درباره استراتژی رهبری هزینه چه میدانید؟

رهبری هزینه، مفهومی است که توسط مایکل پورتر بیان شد. رهبری هزینه یک روش برای تأیید و مدیریت مزیت رقابتی می باشد. استراتژی رهبری هزینه، اساسا، به کمترین هزینه عملیاتی در صنعت اشاره دارد. استراتژی رهبری هزینه، با هدف استفاده از مقیاس تولید و موارد دیگری مانند استراتژی خرید خوب، تولید محصولات با استاندارد بالا و استفاده از فن آوری های مدرن و جاری است.
در سال های اخیر، تعداد بیشتری از شرکت ها یک استراتژی ترکیبی را برای دستیابی به رهبری بازار انتخاب کرده اند. این الگوهای ترکیبی،رهبری هزینه، خدمات مشتری برتر و رهبری محصول را در بر می گیرند. رهبری قیمت یک مفهوم متفاوت است. یک شرکت می تواند سودآوری بالاتر از حد متوسط را در رهبری قیمت داشته باشد. رهبران هزینه تنها در قیمت رقابت نمی کنند و رقابتی موثرتر دارند و دارای یک ساختار و مدیریت کم هزینه هستند. در ادامه با بیان مثال هایی این مفهوم را بیشتر توضیح می دهیم.

مثال ها

  • Ikea: شرکت سوئدی Ikea، صنعت مبلمان را تغییر داده است. Ikea محصولات خود را در کشورهای کم دستمزد تولید می کند و سطح پایه ای از خدمات را ارائه می دهد. او از طریق این روش با قیمت های پایین تر رهبری هزینه ها را به دست می گیرد.

  • فروشگاه وال مارت: وال مارت یک روش استراتژی روزانه ارزان قیمت، برای جذب مشتریان دارد. ایده این فروشگاه فروش ارزان قیمت روزانه است که به طور مداوم محصولات را با نرخ ارزان تر نسبت به رقبا عرضه می کند. وال مارت دارای یک زنجیره عرضه مقرون به صرفه است. آنها همچنین محصولات خود را از تامین کنندگان ارزان تر داخلی و از بازارهای خارجی با دستمزد کم تامین می کنند. بنابراین این شرکت می تواند اقلام خود را با قیمت های پایین به فروش برساند و از حاشیه سود کم و در عوض حجم بالا سودآور باشد.

  • مک دونالد: در صنعت رستوران، رقابت با استراتژی رهبری هزینه، دشوار است. مک دونالد دارای یک استراتژی برای تهیه غذاهای سریع با قیمت پایین است. آنها تقسیم کار می کنند و به جای آشپزان ماهر از افراد آموزش دیده ی تازه کار استفاده می کنند. برای این منظور تعدادی مدیر باید این افراد را مدیریت کنند. این صرفه جویی در فرآیندهای مختلف به شرکت اجازه می دهد که غذاهای خود را به قیمت های پایین تر عرضه کند. مک دونالد، رستوران زنجیره ای جهانی، با استفاده از یک استراتژی استخدام، یک رهبر هزینه است.

  • شرکت هواپیمایی Southwest: همانطور که می دانیم سود شرکت هواپیمایی با افزایش قیمت بلیط بالاتر می رود. شرکت هواپیمایی Southwest این مفهوم را با بازاریابی خود به عنوان یک رهبر هزینه به چالش کشیده است. Southwest با بیشترین کارایی عملیاتی خود، کمترین قیمت ممکن را پیشنهاد می دهد. آن ها با به حداقل رساندن زمانی که هواپیماها در فرودگاه ها هستند، می توانند هم پرواز کنند و هم سود ببرند.

 

نظرات کاربران

توسط ملیکا

سلام
باتشکر از مطلب خوب و کامل و مثال های فوق العادتون خدا خیرتون بده :)

نظر خودتان را بنویسید