پرداخت به ازای کلیک (PPC) چیست؟

اینترنت بستری برای تبلیغ آنلاین محصولات و خدمات شما است. تبلیغ کنندگان در سرتاسر جهان، علاقه زیادی به فروش محصولات مختلف و سرعت بخشیدن به فعالیت های تجاری خود نشان داده اند. بر خلاف مدل سنتی، روش های اخیر بازاریابی اینترنتی شامل تکنیک های نوآورانه برای جلب نظر مشتریان و مشاهده و یا خرید یک محصول یا یک سرویس است. این کار از طریق یک مدل با عنوان پرداخت به ازای کلیک، Pay Per Click (PPC) و یا تبلیغات کلیکی شناخته می شود. در صورتیکه تبلیغ کننده هزینه کلیک تبلیغشان را پرداخت کنند، ترافیک آنلاین به وب سایت آن ها هدایت می شود. این یک مدل کاملا موفقیت آمیز است چون هزینه زمانی پرداخت می شود که کاربر به وب سایت شما هدایت شود.

تبلیغات کلیکی، تبلیغ به ازای کلیک و یا PPC

PPC مخفف Pay Per Click است. در واقع یک مدل بازاریابی اینترنتی است که در آن بازاریابان از وب سایت های پربازدید برای تبلیغ کالا و خدماتشان استفاده می کنند. وب سایت هایی که تبلیغات شما را قرار می دهند در صورتی هزینه دریافت می کنند که کاربری روی تبلیغ شما کلیک کند.

تبلیغ به ازای کلیک


تبلیغات موتورهای جستجو

یکی از رایج تربن فرم های تبلیغات PPC، تبلیغات موتور جستجو است که در صورتیکه هزینه آن را پرداخت کنید، وقتی کاربران کلمه کلیدی را در مورد کالا و خدمات مرتبط با کسب و کار شما سرچ می کنند مکانی را برای درج لینک وب سایت شما قرار می دهد. زمانی که کاربر بر روی لینک تبلیغ شما کلیک کند، یک ترافیک مستقیم برای وب سایت شما ثبت می شود، در اینصورت شما باید مبلغی به موتور جستجو مثل گوگل پرداخت کنید.
بازاریابان قبل از ایجاد کمپین تبلیغات در موتور جستجو موارد زیر را در نظر می گیرند:

 • کلمات کلیدی مرتبط با کالا و خدمات خود را شناسایی می کنند.
 • کلمات کلیدی مناسب را انتخاب می کنند.
 • کلمات کلیدی مرتبط را بوجود می آورند.
 • کلمات کلیدی را برای ایجاد تبلیغ تنظیم می کنند

Google AdWords نمونه ای از سیستم تبلیغاتی محبوب گوگل است. سرویس Google Adwords همانند یک مزایده کار می کند.

افرادی که در تبلیغات PPC تعامل دارند:

در حقیقت برای تبلیغات PPC نیاز به تعامل فروشندگان کالا و خدمات، تبلیغ کنندگان PPC، افرادی که صفحات فرود را طراحی می کنند و کاربران است. تصویر زیر بیانگر نقش کلی افراد در تبلیغات PPC است. فروشنده ی کالا و خدمات با بازاریاب تبلیغات PPC ارتباط برقرار می کند.

تبلیغات کلیکی

بازاریاب PPC تبلیغات و صفحات فرود برای تبلیغات را ایجاد می کند.

Pay Per Click

کاربران روی تبلیغ کلیک می کنند و صفحات فرود را مشاهده می کنند.

گردش کار در یک تبلیغ PPC

در تبلیغات کلیکی گردش کار به صورت زیر است:

 • تبلیغ کننده یک آگهی متنی ایجاد می کند که می تواند شامل عکس هم باشد.
 • تبلیغ کننده لیستی از کلمات کلیدی مرتبط با تبلیغ را مشخص می کند.
 • تبلیغ کننده تعیین می کند که هر زمان که کسی روی تبلیغات اوکلیک کند، چقدر می تواند هزینه پرداخت کند یا در حقیقت بودجه او برای هر کلیک چقدر است.
 • یک کاربر از طریق یک موتور جستجو مانند گوگل کلمه یا عبارت کلیدی خود را سرچ می کند.
 • موتور جستجو تبلیغات شما را در صورتیکه با عبارات کلیدی جستجو شده مرتبط باشد، در صفحه نتایج، نمایش می دهد.
 • اگر کاربر روی تبلیغات کلیک کند به صفحه فرود وب سایت شما هدایت می شود و هزینه کلیک از حساب تبلیغ کننده کسر می شود.

فرمول محاسبه PPC

فرمول محاسبه تبلیغات کلیکی به صورت زیر است:

تعداد کلیک ها/هزینه تبلیغات= پرداخت به ازای کلیک

مزایای تبلیغات کلیکی یا PPC

PPC در رونق بخشیدن به کسب و کارهای اینترنتی کمک شایانی می کند. همچنین در PPC تبلیغات در صفحه نتایج جستجو قابل مشاهده هستند. مزایای تبلیغات کلیکی در ادامه لیست شده است:

 • اقدامات سریع: تبلیغات کلیکی یا تبلیغات PPC باعث جذب ترافیک بسیار زیاد به وب سایت شما و به تبع آن باعث محبوبیت برند شما در مدت زمان کوتاهی می شود.
 • سرمایه گذاری اولیه ناچیز: موتورهای جستجو هزینه ای را برای قرار دادن یک آگهی PPC و یا ایجاد حساب کاربری نمی کند. کاربر فقط زمانی پرداخت می کند که کسی روی تبلیغات خود کلیک کند.
 • نتایج فوری: در مقایسه با روش های SEO، اگر تبلیغات با کیفیت باشد، تبلیغات PPC می تواند سریعتر به موفقیت برسد.

توسط

بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی، دیجیتال مارکتینگ و یا بازاریابی دیجیتال اصطلاحی است که برای بازاریابی محصولات یا خدمات بگونه ای هدفمندو با استفاده از فن آوری های دیجیتالی برا ...

توسط

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا، یعنی ، ایجاد و توزیع محتوایی که مورد نظر مخاطبان است و آنها را جذب و تشویق می کند تا اقداماتی را که برای کسب و کار سود آور است را انجام دهند.

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید