بازاریابی اینستاگرام (مقدمه)

اینستاگرام یکی از سریعترین شبکه های اجتماعی در حال رشد است و در طول سالها محبوبیت فراوانی به دست آورده است. بنابراین بازاریابی اینستاگرام یا اینستاگرام مارکتینگ اهمیت زیادی برای ترویج و رونق در کسب و کارهای اینترنتی دارد. در حقیقت اینستاگرام یکی از ضروری ترین شبکه های اجتماعی در میان مردم است و همچنان دارای محبوبیت بیش از 400+ میلیون کاربر در ماه می باشد. جای تعجبی نیست که کسب و کارها در هر شکل و اندازه ای باشند از اینستاگرام به عنوان یکی از کانال های اصلی بازاریابی خود استفاده می کنند. اگر به درستی استفاده شود، اینستاگرام می تواند بهترین ابزار بازاریابی برای انواع کسب و کارها باشد.

اینستاگرام چیست؟

اینستاگرام یک شبکه اجتماعی برای اشتراک گذاری آنلاین عکس است که به شما این امکان را می‌دهد که زندگی و تجربیات خود را با دوستان و افراد دیگر، به اشتراک بگذارید. اینستاگرام همچنین از فیلم های ویدیویی پشتیبانی می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد که به سرعت عکس‌ها و فیلم هایشان را به اشتراک بگذارند.

بازاریابی اینستاگرام

اینستاگرام در اکتبر ۲۰۱۰ توسط Kevin Systrom و Mike Krieger  تاسیس شد. موفقیت آن، نظر ارزشمندترین شبکه های اجتماعی جهان را جلب کرد. در ماه آوریل ۲۰۱۲، فیس بوک، اینستاگرام را به قیمت ۳۰۰ میلیون دلار نقد و ۲۳ میلیون سهم سهام خریداری کرد که ارزش کل آن تقریبا یک میلیارد دلار بود. از اینستاگرام می توان برای بازاریابی برند استفاده کرد.

اصول اینستاگرام

اینستاگرام برای استفاده در سیستم عامل های اندروید و ویندوز و iOS در دسترس است. همچنین افراد با یک کامپیوتر روی وب میتوانند به اینستاگرام دسترسی داشته باشند. کاربران می‌توانند تصاویر و ویدیو را با استفاده از گوشی های هوشمند خود پست کنند و از ابزارهای ویرایشی متنوع، به منظور تغییر ظاهر یک تصویر، و به اشتراک گذاشتن آن‌ها بر روی پلتفرم های مختلف علاوه بر صفحه اینستاگرام استفاده کنند.
همچنین اینستاگرام به کاربران اجازه می‌دهد تا برخی ازکپشن ها (captions) (توضیحاتی که در هر پست اینستاگرام میتوان درج کرد) را اضافه کنند و با استفاده از نماد هشتگ # برای درج کلمات کلیدی در توصیف تصاویر و ویدئوها، و نماد @ برای تگ یا منشن کردن سایر کاربران، استفاده کنند.
علاوه بر گرفتن عکس و سایر کارها، اینستاگرام همچنین پلتفرم مشابهی را برای ارتباطات اجتماعی فراهم می کند. کاربران اینستاگرام می توانند هر تعداد از کاربران دیگر را فالو (follow) کنند. در این صورت آن کاربر فالور (follower) کاربریست که آن را فالو میکند.

اینستاگرام مارکتینگ


شبکه اجتماعی اینستاگرام نامتقارن است، بدین معنی است که اگر کاربر X کاربر Y را فالو کند، حتما نیازی نیست Y هم X را فالو کند. همچنین کاربران می توانند تنظیمات حریم خصوصی خود را انتخاب کنند به طوری که عکس ها و ویدیو های ارسال شده آنها فقط برای فالورهای آن قابل دسترسی است و نیاز به تایید کاربر برای فالو کردن او را دارد. به طور پیش فرض، کسانیکه تصاویر و ویدیوهایشان، عمومی (Public) است، برای هر کسی که از برنامه اینستاگرام استفاده می کنند، قابل مشاهده است.
کاربران همچنین می توانند در زیرپست های دوستان خود نظر دهند، به همین ترتیب اینستاگرام می تواند به عنوان یک شبکه اجتماعی پر طرفدار که مشابه سایر پلتفرم های شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر می باشد.

مزایای استفاده از اینستاگرام

بعضی از مزایای استفاده از اینستاگرم که به فرصت های کسب و کار اضافه می شود، در ادامه بحث شده است.

شما می توانید کاربران بیشتری را به فروشگاه اینستاگرامی خود دعوت کنید:

با استفاده از اینستاگرام، شما می توانید یک تجربه برای خرید از فروشگاه اینستاگرامی را برای فالورهای (followers) خود، فراهم کنید. برای در نظر گرفتن منافع طرفداران خود اطلاعات مرتبط و ارزشمندی را در کپشن (Caption) بنویسید، مثلا جزئیات مکان، فروش و... را به اشتراک بگذارید و همچنین اطمینان حاصل کنید که همه اطلاعات مربوط به محصول را توضیح داده اید، فالورهای شما مایل به خرید محصولی هستند که عکس آن را ببینند.

مزایای بازاریابی اینستاگرام

شما می توانید نام تجاری خود را ترویج کنید:

می توانید از اینستاگرام برای ارسال عکس های خدمات و محصولات شرکت خود استفاده کنید. از سوی دیگر، از هر نوع تصاویر خسته کننده، تصاویر سنگین و یا سایر اطلاعات انفورماتیک غیر ضروری اجتناب کنید. از خود و کارمندان خود را در محل کار و یا در هر مناسبتی عکس بگیرید و پست کنید. از کپشن ها (captions) برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات مرتبط و جالب در مورد کارمندان و آنچه در تصویر اتفاق افتاده استفاده کنید. هنگامی که شما در یک مناسبت یا جلسه خاص شرکت می کنید یا شروع به کار بر روی یک پروژه جدید می کنید، از هر کاری که ارزشمند است عکس بگیرید و ثبت کنید و از اینستاگرام به عنوان یک ابزار عالی برای ترویج کسب و کار شما استفاده کنید.

فروش در اینستاگرام

شما می توانید طرفداران را جذب و فروش را افزایش دهید:

در اینستاگرام می توانید با ارائه تخفیفات دوره ای و کدهای تخفیف کوپنی باعث جذب فالورهای بیشتر شوید. شما می توانید این کار را برای هر یک از خدمات و محصولات خود انجام دهید. ارائه یک کار منحصر به فرد و ایجاد وضعیتی مطلوب برای مخاطبان خاص، یک تکنیک اثبات شده برای پیشبرد اهداف شماست.

کوپن تخفیف


استراتژی کسب و کار در بازاریابی اینستاگرام

اینستاگرام که بخشی از استراتژی کسب و کار شماست، می تواند باعث کسب نتایج موفقیت آمیز در کسب و کار شما شود. در ادامه برخی استراتژی هایی که باید در نظر بگیرید آمده است:

مشتریان خود را درگیر کنید

برای تبلیغ کسب و کار خود، از علامت @ برای منشن فالورها در اینستاگرام استفاده کنید. در اینصورت فورا با میزان قابل‌ توجهی از مشتریان احتمالی ارتباط برقرار خواهید کرد. این به مشتریان شما کمک می‌کند و آن‌ها را علاقمند می‌کند تا شما را دنبال کنند.
علامت @ همچنین برای تگ کردن نظرات هر مشتری درقسمت کامنت ها نیز استفاده می شود و شما می توانید از آن برای رشد مخاطبان خود در طول زمان استفاده کنید. این روش می تواند یک مخاطب ارزشمند برای کسب و کار شما ایجاد کند. شما همچنین می توانید از هشتگ ها (#) به عنوان یک روش برای افزایش مخاطبان خود استفاده کنید.

جذب مشتریان در اینستاگرام

ساخت محتوا

اینستاگرام یک نوع بصری از شبکه آنلاین و یک مرحله کامل برای به نمایش گذاشتن آیتم ها از طریق ویدئو و یا تصاویر است. برای ساخت یک استراتژی، شما باید بدانید چه استراتژی ای برای تبلیغ کالا و خدمات شما خوب کار می کند. ویدئو اغلب بهترین رویکرد برای تبلیغ و ماندگاری محصولات است. به عنوان مثال، برای ابزارها، می‌توانید با استفاده از فیلم در اینستاگرام، کاربرد موردی انها را نشان دهید.و برای محصولاتی چون پوشاک، تصاویر مناسب‌تر هستند.

هشتگ

استفاده از هشتگ ها در اینستاگرام یک اصل برای کسب و کار شما است. هشتگ، کاربران را قادر می سازد محتوا یا برندهایی را که می خواهند فالو کنند را به راحتی پیدا کنند. اگر یک کاربر، شما را از این طریق در اینستاگرام پیدا کند و پروفایل شما را ببیند شما می توانید او را به وب سایتتان هم هدایت کنید. اینستاگرام به ما اجازه می دهد حداکثر سی هشتگ در یک پست یا کامنت بگنجانیم. با این حال، اطمینان حاصل کنید که از آنها را بیش از حد استفاده نکنید.

با شبکه های اجتماعی دیگر ارتباط برقرار کنید

با به اشتراک گذاری محتوای اینستاگرام خود با دیگر اکانت های شبکه های اجتماعی، مطمئنا در زمان خود صرفه جویی خواهید کرد و به افزایش منافع خود کمک خواهید کرد. پروفایل اینستاگرام خود را به انواع دیگر شبکه های اجتماعی مانند تویتر، فیس بوک و... متصل کنید. به عنوان مثال، اگر شما یک صفحه کسب و کار فیس بوک دارید، می توانید آن راطوری تنظیم کنید تا تمام عکس های اینستاگرام شما در صفحه فیس بوک شما نمایش داده شود.

سایر شبکه های اجتماعی

از تبلیغات و پست های حامیان مالی (اسپانسرها) استفاده کنید

استفاده از پست ها و تبلیغات حامیان مالی در اینستاگرم در سراسر جهان گسترش یافته و بسیار محبوب است. تبلیغات در اینستاگرام هنوز در مراحل اولیه است. تبلیغات می تواند در فرمت یک ویدئو 30 ثانیه ای و یا تصاویر، در دسترس قرار گیرد. این آگهی ها یک راه ایده آل برای هدایت مصرف کنندگان به وب سایت شما میباشند تا در آن بتوانید درباره برند خود به بهترین شکل توضیح دهید.

تبلیغات اسپانسرها در اینستاگرام

پست با توجه به تقویم زمانبندی

اینستاگرام به عنوان یک برنامه برای ایجاد محتوا با یک تلفن همراه طراحی شده‌ است. شما می توانید به طور سیستماتیک پست ارسال کنید و پست ها را به طور منظم برنامه ریزی کنید تا فالورهای خود را درگیر کنید. همچنین یک روش مفید برای زمانی است که شما محصولی را تبلیغ می کنید. با انجام این کار، شما میتوانید زمانی که به هر دلیلی نمیتوانید به صورت مستقیم مطالب را پست کنید، محتوایی که زمانبندی کردید را انتشار دهید.

ایده‌هایی که در اینستاگرام پخش می‌شوند

برای ایجاد پست های تاثیرگذار باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • نقاط قوت محصولات و خدمات خود را در پست ها برجسته کنید.
 • اضافه کردن نقل قول ها برای ترغیب مردم برای خواندن پست شما.
 • تصاویر و ویدیوهای جذاب را اضافه کنید.
 • از call-to-action ها برای هدف مشخص استفاده کنید. ( عبارت Call to Action یا به صورت مخفف شده CTA یک دستورالعمل است برای اینکه کاربران رو به انجام یک واکنش ترغیب کنیم و غالبا متن هایی مثل ” ادامه مطلب ” ، ” همین الان دانلود می کنم ” ، ” میخوام ثبت نام کنم ” و … جزو عبارات CTA هستند. )
 • با درگیر کردن کاربران در پست ها، آن ها را به تولید محتوا برای خودتان ترغیب کنید.

چشم انداز رقبای شما

یکی از برجسته ترین راه کارها برای حفظ یک کسب و کار پر سود، در نظر گرفتن آخرین تحولات می باشد. برای اینستاگرام نیز به همین صورت است. در اینستاگرام درنظرگرفتن رقیب بسیار مهم است و به شما چندین ایده می دهد که می توانید برای ارسال پست استفاده کنید. برخی از جنبه هایی که باید در نظر گرفت در ادامه آمده اند:

رقبا چطور موقعیت یابی می‌کنند؟

کشف کنید که رقبای شما چگونه خودشان را در شبکه‌های آنلاین قرار می‌دهند. شما می‌توانید به سادگی از هر یک از پروفایل ها برای گذاشتن پست الهام و ایده بگیرید که چطور می‌توانید کسب و کار خود را در اینستاگرام معرفی کنید تا برای مخاطب هدف خود جذاب باشید.

رقبا چه زمان هایی پست می‌کنند؟

در صورتی که به این فکر می‌کنید که چطور باید در اینستاگرام حضور داشته باشید، با یک تحقیق درمورد بازار رقابت و رقبای خود بهتر میتوانید در این زمینه فعالیت داشته باشید. شما باید به همین ترتیب نگاهی به تعامل رقیب تان در اینستاگرام داشته باشید. تعداد پست‌ها و تعامل بین آنها را آنالیز کنید تا ببینید رقبا کجا هستند واز چه چیز بیشترین و یا کمترین پاسخ را دریافت می کنند.


رقبای شما چه پستی میگذارند؟

برای نوع پست‌هایی که شما باید در اینستاگرام منتشر کنید، تجزیه و تحلیلی از رفتار رقبا داشته باشید این امر میتواند برای شما الهام بخش باشد. این تجزیه و تحلیل می‌تواند به شما کمک کند که بفهمید چه نوع تصاویری باید انتخاب کنید که برای شما بهترین فرصت‌ها را ایجاد کند. با استفاده از این پست‌ها، شما می‌توانید ایده‌های جالبی برای کسب و کارتان ایجاد کنید.

مردم درباره رقبا چه می‌گویند؟

مشخص کنید که افراد درباره رقبای شما چه می‌گویند، این می‌توانند به شما کمک کند که متوجه نتیجه تعامل خود که از طریق اینستاگرام به دست خواهید آورد بشوید به عنوان مثال، آیا افراد از رقبا سوالات فروش پرسیده اند یا سوالات پشتیبانی؟ آیا مردم درباره این صنعت به طور مثبت حرف می‌زنند یا منفی؟
شما حتی ممکن است متوجه شوید که چگونه می توانید محصولات و خدمات خود را طوری ارائه دهید که بازار را از رقبای خود بگیرید. به طور کلی، باید به نوع پست هایی که می توانید برای کسب و کار خود ارائه دهید دقت کنید و ایده هایی در مورد چگونگی رسیدن به موفقیت بیشتر ارائه دهید.

پست های اینستاگرام خود را زمانبندی کنید

زمانبندی پست‌های اینستاگرام بسیار مهم است. می‌توانید این کار را با کمک ابزارهای زیر انجام دهید:

ScheduGram

 • مطالب خود را همان زمان پست کنید یا برای پست در زمان دیگری زمانبندی کنید.

 • شما می توانید با چندین حساب کاربری اینستاگرام را بوسیله آن مدیریت کنید.
 • اجازه دهید چند کاربر در اکانت ScheduGram شما ثبت‌ نام کنند، پست‌های خود را  برای اینستاگرام خود برنامه‌ریزی کنید و چگونگی نتیجه آن را ببینید.

برای استفاده از ابزار ScheduGram میتوانید به این لینک مراجعه کنید.

ScheduGram

Hootsuite

 • زمانبندی و انتشار محتوای اینستاگرم.
 • نظارت و مشارکت با مخاطبین در اینستاگرام.
 • دسترسی به اکانت های اینستاگرام را به طور ایمن در میان گروه ها به اشتراک بگذارید.
 • گردش کار گروهی که از جمله تکالیف و تایید برای اینستاگرام میباشد ایجاد کنید.

برای استفاده از ابزار Hootsuite میتوانید به این لینک مراجعه کنید.

Hootsuite

کمپین اینستاگرام

مهم است توجه داشته باشید که اینستاگرام در حال امتحان کردن موارد متعدد با فرصت‌های تبلیغاتی مختلف است. این برنامه به طور کلی جدید است و در حال حاضر برای برندهای بسیار بزرگی در آن حضور دارند. بدون شک باید مراقب آن‌ها باشیم، چون که بیش از ۳۰۰ میلیون کاربر دارد. تبلیغات در اینستاگرام به شما این اجازه را می‌دهد تا عکس‌ها، کپشن ها و پیغام‌های شما به کاربرانی که شما را دنبال میکنند و همچنین کل جامعه کاربران اینستاگرام برسد.
اگرما در صفحه ی وب سایت  اینستاگرام دقت کنیم منابعی را مییابیم که میتواند برای ما الهام بخش باشد. همچنین می‌توانید نگاهی به برخی از آمار و نتایج برخی از سازمان‌هایی که توانسته‌اند در اینستاگرام تبلیغ کنند، بیندازید و این نتایج میتواند یک آگاهی و دید درستی  به ما بدهد. همچنین برخی مطالعات موردی در وب سایت وجود دارند که نشان می‌دهند چگونه یک برند را میتوان با استفاده از تبلیغات انجام شده در اینستاگرام گسترش داد.

جهت مطالعه بیشتر درباره بازاریابی اینستاگرام به بخش دوم مقاله مراجع کنید.

توسط

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا، یعنی ، ایجاد و توزیع محتوایی که مورد نظر مخاطبان است و آنها را جذب و تشویق می کند تا اقداماتی را که برای کسب و کار سود آور است را انجام دهند.

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید