تکنیک های سئوی موبایل و مزایای طراحی سایت ریسپانسیو

میلیونها کاربر این روزها از طریق گوشی‌های هوشمند که بر روی اندروید، iOS و یا ویندوز کار می‌کنند، به صفحات وب دسترسی دارند. از این رو، ضروری ‌است که وب سایت‌ها خود را با این محیط تغییر یافته تطبیق دهند و تغییرات مناسبی را در طراحی وب سایت خود ایجاد کنند تا بینندگان بیشتری را جذب کنند. نسخه دسکتاپ یک سایت ممکن است در هنگام مشاهده و استفاده در یک دستگاه تلفن همراه چیدمان مناسبی نداشته باشد و کاربر برای استفاده از آن نیاز به بزرگنمایی داشته باشد. این موضوع برای کاربران یک تجربه خسته کننده ایجاد کرده و احتمالا آن ها سایت را ترک می کنند.
به روزرسانی های گوگل باعث شده است تا یک وب سایت با تلفن همراه سازگار باشد در اینصورت است که در موتورهای جستجو می تواند آن وب سایت را شناسایی کند. توجه داشته باشید که وب سایتی که برای تلفن همراه به روز نشده باشد یا به اصطلاح ریسپانسیو نباشد، در موتورهای جستجو محبوبیتی نخواهد داشت.
در این مقاله، ما خواهیم دید که چگونه یک وب سایت را برای استفاده در تلفن همراه تغییر دهیم تا اطمینان حاصل کنیم، افرادی که از طریق دستگاههای تلفن همراه یک وب سایت را مشاهده می کنند، یک تجربه بهینه و خوب داشته باشند.

سئو موبایل چیست؟

بهینه‌سازی موتور جستجو برای موبایل، فرآیند طراحی یک وب سایت مناسب برای مشاهده در دستگاه‌های تلفن همراه با صفحات نمایشگر مختلف است. علاوه بر این، برخی از قوانین سئو در هنگام طراحی یک وب سایت برای دستگاه‌های موبایل نیاز به دقت بیشتری دارند. یک وب سایت اگر ویژگی‌های زیر را داشته باشد برای مشاهده در موبایل مناسب است:

 • طراحی ریسپانسیو یک وب سایت منجر می شود که آن به خوبی بر روی دسکتاپ و دستگاه های تلفن همراه نمایش داده شود.
 • تمامی صفحات یک وب سایت متناسب با موبایل را می توان به راحتی در تلفن همراه بدون نیاز به زوم کردن صفحه مطالعه کرد.همچنین نوع فونت ها، رنگ‌ها و چیدمان به خوبی نمایش داده می شوند.
 • می توان به راحتی از طریق یک وب سایت ریسپانسیو در یک صفحه کوچک حرکت کرد و روی لینک ها و دکمه ها با انگشت به راحتی مانور داد.
 • یک وب سایت ریسپانسیو به دلیل سرعت لود بالا، زمان کمتری برای بارگذاری نیاز دارد.
 • صفحه اصلی نمایش وب سایت در تلفن همراه مهمترین نقش را در جذب کاربران به محتوای مورد نظر دارد. مهمترین لینک ها در صفحه اصلی نمایش داده می شوند تا به راحتی قابل مشاهده باشند.

رتبه‌بندی وب سایت به شدت بستگی به این دارد که چقدر کاربر پسند است. شما می‌توانید دستورالعمل‌های ارائه‌شده که در ادامه آمده است برای طراحی یک وب سایت دنبال کنید.

بهینه سازی سایت برای موبایل

اگر سایت شما در حال حاضر برای موتورهای جستجو بهینه سازی شده است، نباید بهینه سازی آن برای دستگاه های تلفن همراه دشوار باشد. ما می توانیم مراحل را به سه دسته تقسیم کنیم:
مرحله 1 - انتخاب پیکربندی موبایل
مرحله 2 - اطلاع رسانی موتورهای جستجو
مرحله 3 - اجتناب از اشتباهات متداول

انتخاب پیکربندی موبایل

سه پیکربندی مختلف درتلفن همراه وجود دارد که میتوانید از آن انتخاب کنید: -
مرحله 1 - طراحی وب به صورت ریسپانسیو Responsive Web Design
مرحله 2 -  Dynamic Serving
مرحله 3 - URL های جداگانه
هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. گوگل، طراحی وب به صورت ریسپانسیو را پیشنهاد می کند، با این حال از هر سه تنظیمات پشتیبانی می کند. جدول زیر نشان می دهد که هر کدام از پیکربندی ها چگونه تنظیمات تلفن همراه، URL و کد HTML شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

انتخاب پیکربندی موبایل

طراحی وب به صورت ریسپانسیو

گوگل طراحی وب ریسپانسیو را به عنوان ساده ترین پیکربندی تلفن همراه پیشنهاد می دهد که برای پیاده سازی بسیار آسان است . کد HTML و URL تغییر نمی کند، با این حال صفحه نمایش براساس اندازه صفحه نمایش دستگاه تلفن همراه تنظیم می شود.

