کپی رایتینگ (Copywriting) یا متن تبلیغاتی چیست؟

ساخت جاده پیش رو
در ذهن شما چه می‌گذرد؟  به خاطر داشته باشید ،  این عنوان راکجا شنیده اید؟
جمله از " ایرتل " است،
 برخی از جملات اساسی و اصلی، چشمگیر هستند و در اولین مرتبه توجه ها را به خود جلب میکنند.  چرا؟
این به خاطر کلمات جذابی است که به شیوه‌ای خلاقانه به کار گرفته می‌شوند.
در این بخش تکنیک ‌های کپی رایتینگ (Copywriting) یا متن تبلیغاتی خلاقانه بدون ایجاد یک موضوع کپی ‌رایت (Copyright) به بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

کپی رایتینگ

کپی رایتینگ (Copywriting) چیست؟

کپی رایتینگ (Copywriting) یا متن تبلیغاتی عبارت است از مهارت انتخاب کلمات مناسب و تکنیک مرتب کردن آن‌ها برای ارتقای کسب‌ و کار، محصول، خدمات، ایده، یا شخص. البته انتخاب کلمات و ارائه آن تا حد زیادی به رسانه‌هایی که انتقال کلمات از طریق آن برنامه‌ ریزی شده‌ بستگی دارد. برای مثال، بسته به اینکه آیا منبع انتخابی، روزنامه، مجله، بیلبورد، رادیو، تلویزیون و یا اینترنت است، متن براساس آن تغییر خواهد کرد.

به زبان ساده تر کپی رایتینگ هنر و دانش نوشتن متن های تبلیغاتی برای کسب و کار است. با این حال، رسانه از هر نوعی که باشد، هدف از کپی رایتینگ (Copywriting) ارتقا است. بنابراین، باید به اندازه کافی قانع‌ کننده باشد که فورا توجه ها را به خود را جلب کند.

کپی رایتینگ چیست؟

عناصر کپی رایتینگ (Copywriting)

کپی رایتینگ (Copywriting)، دارای عناصر اساسی مورد نیاز برای توسعه تبلیغات متقاعد کننده است.
در زیر عناصر مهم آورده شده‌ است:

  • عنوان: تیتر، برداشت اول را می دهد. بنابراین باید توجه خوانندگان را جلب کند. تیتر باید به شما بگوید که در چند کلمه چه چیزی در مورد آگهی شما وجود دارد، از ۳ تا۳۰ کلمه.
  • کپی محتوا: یک کپی از متن را به گونه‌ای بنویسید که با عنوان پیوستگی داشته باشد. جزئیات تمام ویژگی‌ها و مزایای مورد نیاز را برای شما شرح دهد. زبان نوشتاری باید امیدوار کننده و قابل‌ اعتماد باشد.
  • شعارها: به نهایت رانندگی که فکر میکنید یاد ماشین BMW میافتید. "فقط این کار را انجام دهید" Nike."چون ارزش آن را دارم"  L'Oreal، چه چیزی در لحظه به ذهن شما می‌آید؟ چه اتفاقی در ذهن شما می افتد؟ در حال حاضر، شما این شعارها را می‌شنوید وآن را با برند مربوطه مرتبط می‌کنید، نه تنها به این دلیل که بارها آن را شنیده‌ اید، بلکه آن شعار خوب کار میکند. یک شعار که خوب نوشته شده و موثراست نماینده ی نام تجاری قابل اعتماد است. با این حال، شعار شما باید کوچک و پرمحتوا باشد که به برند شما معنی می‌دهد.
  • برچسب ها: برچسب ها معمولا برای محصولات ادبی به کار می روند تا حافظه ی مخاطبان را تقویت کند. به عنوان مثال: او به جست و جوی پاسخ رفت و عشقی را کشف کرد که هرگز انتظارش را نداشت. "نام کتاب: با ایمان، نوشته ی جانِت فاکس"  بنابراین شعار اصلی محصول متناسب با اهداف بازاریابی است و باید کوچک و چشم گیر باشد.
  • اشعار جالب: بیشتر اوقات با موسیقی پس زمینه همراه است. شعر تنها یک شعار کوتاه، لحن یا تکه کلام است که به راحتی قابل یادآوری است.( بخصوص هنگامی که در تبلیغات مورد استفاده قرار می گیرد برای مثال: فانتا "فانتا میخوای؟ نمیخوای؟" این باید کوتاه، ریتمیک و پرمعنی (مانند یک آهنگ) باشد طوری که همه آن را به خاطر داشته باشند و به یاد بیاورند.
  • نمایشنامه  تبلیغاتی: برای تبلیغات صوتی و تصویری، نمایشنامه توضیح یک تبلیغ است که گفت و گوها، فعالیت‌ها، بیان و حرکات شخصیت‌ ها را تعریف می‌کند. از آن به بعد ، فیلمنامه یک دستورالعمل کامل از یک تبلیغ است؛ بنابراین باید معنادار، منظم وبه خوبی نوشته شود.
  • دیگر موارد: کاغذ سفید، آزادی مطبوعات و سایر مطالب نوشته شده از قبیل ایمیل ها و مقالات و وبلاگ (برای اینترنت) اینها همه نوشته های تبلیغاتی هستند که به طور هدفمند برای ترویج یک محصول یا خدمات خاص نوشته شده اند. بنابراین، هنگام نوشتن مقاله سفید، مطبوعات، مقالات، وبلاگ ها یا حتی ایمیل هایی که نیاز دارید تا فقط بر روی