نام دامنه و نامگذاری فایل ها و تاثیر آن بر سئو

نام دامنه وب سایت و تاثیر آن بر سئو

وقتی شما اقدام به راه اندازی کسب و کار اینترنتی کردید، اولین چیزی که باید در مورد آن فکر کنید نام دامنه است. قبل از آن باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • مشتری هدف شما چه کسی می باشد؟
 • شما قصد فروش چه چیزی دارید؟ آیا یک آیتم ملموس است یا یک متن خوب؟
 • چه چیزی ایده کسب و کار شما را منحصر به فرد و یا متفاوت از هر چیز دیگری که در بازار موجود است، می کند؟

بسیاری از افراد فکر میکنند مهم این است کلمات کلیدی در نام دامنه باشند. کلمات کلیدی در نام دامنه مهم هستند، اما این معمولا وقتی نام دامنه کوتاه باشد انجام پذیر و به خاطر سپردنی است. استفاده از کیوردها در نام دامنه به شما مزیت رقابتی در برابر رقیبانتان می دهد. داشتن کلمات کلیدی در نام دامنه تان می تواند نرخ کلیک شما را در لیست موتورهای جستجو بالا ببرد و پرداخت تبلیغات و همچنین استفاده از کلمات کلیدی در لینک های ورودی به وب سایت را آسان می کند.

نام دامنه و سئو


از خرید نام های دامنه طولانی و گیج کننده اجتناب کنید. بسیاری از افراد در نام دامنه با استفاده از خط فاصله کلمات را جدا می کنند. در گذشته نام دامنه به تنهایی فاکتور رتبه بندی مهمی بود اما امروزه موتورهای جستجو ویژگی های پیشرفته ای دارند که نام دامنه دیگر فاکتور مهمی نیست.در نام دامنه خود از دو و یا سه کلمه استفاده کنید که به راحتی به خاطر سپرده شود. بیشتر وب سایت های برجسته از نام برند خود دردامنه استفاده می کنند مانند: یاهو، ویکی پدیا  و گوگل و ...
افراد باید بتوانند نام دامنه شما را به راحتی بخوانند و حدس بزنند شما چیه چیزی می فروشید.

نامگذاری فایل ها:

یکی از راحت ترین روش ها برای بهبود بهینه سازی موتورهای جستجو روش نام گذاری فایل هایتان است. برای موتورهای جستجویی نظیر گوگل نام گذاری فایل ها بسیار مهم است.
شما می توانید فایل هایی که برای هر یک از صفحات وب خود در نظر گرفته اید بستگی به موضوع صفحه، نامگذاری کنید. همچنین می توانید کلمات کلیدی مورد نظر خود را در گوگل سرچ کنید و نام فایل هایی که به کلمه کلیدی شما مربوط است را ببینید. این تضمین میکند که کلمات کلیدی مناسبی به نام فایل تخصیص داده اید.

نام گذاری فایل ها در سئو

سبک نام گذاری فایل ها

 • نامگذاری فایل بایستی ترجیحا کوتاه و توصیفی باشد.
 • قراردادن کلمات کلیدی مشابه در نامگذاری فایل ها خوب است درست مثل نامگذاری تایتل صفحه.
 • از نامگذاری فایل به صورت کلی اجتناب کنید به عنوان مثال به جای service.htm  یا job.htm نام واقعی آن یعنی computer-repairing.htm را استفاده کنید.
 • تلاش کنید تا بیشتر از 3-4 کلمه استفاده نکنید.
 • کلمات کلیدی را با خط فاصله به جای آندرلاین جدا کنید.
 • در صورت امکان از دو کلمه کلیدی استفاده کنید.

مثالی از نام فایل

لیست زیر نمونه ای از نامگذاری فایل است که برای سئو کارها ایده آل است.
slazenger-brand-balls.html
wimbledon-brand-balls.html
wilson-brand-balls.html
همانطور که می بینید کلمات کلیدی به جای آندرلاین با خط تیره جدا شده اند.

فرمت فایل ها

باید توجه داشته باشید که .html، .htm، .php و هر پسوند دیگری برای بازدیدکنندگان شما هیچ چیز نیست. پسوند این فایل ها ربطی به کاربر نداره و فقط به سرور برنامه می گوید که این صفحه با چه تنظیماتی در سمت کاربر بارگذاری شود. خیلی از کارشناسان وب فکر می کنند استفاده از نامگذاری فایل ها بدون فرمت ایده خوبی است. این کمک چندانی به شما نمیکند.
قبل از نامگذاری فایل ها به نکات زیر توجه کنید:

 • نامگذاری فایل ها کوتاه، ساده و مرتبط با محتوای صفحه باشد.
 • سعی کنید ماکزیمم از سه تا 4 کلمه کلیدی برای نامگذاری فایل ها استفاده کنید و این کلمات کلیدی در عنوان (Title) صفحه استفاده شود.
 • تمامی کمات کلیدی را به جای آندرلاین با خط فاصله جدا کنید.
 • حجم فایل ها کمتر از 101 کیلو بایت باشد زیرا گوگل بیشتر از آن را می شکند.

 

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید