چند نکته در مورد پایش رقبا

در دنیای رقابتی امروزی، سازمان ها باید در مورد واکنش به حرکت رقبا تصمیم گیری کنند. اگر انجام یک واکنش باعث ایجاد حرکتی در رقبا شود، این تصمیم یکی از چالش برانگیزترین تصمیماتی است که شرکت باید در نظر بگیرد. برای پاسخ به یک حرکت رقابتی سه عامل بایستی در نظر گرفته شود: آگاهی، انگیزه و توانایی. این سه عامل ترکیبی، میزان تنش رقابتی بین رقبا را تعیین می کنند.

پایش رقبا

واکنش سریع

شرکت ها بایستی در بعضی مواقع به سرعت نسبت به این حرکات واکنش نشان دهند، برخی از این واکنش ها عبارتند از: کمپین های تبلیغاتی، شکستن قیمت ها و تلاش برای کسب مشتریان کلیدی. برای مثال پپسی پانزده ماه منتظر بود تا کوکا کولا در May 2002 محصول جدید خود (کولای وانیلی) را معرفی کند. در ضمن، کولای وانیلی بازار زیادی داشت، 29 درصد خانوارهای ایالات متحده تا آگوست 2003 این نوشیدنی را خریداری کردند.

مدیر عامل شرکت ژنرال الکتریک در زندگی نامه خود خاطر نشان کرد که موفقیت در اکثر رقابت ها به دلیل پاسخ سریع به تغییرات واقعی در زمان وقوع آنها است. به همین دلیل استراتژی باید پویا و پیشگام باشد.

رقابت های چندگانه

پاسخ به حرکت رقبا در رقابت های چندگانه دشوار است. یک شرکت ممکن است یک رقیب مشابه در بازارهای مختلف داشته باشد. در صورت وجود رقبا در چند نقطه، شرکت ها باید بدانند که حرکت رقابتی در یک بازار ممکن است بر بازارهای دیگر اثر بگذارد. تحمل متقابل می تواند رقابت چند جانبه را به عنوان یک موفقیت در نظر بگیرد. تحمل متقابل زمانی بوجود می آید که هر رقیب با وجود اینکه می داند دیگر رقبا در بازارهای مختلف وجود دارند به دنبال کسب سهم بازار باشند.
به عنوان مثال دو شرکت تولید کننده A و B در بازارهای مختلفی فعالیت می کنند. شرکت A از برندهای تولید کننده سیگار در ایالت متحده است که محصولات خود را با قیمت پایین عرضه می کند. شرکت B در اروپای شرقی، جایی که شرکت A قدرت رقابت بالایی دارد شروع به ایجاد سهم بازار برای خود می کند.

واکنش به تخریب نوآوری

سه واکنش نسبت به تخریب نوآوری وجود دارد:
اول اینکه مدیران ممکن است فکر کنند نواوری جایگزین ارایه پیشنهادات نخواهد شد. بنابراین ان ها ممکن است بر روش های سنتی تمرکز کنند و مضرات استفاده از ان را نادیده بگیرند.به عنوان مثال، کتابفروشی سنتی A شروع رقابت در امازون را با فروش کتاب در ان نادیده می گیرد.
دوم اینکه یک سازمان می تواند با حمله به یک پلتفرم دیگر به چالش واکنش نشان دهد. برای مثال، اپل با معرفی قدرت و تنوع در محصولات خود توانست به فروش مستقیم کامپیوترهای ارزان قیمت شرکت Dell و Gateway واکنش نشان دهد.

سوم، تطابق با حرکت رقیب است. برای مثال شرکتی با تشکیل واحد تجاری مبتنی بر اینترنت خود با معرفی تجارت آنلاین مقابله کرد.

نام تجاری مبارز

موفقیت یک شرکت زمانی تخریب می شود که رقیب با شارژ قیمت پایین برای محصولات و خدمات خود مشتریان را جذب کند. ایجاد نام تجاری مبارز حرکتی ست که می تواند از این مشکل جلوگیری کند. نام تجاری مبارز تلاش می کند تا سهم بازار شرکت خود را بدون آسیب به برندهای موجود حفظ کند. در اوایل دهه ۱۹۸۰ جنرال موتورز با فروش ماشین های ژاپنی ارزان و کوچک در ایالات متحده مقابله کرد. جنرال موتورز می خواست فروش از دست رفته خود را بدون اسیب به برندهای موجود مانند شورلت، بیوک و کادیلاک جبران کند. جنرال موتورز با خودروهای کوچک و ارزان با نام جدید Geo به این حرکت واکنش نشان داد.

نظرات کاربران

توسط شیرین

سلام،
از مقالات بسیار مفیدتان سپاسگزارم. سایتی بسیار آموزنده و جالب دارید.
موفق باشید.

نظر خودتان را بنویسید