مهارت ارائه مطلب و سخنرانی موثر

آیا تا به حال به سخنرانی استیو جابز، مدیر عامل شرکت اپل گوش داده اید؟ اگر جواب شما بله است، پس شما با مهارت های ارائه مطالب و سخنرانی آشنا هستید. استیو جابز از معدود کسانی است که توانایی ارائه مطلب بسیار بالایی دارد. در سازمان ها  اغلب مشکلاتی وجود دارد. به همین دلیل باید فرآیندی قوی و همچنین ابزارهای پشتیبانی وجود داشته باشند تا علل مشکلات قبل از اینکه آن ها به سازمان آسیب برسانند شناسایی شود.
اگر شما بخواهید یک ایده، مفهوم و یا یک محصول را معرفی کنید، باید مهارت های ارائه مطلب و سخنرانی را به دست آورید تا توجه مخاطبان را جلب کنید و در مرکز توجه قرار گیرید. به این ترتیب، می توانید از نظرات حضار استفاده کنید. حاضران می توانند از همکلاسی های دانشکده شما و یا هیئت اجرایی یک شرکت باشند.
بسته های نرم افزاری زیادی وجود دارد که می توانید برای سخنرانی خود استفاده کنید. البته، استفاده از نرم افزار برای ارائه شما اجباری نیست، اما وقتی از این ابزار برای ارائه خود استفاده می کنید، سخنرانی شما موثرتر است. بسیاری از این ابزارهای نرم افزاری به ویژگی ها و امکانات خاص مجهز شده اند تا تجربه ارائه مطلب را برای شما آسان و دلپذیر کند.

مهارت ارائه مطلب

داشتن یک ایده و یا محصول برای برقراری ارتباط و یک بسته نرم افزاری برای ایجاد سخنرانی ها، از شما یک مدیر اجرایی موثر نمی سازد. برای این کار باید خودتان را از پیش آماده کنید و همچنین باید برخی مهارت ها را در خود تقویت کنید. حال نکاتی را که شما می توانید با استفاده از آن ها به یک سخنران حرفه ای تبدیل شوید بیان می کنیم.

دستورالعمل طراحی ارائه مطلب و سخنرانی

طراحی یک سخنرانی بر نحوه دیدگاه مخاطب تاثیر می گذارد. بنابراین، شما باید به وضوح مطالب و محتوای ارائه مطلب خود تمرکز کنید.
در زیر مواردی هستند که باید در هنگام طراحی ارائه مطلب و سخنرانی توجه کنید.

 • سه هدف برتری که می خواهید از طریق ارائه مطلب خود به آن برسید را پیدا کنید. کل ارائه باید برای رسیدن به این سه هدف تمرکز داشته باشد. اگر شما در مورد آنچه که می خواهید، آگاه نباشید، مخاطبان شما از ارائه شما دلسرد می شوند.
 • درک اینکه مخاطبان شما چه کسانی هستند و چرا در سخنرانی شما حضور دارند و چه انتظاراتی از شما دارند، بسیار اهمیت دارد. در صورت امکان، پیشینه مخاطب خود را بررسی کنید. هنگام ارائه، اطمینان حاصل کنید که با مخاطبانی که برای این سخنرانی انتخاب شده اند ارتباط برقرار کرده اید.
 • فهرستی از نکاتی که می خواهید برای ارتباط با مخاطبان خود از آن ها استفاده کنید، داشته باشید، به ترتیب آنها را اولویت بندی کنید. ببینید که آیا نکته ای وجود دارد که درک آن برای مخاطبان دشوار باشد. اگر چنین باشد آن ها را بیشتر توضیح دهید.
 • روی لحنی را که می خواهید در ارئه خود استفاده کنید، تمرین کنید. این لحن می تواند انگیزشی، اطلاعاتی، طنز و غیره باشد.
 • زمان سخنرانی خود را طوری تنظیم کنید که برای مخاطبان کسالت آور نباشد.
 • همه مطالب را به صورت مختصر و همانطور که برنامه ریزی کرده اید توضیح دهید.
 • جلسه پرسش و پاسخ را در انتهای ارائه داشته باشید.

اضافه کردن موارد تکمیلی به ارائه

هنگامی که ارائه شما توسط موارد تکمیلی پشتیبانی شود، می توانید تاثیر بیشتری روی مخاطب داشته باشید. گزارش ها، مقالات و جزوه ها فقط نمونه ای از این موارد است.
اگر ارائه شما آموزنده باشد و حاوی اطلاعات زیادی باشد، یک soft copy و hard copy از آن در اختیار مخاطبان خود قرار دهید.
در زیر برخی از دستورالعمل ها در مورد موارد کمکی بیان شده است:

 • پیش از ارائه مطلب کامپیوتر، ویدئو پرژکتور را چک کنید و از اتصال به اینترنت اطمینان حاصل کنید تا در صورت وجود مشکل در هنگام ارائه مطلب مجبور به برطرف کردن آن ها نباشید.
 • از یک طرح ساده استفاده کنید. ارائه را با تصاویر و انیمیشن ها سنگین نکنید.
 • زمانی که میخواهید برای هر اسلاید تخصیص دهید بین 5-3 دقیقه است. هر اسلاید باید شامل 8-5 خط باشد. به این ترتیب، مخاطبان می توانند بر روی نکات شما متمرکز شوند .
 • موارد تکمیلی را قبل از ارائه توزیع نکنید. مخاطبان شما ممکن است در طول ارائه مطالب آن ها را بخوانند. بنابراین، پس از ارائه، موارد را توزیع کنید.

هنگام ارائه مطلب

ارائه مطلب مهمترین گام این فرآیند است. هنگام ارائه مطلب نکات زیر را در نظر بگیرید.

 • برای ارائه خود آماده باشید. مرحله طراحی را تکمیل کنید و چند بار آن را تمرین کنید تا اطمینان حاصل کنید که آن را به درستی انجام می دهید. این مرحله مهمترین بخش ارائه شماست. محتوای مطالب خود را بررسی کنید. هنگامی که شما به ارائه خود مسلط باشید، می توانید قسمت هایی که واضح نیستند را بهبود دهید.
 • برای توضیح نکات خود از نمونه های واقعی استفاده کنید. اگر این نمونه ها برای شما و مخاطبان رایج است، تاثیر زیادی خواهد داشت. از تجربیات شخصی خود برای نشان دادن موارد عملی استفاده کنید.
 • آرام باشید! در طول ارائه ریلکس و آرام باشید. زبان بدن شما برای مخاطبان بسیار مهم است. اگر شما در هنگام ارائه دچار تنگی نفس شوید، ممکن است مخاطبانتان به خوبی مطالب شما را متوجه نشوند. آنها حتی ممکن است شما را قضاوت کنند!
 • از طنز در ارائه خود استفاده کنید.از آن برای بیان نکات خود استفاده کنید.
 • به جزئیات توجه داشته باشید، مطالبی که قبلا بیان کرده اید را به خاطر بسپارید. مکان، افراد و موارد تکمیلی را هوشمندانه انتخاب کنید.

نتیجه

ارائه مطالب برای متقاعد کردن مخاطب همیشه به صورت یک چالش است. هر ارائه یک تجربه جدید برای همه ما است. بنابراین، شما باید ارائه ی خود را برنامه ریزی کنید.

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید