ارادتمند شما: محمّدگویا محمّدی
موبایل: 1) مکالمه تلفنی:09183198306 2) واتساپ: 09171863214
استان همدان / شهرستان ملایر- پنج شنبه مورخه: 02/11/1399

نظر خودتان را بنویسید