نام دامنه و نامگذاری فایل ها و تاثیر آن بر سئو

نام دامنه وب سایت و تاثیر آن بر سئو

وقتی شما اقدام به راه اندازی کسب و کار اینترنتی کردید، اولین چیزی که باید در مورد انتخاب آن فکر کنید نام دامنه است. قبل از آن باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • مشتری هدف شما چه کسی می باشد؟
 • شما قصد فروش چه چیزی دارید؟ آیا یک کالا است یا یک خدمت؟
 • چه چیزی ایده کسب و کار شما را منحصر به فرد و یا متفاوت می کند؟

بسیاری از افراد فکر می کنند مهم این است کلمات کلیدی در نام دامنه باشند. کلمات کلیدی در نام دامنه مهم هستند، اما این معمولا وقتی نام دامنه کوتاه باشد انجام پذیر و به خاطر سپردنی است. استفاده از کلمات کلیدی در نام دامنه به شما در برابر رقیبانتان مزیت رقابتی می دهد. داشتن کلمات کلیدی در نام دامنه تان می تواند نرخ کلیک شما را در لیست موتورهای جستجو بالا ببرد.

نام دامنه و سئو


از خرید نام های دامنه طولانی و گیج کننده اجتناب کنید. بسیاری از افراد کلمات را در نام دامنه با استفاده از خط فاصله جدا می کنند. در گذشته نام دامنه به تنهایی فاکتور رتبه بندی مهمی بود اما امروزه موتورهای جستجو ویژگی های پیشرفته ای دارند که نام دامنه دیگر فاکتور مهمی نیست.در نام دامنه خود از دو و یا سه کلمه استفاده کنید که به راحتی به خاطر سپرده شود. بیشتر وب سایت های برجسته از نام برند خود دردامنه استفاده می کنند مانند: یاهو، ویکی پدیا و گوگل و ...
افراد باید بتوانند نام دامنه شما را به راحتی بخوانند و حدس بزنند شما چه چیزی می فروشید.

نامگذاری فایل ها:

یکی از راحت ترین روش ها برای بهبود بهینه سازی موتورهای جستجو روش نام گذاری فایل هایتان است. برای موتورهای جستجویی نظیر گوگل نام گذاری فایل ها بسیار مهم است.
شما می توانید فایل هایی که برای هر یک از صفحات وب خود در نظر گرفته اید بستگی به موضوع صفحه، نامگذاری کنید. همچنین می توانید کلمات کلیدی مورد نظر خود را در گوگل سرچ کنید و نام فایل هایی که به کلمه کلیدی شما مربوط است را ببینید. این امر تضمین می کند که کلمات کلیدی مناسبی به نام فایل تخصیص داده اید.

نام گذاری فایل ها در سئو

سبک نام گذاری فایل ها

 • نامگذاری فایل بایستی ترجیحا کوتاه و توصیفی باشد.
 • قراردادن کلمات کلیدی مشابه در نامگذاری فایل ها خوب است، درست مثل نامگذاری تایتل صفحه.
 • از نامگذاری فایل به صورت کلی اجتناب کنید به عنوان مثال به جای service.htm  یا job.htm نام واقعی آن یعنی computer-repairing.htm را استفاده کنید.
 • تلاش کنید تا بیشتر از 3-4 کلمه استفاده نکنید.
 • کلمات کلیدی را با خط فاصله به جای آندرلاین جدا کنید.
 • در صورت امکان از دو کلمه کلیدی استفاده کنید.

مثالی از نام فایل

لیست زیر نمونه ای از نامگذاری فایل است که برای سئو کارها، ایده آل است.
slazenger-brand-balls.html
wimbledon-brand-balls.html
wilson-brand-balls.html
همانطور که می بینید کلمات کلیدی به جای آندرلاین با خط تیره جدا شده اند.

فرمت فایل ها

باید توجه داشته باشید که پسوندهای .html، .htm، .php و هر پسوند دیگری برای بازدیدکنندگان شما اهمیت ندارد. پسوند این فایل ها ربطی به کاربر ندارد و فقط به سرور برنامه می گوید که این صفحه با چه تنظیماتی در سمت کاربر بارگذاری شود. خیلی از کارشناسان وب فکر می کنند استفاده از نامگذاری فایل ها بدون فرمت ایده خوبی است. این کمک چندانی به شما نمی کند.
قبل از نامگذاری فایل ها به نکات زیر توجه کنید:

 • نامگذاری فایل ها کوتاه، ساده و مرتبط با محتوای صفحه باشد.
 • سعی کنید ماکزیمم از 3 تا 4 کلمه کلیدی برای نامگذاری فایل ها استفاده کنید و این کلمات کلیدی در عنوان (Title) صفحه استفاده شود.
 • تمامی کلمات کلیدی را به جای آندرلاین با خط فاصله جدا کنید.
 • حجم فایل ها کمتر از 101 کیلو بایت باشد زیرا گوگل بیشتر از آن را می شکند.

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید