۵ اصل بزرگ موفقیت افراد موفق

یکی از جذاب ترین موضوعات مدیریتی و مباحث مربوط به موفقیت مطالعه و بررسی دلایل موفقیت افراد موفق است. در این زمینه در سالهای گذشته کتب و مقالات بسیار زیادی از جمله کتاب هفت عادت مردمان موثر و راز و ... ارایه شده است.

یکی از چالشهایی که من با این مساله داشته ام این بوده که به دلیل پراکندگی و زیاد بودن مطالب اینچنینی به یک جمع بندی واحد و جامع از این دلایل برای خودم و متقابلا جهت ارایه و مشاوره به دیگران نرسیده بودم.


لذا از چندی قبل شروع به جمع آوری کلیه این مطالب کرده و در از طرف دیگر تجارب خود و افراد موفقی که در مسیر شغلی و زندگی خود با آن ها روبرو شده ام را جمع آوری کرده و آن ها را طبقه بندی نمودم تا به یک دید جامع برای خود و جهت ارایه به دیگران دست پیدا کنم. مهمترین دلیل این اقدام این است که اگر تعداد محدودی دلیل را پیدا نماییم می توانیم آن ها را به خاطر سپرده و بر روی آن ها تمرکز نموده و سعی نماییم تا رویکرد خود را کم کم به سمت آن رفتارها یا تفکرات یا عادات سوق دهیم. اما اگر هر مرتبه موارد مختلفی را بخوانیم یا بشنویم تنها برای لحظاتی هیجان زده شده و پس از مدت زمان کوتاهی آن ها را به فراموشی خواهیم سپرد.
هر چند بسیار علاقه مند بودم که به یک راز بزرگ و دلیل اصلی برسم.اما واقعیت این است که خروجی تحلیلم چند اصل و یا دلیل و یا روش فکری و رفتاری مختلف را نمایان ساخت. در ادامه این ۵ عادت یا سبک فکری و رفتاری یا تکنیک به کار گرفته شده ای که در بین کلیه افراد موفق مشترک بوده و دلایل اصلی موفقیت ایشان میباشد به شرح زیر است:

تکنیک های موفقیت افراد موفق

1-  داشتن رویا و یا انتخاب مسیری که بشدت شما را هیجان زده کند:

مسیر موفقیت مسیری است سخت و احتمالا پر از شکست ها و نا امیدی ها. اما تنها یک انرژی است که پشتکار را به ارمغان می آورد و شکست ها را قابل تحمل ساخته و باعث می شود دوباره و باز هم دوباره تلاش کنیم و آن هم داشتن یک رویا یا هدف بزرگ است. البته در مقاله دیگری موضوع چشم انداز را بیشتر توصیف خواهم کرد. افراد موفق زیادی هم هستند که شاید رویا کاملا مشخصی نداشتند اما عاشق مسیری بودند که در آن قدم می گذاشتند. لذا برای موفقیت یا باید هدف و رویا بزرگی داشت و یا عاشق کاری که انجام می دهیم بود. البته چه زیبا و قوی خواهیم شد اگر هم رویا داشته باشیم و هم از کاری که انجام می دهیم لذت ببریم یعنی در یک مسیر بودن هر دوی این موارد.

2-  تمرکز

تمرکز بر روی یک شغل یا کسب و کار و اصطلاحا از این شاخه به آن شاخه نپریدن. در این جا منظور مبحث سرمایه گذاری نیست چرا که موارد بسیاری وجود دارد که باید سبد سرمایه گذاری داشت و در زمینه های مختلفی سرمایه گذاری نمود و اصطلاحا تخم مرغ ها را در یک سبد قرار نداد. بلکه منظور تمرکز بر روی یک تخصص است. همه سرمایه گذاران بزرگ هم با یک تخصص به سرمایه بزرگ اولیه خود رسیده اند و بعد ورود به بازارهای مختلف داشته اند. لذا عدم تمرکز بزرگترین سد در راه موفقیت است.

3-  مدیریت ریسک

مدیریت ریسک بدین معنی است که باید هوشمندانه و در زمانهای مناسب جرات ریسک کردن را داشته باشیم اما باید بدانیم که ریسک کردن به معنی بی منطق سرمایه گذاری کردن یا حمله کردن به یک کسب و کار نیست بلکه باید از ریسکهای منفی هم دوری کنیم. البته این کاری است بسیار سخت چون اگر فردی روحیه ریسک پذیری داشته باشد ممکن است مواقع بسیاری نیز خطا کرده و ضرر کند. مساله این است که شکست هم جزو مسیر موفقیت است اما هنر مدیریت ریسک داشتن یعنی از یک طرف داشتن جرات خطر کردن و از طرف دیگر دایما احتمالات را بررسی کردن و تا آنجاییکه امکان دارد از خطرات بزرگ  و ریسک با درصد بالای احتمال شکست دوری نمودن.

4-  مدیریت هزینه

افراد زیادی را می شناسم که اصطلاحا از شم اقتصادی بالایی برخوردار بوده و در مدیریت ریسک نیز هوشمند بوده اند اما دایما هر آنچه بدست می آوردند را به راحتی از دست می دادند. مدیریت هزینه یعنی برای درآمدهایمان برنامه داشته باشیم. بخشی از آن را سرمایه گذاری کنیم-بخشی را دارایی بخریم – بخشی را مجددا ریسک کنیم و تنها بخش مشخصی از درآمدهایمان را هزینه کرده و از آن لذت ببریم. بسیاری از افراد تنها بخشهای آخر را مد نظر قرار می دهند. در این خصوص می توانید به نظریات وارن بافت مراجعه نمایید.

5-  مدیریت ارتباطات

شکی نیست که در تمام دنیا بخش مهمی از فرصتهایی که در اختیار افراد موفق قرار می گیرد از طریق ارتباطات سازنده ای است که با افراد تاثیرگذار دیگری دارند. مدیریت ارتباطات بهینه یعنی دایما در حال گسترش دایره ارتباطات موثر بودن بهمراه رعایت أصول اعتمادسازی و رعایت أصول و فنون مذاکره است. در یک کلام افراد موفق ارتباطات گسترده موثری دارند که  رفتار و عملکرد مناسب خود اعتماد ایشان را توانسته اند جلب نمایند.

نویسنده: محمد بزازی

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید