بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ چیست؟

در این مقاله، ما به بررسی بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ می پردازیم. بازاریابی ایمیلی یکی از ارکان بازاریابی اینترنتی است بنابراین ما در مورد نحوه استفاده از ایمیل مارکتینگ، به عنوان یک تاکتیک اصلی بازاریابی اینترنتی بحث خواهیم کرد.

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی چیست؟

ترویج کسب و کار با ارسال ایمیل و خبرنامه را بازاریابی ایمیلی می گوییم. بازاریابان موفق از طریق ایمیل می توانند با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند. هیچ کدام از دسته بندی های بازاریابی اینترنتی، طول عمر بازاریابی ایمیلی را ندارد. ایمیل قوی ترین کانال در دسترس برای بازاریان مدرن است.

ایمیل مارکتینگ

چرا ما باید از بازاریابی ایمیلی استفاده کنیم؟

ایمیل یک ابزار است که تقریبا همه افراد امروزه از آن استفاده می کنند و همچنان در حال رشد می باشد. حساب های ایمیل سه برابر بیشتر از حساب های فیس بوک و توییتر است. بسیاری از بازاریابان موفق ترین شرکت های دنیا معتقدند که ایمیل اولین کانال برای رشد کسب و کار شما است.
به عنوان یک بازاریاب، شما باید کانال های ارتباطی زیادی برای مخاطبان خود داشته باشید، اما با زمان و منابع محدود، باید تلاش های خود را اولویت بندی کنید. بازاریابی ایمیلی به مراتب بیشترین و موثر ترین کانال ارتباطی برای جذب و ارتباط با مخاطب به منظور هدایت فروش و کسب درآمد برای کسب و کار شما است.

چگونه می توان بازاریابی ایمیلی را انجام داد؟

اگر شما یک وب سایت دارید، یک فرم ثبت نام بر روی آن بنویسید. از طریق این فرم ثبت نام، برخی از ایمیل ها را جمع آوری کنید و در پایان، شما می توانید ایمیل های تبلیغاتی خود را به آن ها ارسال کنید.

مزایا و معایب بازاریابی ایمیلی

جدول زیر لیست مزایا و معایب بازاریابی ایمیلی می باشد:

مزایا و معایب بازاریابی ایمیلی

لیست ایمیل چیست؟

لیستی از آدرس ایمیل های افرادی که علاقه مند به شنیدن یا بحث در مورد یک موضوع خاص هستند را لیست ایمیل می نامیم. به طور مثال اگر شما یک ناشر مجله هستید، لیستی از آدرس ایمیل های همه مشترکین مجله خواهید داشت. دو نوع لیست ایمیلی وجود دارد:

لیست اطلاع رسانی

لیست اطلاع رسانی زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که یک فرد یا گروه اطلاعیه هایی را به گروهی از مردم ارسال کند، که بیشتر شبیه به لیست پستی مجله‌ای است که برای ارسال ماهیانه مجلات از آن استفاده می کند. برای مثال، یک گروه موسیقی برای اینکه طرفداران را ازکنسرت‌های آتی با خبر کنند از لیست ایمیل استفاده می کنند.

لیست ایمیل

لیست بحث

اگر گروهی از افراد بخواهند در مورد موضوعات میان خودشان بحث کنند از این لیست استفاده می کنند. افراد در این لیست قادر به ارسال نامه به سایر اعضای آن لیست خواهند بود. برای مثال گروهی که به پروازهای هوایی و هواپیما علاقه دارند، از یک لیست ایمیل استفاده می‌کنند تا نکات مربوط به سال ساخت و مدل هواپیما را به اشتراک بگذارند.

جمع آوری ایمیل

اولین وظیفه برای بازاریابی ایمیلی، جمع آوری آدرس‌های ایمیل کسانی است که به کسب و کار شما علاقه دارند. روش‌های زیادی برای جمع آوری داده‌ها وجود دارد، اما در این مقاله، فقط یک مرور کلی از روش‌های مختلف ارائه می‌کنیم.

فرمول افزایش تعداد ایمیل ها در لیست

در تجزیه و تحلیل وب سایت ها، تکنیک های برخی از سازمان ها برای جمع آوری لیست ایمیل بسیار جذاب است. اگر ما می توانستیم فرآیند ساخت یک لیست طولانی از ایمیل ها را فقط به بخش های اصلی آن تقسیم کنیم، آنگاه فرمول زیر یک فرمول ایده آلی خواهد بود:

فرمول افزایش تعداد ایمیل ها در لیست

اساسا همه چیز با محتوا شروع می شود. مردم به دلیل محتوای جذاب، سایت شما را پیدا خواهند کرد. آنها برای این محتوای تاثیرگذار، مطالب سایت شما را دنبال خواهند کرد. محتوای شما پایه و اساس ایمیل هایی است که می فرستید و دلیلی برای اشتراک گذاری آن ها از سوی دنبال کنندگان مطالب سایت شماست. اگر محتوایی جذاب منتشر کردید، شروع به درخواست ثبت ایمیل کنید. افرادی که علاقه مند و مایل به دریافت محتوایی که شما ایجاد می کنید هستند، مستقیما به Inbox خود مراجعه می کنند.

استراتژی های رشد لیست ایمیل

Multiple Call to Action (CTA): کسانی که لیست ها را طراحی می کنند، طراحان وب سایت و بلاگ و CTA هستند. (عبارت Call to Action یا به صورت مخفف شده CTA یک دستورالعمل است برای اینکه کاربران را به انجام یک واکنش ترغیب کنیم و غالبا متن ها و دکمه هایی مثل "ادامه مطلب"، "ثبت نام" و... جزء عبارت CTA هستند.) به عنوان مثال دکمه ثبت نام ایمیل را در نظر بگیرید، ممکن است گاهی به صورت پاپ آپ باشد و یا در بالای یک پست وبلاگ و دیگری در پایین آن باشد. اساسا، طراح بر این عقیده است که مردم سایت را به صورت متفاوتی مشاهده کنند و برای به حداکثر رساندن شانس دیده شدن فرم توسط کاربران، بهتر است CTA ها را در همه جا ثبت کنید.
Give & Take: ضمیمه کردن مواردی جذاب به فرم ثبت نام ایمیل یک راه مطمئن برای ایجاد علاقه در کاربران است. سعی کنید برای ترغیب کاربران به ثبت ایمیلشان در وب سایت، چیزی را به صورت رایگان بفرستید، به عنوان مثال، شما می توانید کتاب های الکترونیکی، مجلات، ویدئو و دسترسی سریع به ویژگی های جدید وب سایت را در ایمیل ارسالی به آن ها ضمیمه کنید.
Handy Opt in Links: در نظر داشته باشید که مردم می توانند ایمیل خود را در مکان هایی غیر از فرم ثبت نام وارد کنند. شما می توانید لینکی را در شبکه های اجتماعی و پست های مهمان و در قسمت signature ایمیل ها به اشتراک بگذارید. بسته به نرم افزار ایمیلی که در اختیار دارید، احتمالا یک صفحه فرود برای ثبت ایمیل اختصاص داده شده است.

قدرت اجتماعی خود را نشان دهید

اگر تا به حال در لیست ایمیل وب سایتی ایمیل خود را ثبت کرده اید و به این جمله برخورد کرده اید: "آیا میدانید تا به حال ۸۰۰۰۰ نفر ثبت نام کرده اند؟" بسیاری از وب سایت ها در فرم ثبت ایمیل، تعداد اعضای لیست ایمیل خود را تبلیغ می کنند.

سعی کنید محتوای ایمیل های ارسالی جذاب باشد

‎اگر می خواهید افراد عضو لیست شما باقی بمانند و ایمیل های شما را برای خانواده، دوستان و همکاران خود فوروارد کنند محتوای جذابی برای ایمیل های خود تولید کنید.

‎چطور وب سایت های خوب لیست ایمیل های خود را رشد می دهند؟

‎همانطور که ذکر شد راه های مختلفی برای اضافه کردن ایمیل به لیست وجود دارد. در ادامه برخی از روش هایی که بعضی از وب سایت های معروف برای جمع آوری ایمیل ها انجام می دهند بیان می شود:

  • ‎روشی برای ثبت ایمیل ها از طریق لینک وجود دارد بدین صورت که شما می توانید به پیام هایی که در شبکه های اجتماعی برای شما فرستاده میشود پاسخ دهید و با کاربران خود تعامل برقرار کنید سپس به آن ها پیشنهاد دهید تا از طریق لینکی که برایشان می فرستید فرم ثبت نام ایمیل را پر کنند.
  • ‎در ایمیل هایتان یک دکمه اشتراک گذاری و یا ایمیل به دوستان قرار دهید تا اعضای لیست ایمیل شما بتوانند آن ها را برای دوستان خود فوروارد کنند. علاوه بر این در ایمیل ها یک دکمه عضویت که به فرم ثبت ایمیل لینک شده است قرار دهید که افرادی که ایمیل های فوروارد شده را دریافت میکنند به راحتی بتوانند ایمیل خود را ثبت کنند.

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید