انواع استراتژی های سطح کسب و کار

استراتژی های سطح کسب و کار شامل برنامه ها یا روش هایی است که یک شرکت می تواند از آن برای انجام کارهای متعدد در زمینه کسب و کار خود استفاده کند. بیشتر استراتژی های کسب و کار برای مورد کسب و کارهای بزرگ مورد نیاز است، زیرا دپارتمان های مختلفی در آن وجود دارد. با این حال، کسب و کارهای کوچک نیز ممکن است از استراتژی استفاده کنند. استراتژی های سطح کسب و کار معمولا برای ارائه راهنمایی به صاحبان کسب و کار، مدیران و کارکنان استفاده می شود. پنج نوع استراتژی سطح کسب و کار وجود دارد.

هماهنگی فعالیت های واحد

هماهنگی فعالیت های واحد های مختلف در یک کسب و کار یک استراتژی مشترک است. این فعالیت های واحد می توانند با توجه به دپارتمان ها و بخش های مختلف آن و همچنین موقعیت های شغلی فرد متفاوت باشد. هماهنگی ها معمولا توسط مدیر یا سرپرست انجام می شود. مدیر مسئول این است که به افراد کمک کند تا اهداف مختلف شرکت را برآورده کنند. اختصاص منابع وظیفه اصلی یک مدیر است.

استفاده از منابع انسانی

استفاده از منابع انسانی موجود برای موفقیت یک اصل ضروری است. برخی از نیروهای کاری برای رسیدن به  اهداف کسب و کار مورد نیاز است. شرکت ها معمولا یک استراتژی در سطح کسب و کار ایجاد می کنند تا مطمئن شوند که سازمان دارای کارکنان کافی برای تولید کالاها و یا خدمات خاصی است.
این استراتژی سطح کسب و کار به این معنی است که اطمینان حاصل شود که نوع مناسبی از نیروی کاری در این زمینه وجود دارد. تجزیه و تحلیل اینکه آیا افراد ماهر یا غیر متخصص برای تکمیل کارها لازم و ضروری است، بخشی مشترکی از استراتژی است.

توسعه مزایای متمایز

شایستگی های اصلی و یا مزیت رقابتی برای موفقیت یک شرکت ضروری است. شایستگی های اصلی نشان دهنده فعالیت ها یا توانایی های یک شرکت برای خروجی بهتر از سایر شرکت هاست. این استراتژیها ممکن است شامل دستیابی به منابع اقتصادی ارزانتر از دیگران، تولید کارآمد و موثر، کالاها یا خدمات منحصر به فرد و یک زنجیره تامین مقرون به صرفه باشد.

شناسایی نیچ مارکت ها ( Market niche )

نیچ مارکتینگ یک استراتژی اثربخش برای کسب و کارهای کوچک است که می خواهند محصول یا خدماتشان را به بخشی از بازار معرفی و به فروش برسانند.استارتاپ ها به نیچ مارکت تنها بعنوان راهبردی برای ورود به بازار، معرفی محصول به مشتری و دریافت بازخورد نگاه می کنند، در حالی که این روش در سازمان های بزرگ  برای افزایش حاشیه سود مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند شامل اصلاح محصولات، هدف قرار دادن گروه های جمعیتی خاص و ... باشد.

نظارت بر استراتژی های محصول

بازنگری در استراتژی های سطح کسب و کار در زمینه بهره برداری از یک سازمان ضروری است. بازبینی فرآیند کسب، تجهیزات و امکانات تجاری و نیز هزینه های اداری برای نرخ مناسب بازگشت است برای ماندن در مسیر، ضروری است. بازبینی استراتژی های سطح کسب و کار کمک می کند تا انعطاف پذیری حفظ شود و تغییرات لازم را در صورت نیاز ایجاد شود.

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید