تفاوت بازاریابی و تبلیغات

بسیاری از افراد بازاریابی را با تبلیغات را اشتباه می گیرند. آنها فکر می کنند، هر دو یکسان هستند . اما تفاوت های متفاوتی بین این دو وجود دارد. این فصل تفاوت بین بازاریابی و تبلیغات را توصیف می کند.
با این حال، برای درک تفاوت بین آنها، اجازه دهید ما در مورد یک به یک شرایط آنها بحث کنیم:

تبلیغات چیست؟

تبلیغات یک تکنیک برای ایجاد آگاهی در مورد یک محصول / خدمات خاص به مشتریان موجود و جدید است. یک تبلیغ تنها یک محصول / خدمات را تبلیغ می کند. هر آگهی باید منحصر به فرد و خلاق باشد. به عنوان مثال، تبلیغات صابون باید از تبلیغات یک نوشیدنی سرد متفاوت باشد.
یک آگهی از رسانه های زیر استفاده می کند:

 • رسانه های چاپی: به عنوان مثال، روزنامه، مجله و غیره
 • رسانه های الکترونیکی / رادیو: به عنوان مثال رادیو، تلویزیون، اینترنت و غیره
 • رسانه های بیرونی:  به عنوان مثال، ضبط، فلیکر، بیلبورد و غیره

بازاریابی چیست؟

از سوی دیگر، بازاریابی یک اصطلاح جامع است که شامل بسیاری از فعالیت های دیگر از جمله تبلیغات می باشد. برخی از فعالیت های مهم بازاریابی عبارتند از:

 • برنامه ریزی
 • استراتژی در حال توسعه
 • پژوهش
 • روابط عمومی
 • آگهی
 • بودجه بندی
 • خدمات مشتری
 • بازخورد و تجزیه و تحلیل

تصویر زیر خلاصه مقایسه بین بازاریابی، تبلیغات، روابط عمومی و نام تجاری است.

تفاوت بازاریابی و تبلیغات

توسط

تبلیغات چیست؟

تبلیغات یک تکنیک کارآمد و موثر برای ترویج کالا، خدمات است. در حقیقت روشی از ارتباطات غیر شخصی است که در آن اطلاعات کسب‌ و کار برای مشتریان بالقوه در دسترس قرار می ...

سایر مطالب مرتبط از بلاگ
بازاریابی محتوا
بازاریابی محتوا، یعنی ، ایجاد و توزیع محتوایی که مورد نظر مخاطبان است و آنها را جذب و تشویق می کند تا اقداماتی را که برای کسب و کار سود آور است را انجام دهند.
1397/4/29
بازاریابی اینترنتی
بازاریابی اینترنتی، دیجیتال مارکتینگ و یا بازاریابی دیجیتال اصطلاحی است که برای بازاریابی محصولات یا خدمات بگونه ای هدفمندو با استفاده از فن آوری های دیجیتالی برای دسترسی به مشتریان و حفظ آنها ...
1397/4/28
تبلیغات
تبلیغات یک تکنیک کارآمد و موثر برای ترویج کالا، خدمات است. در حقیقت روشی از ارتباطات غیر شخصی است که در آن اطلاعات کسب‌ و کار برای مشتریان بالقوه در دسترس قرار می‌گیرد.
1397/4/25
آژانس تبلیغاتی
آژانس های تبلیغاتی معمولا شرکت هایی هستند که به سازمان ها یا افراد کمک می کنند تا مخاطبان مورد نظر خود را از طریق تبلیغات صوتی/ تصویری جذاب به دست آورند.
1397/4/24
ارائه نمونه کارهای تبلیغاتی
کارفرما و یا مشتری شما نیاز به دانستن مجموعه مهارت های شما دارد. راه ساده و ترجیحی برای نشان دادن مهارت های خود، نمونه کارهای است که ایجاد میکنید.
1397/4/24
کپی رایتینگ (Copywriting) یا متن تبلیغاتی چیست؟
کپی رایتینگ هنر و دانش نوشتن متن های تبلیغاتی برای کسب و کار است. نوشتن متن روزنامه، مجله، بیلبورد، رادیو، تلویزیون و... در این حوزه قرار می گیرد.
1397/4/24
کمپین تبلیغاتی و تحقیقات تبلیغاتی
کمپین تبلیغاتی فعالیت‌ها و تکنیک هایی هستند که محصول شما را در میان مشتریان محبوب می‌سازند. از طرفی تحقیقات تبلیغاتی یک تکنیک علمی برای تجزیه و تحلیل عمیق رفتار مصرف کنندگان است.
1397/4/24
تاریخچه و مفاهیم بازاریابی
بازاریابی یا مارکتینگ فرآیندی مدیریتی- اجتماعی است که افراد و گروه‌ها از طریق تولید و مبادله‌ی کالا، نیازهای خود را تأمین می‌کنند. در مبحث تفاوت بازاریابی با فروش میتوان گفت فروش به نتایج کمّی ...
1396/11/15
خلاصه کتاب اصول و فنون مذاکره
خلاصه کتاب اصول و فنون مذاکره
1394/5/10
کتاب بازاریابی و مدیریت بازار
عنوان فایل کتاب بازاریابی و مدیریت بازار،مؤلف آقای حسن الوداری، 332 صفحه، قالب PDF، این فایل یازده فصل دارد با زیرمجموعه های مختلف.
1394/3/19

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید