بهینه سازی کلمات کلیدی

کلمه کلیدی یک اصطلاح است که در حقیقت به کلمه کلیدی جستجو شده توسط کاربر در موتور جستجو برای پیدا کردن اطلاعات خاص گفته می شود. اکثر افراد عباراتی را که از دو تا پنج کلمه تشکیل شده است جستجو می کنند. بهینه سازی کلمات کلیدی، انتخاب مناسب کلمات کلیدی و در نظر گرفتن تعداد استاندارد آن و به کاربردن کلمات کلیدی در مکان های مناسب برای کمک به بهبود رتبه وب سایت در کلمات کلیدی مورد نظر است.

بهینه سازی کلمات کلیدی

تعداد کلمه کلیدی

این مساله به این صورت محاسبه می‌شود که کلمات کلیدی چگونه در عنوان (Title) و توصیف (Description) صفحه وب ظاهر می‌شوند یا توصیف می‌شوند. در حالی که در بعضی از موتورها اگر یک کلمه را چندین بار تکرار کنید، به خاطر «تکرارکردن» کلمه کلیدی جریمه می شوید. به طور کلی، هر کلمه کلیدی را در یک مقاله تا چند بار می توانید استفاده کنید، این تکرار تا حداکثر 3 تا 7 بار در لیست تگ های متا می تواند انجام شود.

وزن کلمه کلیدی

به تعداد کلمات کلیدی که در صفحه وب شما نمایش داده می شود در مقایسه با تعداد کل کلمات موجود در صفحه اشاره می کند. برخی از موتورهای جستجو این مورد را در هنگام تعیین رتبه وب سایت، در نظر می‌گیرند. یکی از تکنیک هایی که اغلب به خوبی کار می کند، ایجاد برخی صفحات کوچکتر است، که به طور کلی فقط یک پاراگراف طولانی دارد و بر یک کلمه کلیدی خاص تأکید دارد. با حداقل نگه داشتن تعداد کل کلمات، شما می توانید "وزن" کلمه کلیدی را افزایش دهید.

نزدیکی کلمه کلیدی

قرار دادن کلمه کلیدی در یک صفحه وب که با یکدیگر در ارتباطند و یا در بعضی موارد مترادف اند، نزدیکی کلمه کلیدی می گویند. به عنوان مثال عبارت مرتبط به وام‌های خانگی با فرض این که شما تنها برای عبارت " وام‌های خانگی " جستجو می‌کنید ، اشاره به وام مسکن دارد.

برجسته کردن کلمه کلیدی

برجسته کردن کلمه کلیدی، در واقع سنجش این موضوع می باشد که چگونه در یک صفحه، کلمات کلیدی گنجانده می‌شوند. درج کلمات کلیدی در H1 و در پاراگراف اول ( ۲۰ کلمه اول یا غیره ) در یک صفحه بهتر است.

مکان قرارگیری کلمه کلیدی

جایی که کلمه کلیدی شما در یک صفحه قرار داده می‌شود بسیار مهم است. به عنوان مثال، در اکثر موتورهای جستجو، قرار دادن کلمات کلیدی در عنوان صفحه، یا در تگ های هدینگ، امتیاز در نظر گرفته می شود. در برخی موتورها، قرار دادن کلمات کلیدی در انکر تکست و یا متن لینک، مزیت محسوب می شود.

بهترین مکان برای قرار دادن کلمات کلیدی

در اینجا لیستی از مکان‌هایی که باید از کلمات کلیدی اصلی استفاده کنید، آمده است.

 • کلمات کلیدی در عنوان صفحه  < Title>
 • کلمات کلیدی در متای توضیحات < meta name="description">
 • کلمات کلیدی در متای نام < meta name="keyword" >
 • کلمات کلیدی در <h1> یا تگ های هدینگ دیگر h3,h2,…
 • کلمات کلیدی در تگ لینک <a href="http://yourcompany.com">keywords</a>
 • کلمات کلیدی در متن مقاله
 • کلمات کلیدی در تگ alt عکس
 • کلمات کلیدی در تگ کامنت <!-- insert comments here>
 • کلمات کلیدی در URL وب سایت

مکان قرار دادن کلمات کلیدی

پیدا کردن کلمات کلیدی

راه‌های مختلفی برای پیدا کردن کلمات کلیدی برای وب سایت تان وجود دارد. برخی از ایده‌های یافتن کلمات کلیدی خوب عبارتند از :

 • کلمات بالقوه ای که مردم برای پیدا کردن محصول و یا خدمات شما استفاده می‌کنند.
 • مشکلاتی که مشتریان احتمالی شما ممکن است سعی کنند در آینده برای حل آن از محصولات و خدمات شما استفاده کنند.
 • تگ های کلمات کلیدی وب سایت های رقیب شما.
 • استفاده از google suggestion و یافتن کلمات و جملات مرتبط با کلمات کلیدی مورد نظر شما که توسط کاربران جستجو شده است.
 • استفاده از یک ابزار آنلاین همچون Google Keyword Tool
 • با تحلیل وب سایت خود و پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب. این کار را می توان با کمک متخصص SEO انجام داد.
 • شما می‌توانید یک طوفان فکری برای شناسایی کلمات کلیدی صحیح برای سایت خود ایجاد کنید.

پیدا کردن کلمات کلیدی

لغت ریشه کلمه چیست؟

گوگل با استفاده از یک ویژگی به نام ریشه کلمه (word stemming) است که اجازه می دهد تا تمام اشکال کلمه، چندگانه، فرم فعل و همچنین کلمات مشابه برای یک جستجو داده شود. بنابراین به عنوان مثال اگر کسی درجستجوی گوگل به دنبال «طرح های خانه» باشد، نه تنها صفحاتی که برای این عبارت بهینه شده اند بالا می آیند ، بلکه صفحاتی که حاوی تمام تغییرات آن عبارت هستند، بازگردانده می شوند. به عنوان مثال، "طرح خانه"، "طرح ریزی خانه"، "طراح خانه"و ...
امیدوارم شما اطلاعاتی در مورد کلمات کلیدی داشته باشید و همچنین بدانید چطور آن‌ها را شناسایی کرده و از آن‌ها استفاده کنید.

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید