مزیت رقابتی در مدیریت استراتژیک

 سازمان ها می توانند تعدادی از حرکت های استراتژیک مختلف را برای ایجاد مزیت رقابتی در بخش بازار خود اتخاذ کنند. هدف نهایی، ایجاد یک تفاوت واضح و قابل تشخیص است که ممکن است برای مشتریان مهم باشد و باید نسبت به رقبا یک مزیت رقابتی باشد.
مزیت رقابتی می تواند با ایجاد یک استراتژی رهبری و با تمرکز بر ویژگی های عملیاتی و عملکردی مانند هزینه، کیفیت، نوآوری و تجربه مشتری ایجاد شود. با این حال، یک سازمان باید تنها فاکتوری را که در آن مهارت دارد شناسایی کند و پس از آن بر اساس استراتژی شناسایی شده مرتبط با آن فاکتور تمرکز کند.

مزیت رقابتی

دانش

استراتژی های مختلف سیستم های اطلاعاتی می توانند به سازمان اجازه دهند که یک مزیت رقابتی قوی داشته باشند و بتوانند دانش کارشناسان شرکت را به اشتراک بگذارند. با استفاده از نرم افزار ضبط دانش و یا یک انجمن امن و اختصاصی در وب سایت، می توانید از کارشناسان بخواهید که بهترین شیوه، مشاوره و یا اطلاعات در مورد فرآیندهای مختلف کسب و کار مهم را به اشتراک بگذارند. به اشتراک گذاری دانش می تواند هزینه های  بهبود عملکرد و کارایی در زمینه های رقابتی مانند توسعه محصول، تولید، مهندسی و خدمات مشتری را کاهش دهد.

هزینه

هزینه ها می توانند یک مزیت رقابتی مهم باشند. اگر هزینه های تولید یک تولید کننده کم باشد، یک سازمان می تواند به مشتریان قیمت هایی ارائه دهد که رقبا نمی توانند با آن رقابت کنند. ارائه قیمت پایین در حالی که کیفیت محصول حفظ شود می تواند مزیت رقابتی را بیشتر تقویت کند. تعدادی از حرکت های استراتژیک که می توانند برای کاهش هزینه ها، از جمله سرمایه گذاری در تجهیزات کارآمد، برون سپاری تولید برای کاهش هزینه و یا همکاری با تامین کنندگان برای بهبود بهره وری زنجیره تامین می تواند استفاده شود.

نوآوری

استراتژی نوآورانه، با توسعه کالاها و خدماتی که شرکت را متمایز می کند، مزیت رقابتی ارائه می دهد و تقاضای مشتری را به طور موثرتری نسبت به رقبا، تأمین می کند. برنامه توسعه محصول باید بر روی ویژگی هایی که برای مشتریان ارزش خاصی دارند و یا یک مزیت منحصر به فرد محسوب می شود، تمرکز کنند. این ویژگی های نوآورانه باعث ایجاد یک مزیت رقابتی می شوند زیرا این واقعیت وجود دارد که رقبا برای تقلید از این استراتژی ها یا ارائه جایگزین هایی به همان ارزش،کار سختی در پیش دارند.

شراکت

استراتژی شراکت می تواند یک مزیت رقابتی مناسب نیز ارائه دهد. شرکای مناسب می توانند دسترسی به مهارت های مهم استراتژیک و یا بسیاری از منابع دیگر که می توانند سازمان را به سمت نوآوری و تمایز سوق دهد را فراهم کنند. هماهنگ سازی عملیات با شرکا در زمینه زنجیره تامین می تواند به ایجاد یک رقابت مناسب کمک کند که به طور قابل توجهی مانع ورود رقبا می شود.

تجربه ی مشتری

تحقیقات فورستر می گوید که شناختن مشتریان و ارائه خدمات به آن ها تنها نوع پایداری از مزیت رقابتی ست.
چهار زمینه کلیدی برای بررسی در این زمینه وجود دارد:

  • تحقیقات مشتری
  • کیفیت تجربه و خدمات مشتری
  • کانال های بزرگ فروش ارائه اطلاعات مشتری
  • وهمچنین بازاریابی با استفاده از اطلاعات مشتری

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید