ارتقای شغلی

آموزش می تواند به صورت فرآیندی تعریف شود تا افرادی که کاندید استخدام در شرکت هستند با توجه به تغییر در محیط کاری شرکت بتوانند خود را سازگارکند. روند کامل شناسایی، انتخاب، استخدام و آموزش افراد به آنها کمک می کند تا در رشد حرفه ای خود و توسعه شرکت کمک کنند.

ارتقای شغلی

ارتقای شغلی فرایندی است که در آن رده شغلی کارمندان بهبود می یابد، که با وظایف، فعالیت ها و ارتباطات جدید همراه است. ارتقای شغلی می تواند به عنوان یک تلاش توسط سازمانی که هدف آن توسعه و غنی سازی منابع انسانی می باشد، تعریف شود.

ارتقای شغلی

نیاز به ارتقای شغلی

از دیدگاه شرکت، عدم تشویق کارکنان به شغل خود، می تواند باعث کمبود کارمندان برای پر کردن موقعیت های شغلی باز، تعهد پایین کارمندان و استفاده نامناسب از پول اختصاص یافته به برنامه آموزشی منجر شود.

هنگامی که یک شرکت به کارکنان در ارتقای شغلی کمک می کند، کارکنان کمتر مایل به ترک شرکت می شوند. ارتقای شغلی می تواند روحیه کارمند را افزایش دهد، همچنین باعث افزایش بهره وری شود و از طرفی به کارآمدتر شدن شرکت کمک کند.

ارتقای شغلی در مدیریت منابع انسانی

اهداف ارتقای شغلی

ارتقای شغلی سه هدف عمده دارد:

 • برای پاسخگویی فوری به نیازمندی شرکت به منابع انسانی در آینده.
 • برای به روزرسانی بهتر شرکت و شخص در مورد مسیر شغلی بالقوه درون شرکت.
 • برای استفاده از برنامه های منابع انسانی موجود با یکپارچه سازی فعالیت ها، انتخاب، اختصاص، توسعه و مدیریت کارهای فردی.

احتمالا مهمترین هدف هر برنامه ارتقای شغلی، تسهیل ابزار و تکنیک هایی است که کارکنان را قادر می سازد تا پتانسیل خود را برای موفقیت در مسیر شغلی ارزیابی کنند.

ارتقای شغلی می تواند بیکاری را به حداقل برساند و فرصت های شغلی براساس عملکرد و صلاحیت ارائه دهد.

مدیریت منابع انسانی و مسئولیت های ارتقای شغلی

ارتقای شغلی وظایفی در سطوح مختلف دارد. ما مسئولیت هایی را به سازمان، کارمندان و مدیران اختصاص داده ایم. ارتقای شغلی نقش مهمی در ترغیب فرد، گروه و همچنین سازمان دارد.

مسئولیت های سازمان

تضمین انجام ارتقای شغلی یکی از مسئولیت های سازمان است. به طور خاص، سازمان برای افزایش فرصت های شغلی و بهبود تعامل بین کارمندان مسئولیت دارد.
سازمان باید شرایط را ارتقا دهد و محیطی ایجاد کند که کارمندان برنامه های ارتقای شغلی به راحتی به کار گیرند. اساسا، سازمان اطلاعات مربوط به ماموریت و سیاست ها را فراهم می کند و کارمند را در برنامه ریزی و مسیر شغلی مشخص یاری می کند.

مسئولیت های کارمندان

تنها فردی که واقعا می داند او چه چیزی را نیاز دارد خود اوست و این خواسته ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در حالی که فرد در نهایت برای تهیه برنامه شغلی خود مسئولیت دارد، تجربه نشان داده است که افراد تنها زمانی پیشرفت قابل توجهی می کنند که انگیزه و مسیری را دریافت می کنند.

مسئولیت مدیران

مدیر باید به عنوان کاتالیزور عمل کند. مدیر باید بداند چگونه یک کارمند را در مسیر توسعه قرار دهد و به کارمند کمک کند تا موقعیت مورد نیاز را درک کند. مدیر باید راهنمایی و تشویق کند و آمادگی کارکنان برای فعالیت شغلی را تایید کند. علاوه بر این، مدیران اغلب از موقعیت های شغلی باز، دوره های آموزشی و غیره با خبر هستند.
اینها مسئولیت های اصلی ارتقای شغلی است و  مدیریت منابع انسانی باید از آن ها در سازمان مطلع باشد.

فرآیند ارتقای شغلی

برنامه ریزی شغلی مستلزم الزامات و نیازمندی های فردی و سازمانی می باشد که می توانند با روش های مختلف هماهنگ شوند. بنابراین، برنامه ریزی شغلی فرایندی است که از طریق آن کارکنان:

 • از منافع، ارزشها، نقاط قوت و ضعف خود مطلع می شوند.
 • اطلاعاتی در مورد فرصت های شغلی در شرکت جمع آوری می کنند.
 • اهداف شغلی را شناسایی و انتخاب می کنند.
 • برنامه های عملیاتی برای دستیابی به اهداف شغلی خاص خود را ایجاد می کنند.

فرآیند ارتقای شغلی ممکن است مانند مدرک تحصیلی که فرد در طول دوره تحصیل خود می گیرد باشد، اما در اینجا ما یک بخش جدید از آن را به تصویر کشیدیم، همانطور که می بینیم که چگونه کار یک فرد تحت تاثیر مکانی که در آن کار می کند، قرار می گیرد.

سیستم برنامه ریزی شغلی

سیستم برنامه ریزی شغلی می تواند گام به گام به فرایند بهبود شغلی یک فرد کمک کند؛ ما همچنین می توانیم آن را به عنوان یک فرآیند توسعه بیان کنیم.
این سیستم شامل چهار مرحله مختلف است:

فرایند ارزیابی

مرحله ارزیابی شامل فعالیت هایی نظیر ارزیابی توسط شرکت می باشد. هدف ارزیابی این است که نقاط قوت و ضعف کارمند را بدانید.

خود ارزیابی

خود ارزیابی به کارکنان در تعیین علاقه شغلی، ارزش ها، توانایی ها و گرایش های رفتاری کمک می کند. کارکنان به منظور انجام خود ارزیابی، اغلب آزمون های روانشناختی را انجام می دهند .
مقدار زیادی از تست های خود ارزیابی در اینترنت و دیگر رسانه های تجاری در دسترس است. اغلب برای کمک به کارکنان در فرایند خود ارزیابی و نتایج آزمایش های روانشناختی از مشاوران حرفه ای استفاده می کنند.

ارزیابی توسط سازمان

سازمان ها دارای منابع بالقوه ای از اطلاعات هستند که به ارزیابی کارکنان کمک می کند. یکی از منابعی که اغلب استفاده می شود فرایند ارزیابی عملکرد است.

مرحله جهت دهی

مرحله جهت دهی شامل تعیین شغل مورد نظر کارمند می شود. آیا دقیقا به علاقه کارمند توجه می شود؟ چگونه می توان با توجه به شغل موجود در سازمان، علاقه مندی کارمندان را مطابقت داد؟
به این ترتیب، اقداماتی که باید به منظور دستیابی به اهداف شغلی انجام شوند عبارتند از:

 • فرایند ارزیابی
 • مرحله جهت دهی
 • تعیین هدف
 • برنامه ریزی عملی

همانطور که در پاراگراف قبلی توضیح داده شد، تمامی موارد برای سیستم برنامه ریزی شغلی است. همانطور که می بینیم، نمی توان از یک مرحله اجتناب کرد، زیرا همه آنها به یکدیگر متصل هستند و برای ارتقای شغلی بسیار مهم هستند.
همانطور که دیدیم هدف از این مقاله این بود که بدانیم ارتقای شغلی چیست و چرا مدیریت منابع انسانی نیاز به مدیریت ارتقای شغلی دارد و اهمیت آن چه برای فرد و چه برای تیم چیست.

نظرات کاربران

توسط سامان مافی غلامی

ارتقای شغل یک کارمند

توسط سایه

سلام.میشود لطفا منابعی را که استفاده کردید بگویید ممنون میشوم.

نظر خودتان را بنویسید