طراحی وب ریسپانسیو

 

Dynamic serving

Dynamic serving نوعی پیکربندی تلفن همراه است که در آن آدرس وب سایت شما بدون تغییر باقی می ماند، اما در هنگام دسترسی از یک دستگاه تلفن همراه، محتوای HTML متفاوت در اختیار شما قرار می گیرد.

Dynamic serving

زمانی که محتوای شما به طور پویا از سرور تامین می‌شود، اطمینان حاصل کنید که به گوگل اطلاع دهید زیرا ممکن است محتوای آن با دستگاه‌های همراه متفاوت باشد. یکی از معایب اصلی این رویکرد این است که شما باید قبل از وصل کردن آن به کاربر ، پردازش اضافی را بر روی محتوای خود در سرور انجام دهید. این روش بار اضافی بر روی سرور شما می‌گذارد و آن را کند می‌کند.

URL های جداگانه

زمانی که شما دو URL مختلف دارید- یکی برای کاربران تلفن همراه و دیگری برای کاربران دسکتاپ، اطمینان حاصل کنید که گوگل به صراحت در مورد این که کدام نسخه را اجرا کنید ، اطلاع دارد. گوگل URL های جداگانه را توصیه نمی‌کند زیرا می‌تواند به طور خودکار تشخیص دهد که صفحات موبایل شما متفاوت از صفحات دسکتاپ شما هستند.

URL های جداگانه

این رویکرد زمانی عملی نیست که یک وب سایت بزرگ داشته باشید زیرا نگهداری دو نسخه از یک وب سایت نیازمند دو برابر تلاش و هزینه است. در عین حال، نمی‌توانید از تفاوت‌های متعدد در محتوای خود اجتناب کنید در حالی که دو نسخه را حفظ کرده‌اید.
از نظر سئو، هر URL به صورت جداگانه انجام می شود. از این رو رتبه بندی دسکتاپ شما هرگز به رتبه بندی تلفن همراه اضافه نخواهد شد و همیشه به عنوان وب سایت های جداگانه فرض می شود. ما توصیه نمی کنیم URL های مختلف برای نسخه های تلفن همراه و دسکتاپ را داشته باشیم اگر می خواهید از مزایای سئو استفاده کنید.

به موتورهای جستجو اطلاع دهید

اطمینان حاصل کنید که گوگل و سایر موتورهای جستجو پیکربندی تلفن همراه شما را درک کنند. مهمتر از همه، گوگل باید صفحه شما را درک کند تا بتواند وب سایت شما را به درستی رتبه بندی کند. چگونگی اطلاع رسانی به گوگل بستگی دارد که کدام پیکربندی تلفن همراه، طراحی وب ریسپانسیو، dynamic serving و یا URL های جداگانه را انتخاب کرده اید.
در صورتی که سایت شما یک طراحی ریسپانسیو داشته باشد، الگوریتم های گوگل آن را بدون نیاز به اطلاع گوگل می توانند آن را به صورت خودکار درک کنند. هنگامی که شما یک طراحی ریسپانسیو دارید، فقط مطمئن شوید که متا تگ زیر را در هدر صفحه وب خود داشته باشید.

متا تگ طراحی ریسپانسیو

نمایشگر تصمیم می گیرد که چگونه صفحه وب شما بر روی یک دستگاه نمایش داده می شود. سایت با طراحی ریسپانسیو، اندازه آن بر اساس اندازه صفحه نمایش دستگاه متفاوت است. یک نمایشگر را اعلام کنید تا صفحه وب شما به درستی در هر دستگاه نمایش داده شود
اگر وب سایت شما به طور dynamically served مورد استفاده قرار می‌گیرد، دقت کنید که گوگل پیکربندی شما را با استفاده از هدر Vary HTTP تشخیص دهد:

Vary HTTP

هدر Vary مهم است که به موتورهای جستجو بگوییم که محتویات مختلف روی دسکتاپ و دستگاه‌های موبایل استفاده خواهند شد.در صورتی که نشانی‌های اینترنتی جداگانه‌ای داشته باشید، به عنوان مثال، example.com و m.example.com، می‌توانید با اضافه کردن تگ link rel=alternate در نسخه دسکتاپ خود و برعکس به گوگل اطلاع دهید:

link rel=alternate

اجتناب از اشتباهات متداول

به منظور بهینه سازی وب سایت خود برای دستگاه های تلفن همراه، اطمینان حاصل کنید که از انجام اشتباهات زیر جلوگیری کنید:

 • صفحات کند موبایل: شبکه‌های موبایل در مقایسه با شبکه‌های مخابراتی با ‌سیم، کندتر هستند، بنابراین مهم است که توجه کنید، صفحات موبایل تان چگونه به سرعت بارگذاری می‌شوند. این یک عامل رتبه‌بندی مهم گوگل است. از ابزار سئو موبایل برای پیدا کردن سرعت صفحه موبایل استفاده کنید. گوگل برای شما تعدادی ابزار خوب فراهم می‌کند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. به لینک  https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly مراجعه کنید.
 • جاوا اسکریپ و CSS را بلاک نکنبد: گوگل توصیه می کند از CSS درون خطی و جاوا اسکریپت ها برای وب سایت های کاربرپسند استفاده کنید تا بتوان آنها را با محتوا دانلود کرد. بنابراین اگر CSS زیادی نداشته باشید، سعی کنید آن را در داخل تگ تنظیم کنید؛ اما اگر شما از CSS های زیادی در فایل های جداگانه استفاده می کنید، سعی کنید آن را در پایین قرار دهید که از بلاک کردن محتوای دیگر که در حال دانلود هستند جلوگیری کند. همان قاعده مربوط به جاوا اسکریپت است که می تواند درون صفحه خود نگهداری شود یا در پایین صفحه قرار داشته باشد. اگر می توانیداز وارد کردن فایل در بالای صفحه اجتناب کنید، سپس از ویژگی async هنگام واردکردن آن استفاده کنید.

Don't block CSS

 • تصاویر سنگین: تصاویر سنگین زمان لود را افزایش می‌دهد ، با این حال ما نمی‌توانیم به طور کامل از شر آن‌ها خلاص شویم چون آن‌ها مفید و موثر هستند. بنابراین باید تعادل خوبی را بین متن و تصاویر سنگین حفظ کنید. از یک ابزار خوب برای بهینه‌سازی تصاویر خود استفاده کنید و آن‌ها را در رزولوشن پایین ذخیره کنید تا از بارگیری سنگین جلوگیری کنید.
 • از پلاگین و پاپ آپ دوری کنید: پلاگین مثل فلش و جاوا ممکن است در موبایل کاربر در دسترس نباشد. همیشه مطمئن شوید که هیچ مقدار غیر قابل بازیابی در صفحه موبایل خود ندارید. از استفاده پاپ آپ در صفحات موبایل اجتناب کنید ، زیرا بستن این گونه پاپ آپ ها در موبایل کاملا غیر ممکن است.

هنگام ایجاد یک صفحه برای موبایل، همیشه به خاطر داشته باشید که کاربر فضای محدودی برای کار دارد. بنابراین، باید تا حد امکان در ایجاد تایتل ها، URL ها، و توضیحات متا دقیق باشید.

ابزارهای مفید

در اینجا لیستی از ابزارهای مفید است که می توانید از آن برای پیدا کردن نحوه ی طراحی سایت خود برای موبایل استفاده کنید.

 • ابزارهای وبمستر گوگل: استفاده از ابزارها و تکنیک‌های گوگل برای درک آنچه که باید استفاده شود و آنچه باید از طراحی وب سایت ها برای دسکتاپ و نیز موبایل اجتناب شود.
 • Mobile Emulator: به شما این امکان را می‌دهد که ببینید سایت شما چگونه روی طیف گسترده‌ای از دستگاه‌های تلفن همراه ظاهر می‌شود.
 • Moz Local: از این ابزار برای اطمینان از این که سئو داخلی شما چه امتیازی دارد.
 • ابزار تست طراحی وب سایت به صورت ریسپانسیو: از این ابزار برای دیدن این که چگونه سایت ریسپانسیو شما در انواع دستگاه‌های همراه با اندازه‌های مختلف صفحه دیده می شود، استفاده کنید.
 • Screaming Frog: این یک ابزار مفید است که به شما امکان تجزیه و تحلیل سایت شما را میدهد و همه تغییرات را بررسی می کند.

 

توسط

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا، یعنی ، ایجاد و توزیع محتوایی که مورد نظر مخاطبان است و آنها را جذب و تشویق می کند تا اقداماتی را که برای کسب و کار سود آور است را انجام دهند.

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید