سیستم مدیریت روابط با تامین کنندگان مدیرسان

معرفی سیستم مدیریت ارتباطات با تامین کنندگان

سیستم مدیریت روابط با تامین کنندگان یا Supplier Relationship Management System، برنامه ریزی و مدیریت تمام تعاملات با شرکت ها و سازمانهای تامین کننده ی کالا و خدمات برای یک شرکت را بر عهده دارد. هدف از این نوع از تعاملات، افزایش ارزش کسب شده طرفین از بوده و باعث ایجاد روابط نزدیک تر و همکاری بیشتر با تامین کنندکان کلیدی سازمان می شود. 

تمرکز سیستم ارتباط با تامین کنندگان بر روی روابط دو طرفه با تامین کنندگان اصلی سازمان در جهت ایجاد نوآوری های بیشتر و همکاری سریعتر در جهت پیش افتادن از سایر رقبایی که به صورت مستقل و تکی فعالیت می کنند می باشد. یک سیستم SRM یک سری رفتارها و تراکنش ها بین سازمان اصلی و تامین کنندگان را شکل می دهد که در گذر زمان به اعتماد و همکاری بیشتر بین این دو منتهی می شود.

یک سیستم SRM خوب باید اهداف زیر را پیگیری نماید:

  • سازماندهی: یک سیستم SRM باید بتواند سطح روابط بین سازمان و تامین کنندگانش را سازماندهی نماید. این سیستم ها علاوه بر سطوح مدیریتی و اجرایی سازمان، روابط بین دپارتمان های مهندسی، تدارکات، تولید، کیفیت و لجستیک را پوشش می دهند.
  • اشتراک فعالیت ها: یک سیستم SRM مناسب می تواند استراتژی های سازمان را به صورت یکپارچه در طول تمام تامین کننده ها منتشر نموده و فعالیت های آن ها را استاندارد و یکسان سازی نماید. این موضوع می تواند از طریق اشتراک گذاری استراتژی های سازمانی و دریافت فیدبک ها از سمت تامین کننده ها انجام شود.
  • اندازه گیری ارزش های مشترک: سیستم ارتباط با تامین کنندگان با هدف انتقال ارزش های ایجاد شده از سمت تامین کننده ها و انتقال آن به زنجیره فروش فعالیت می کند. این سیستم می تواند پارامترهای ارزشی تامین کننده ها را سنجیده و با فیدبک های کمی و کیفی مناسب به شرکت شما انتقال دهد. در کنار این موضوع، این سیستم می توانند ابزار کمی مناسبی جهت سنجش کیفیت خدمات تامین کننده ها و سطح بهره مندی سازمان از خدمات ایشان را ارائه دهد.
  • هماهنگی سیستماتیک: یکی از کارکردهای اصلی سیستم های ارتباط با تامین کنندگان، تبدیل روابط سنتی خرید و فروش بین خریدار و فروشنده به روابط یکپارچه سیستمی می باشد. این یکپارچه سازی می تواند بین سیستم های اطلاعاتی دو طرف بوده و باعث افزایش بهره وری و کیفیت خدمات دو طرف باشد.

معماری سیستم مدیریت ارتباطات با تامین کنندگان

سیستم مدیریت روابط با تامین کنندگان مدیرسان، یک نرم افزار تحت وب می باشد که بر پایه تکنولوژی ASP.NET MVC5 طراحی و تولید شده است. این سیستم قابلیت ایجاد ارتباط و یکبارچگی با سیستم های لجستیکی و ERP سازمانی را داشته و می تواند با استفاده از وب سرویس ها یا اتصال دیتابیسی با آنها یکپارچه شود. این سیستم در سه لایه مدیریت سیستم و مدیریت دسترسی ها، لایه بازرگانی و مالی شرکت و لایه تامین کنندگان طراحی شده است. هر یک از این بخش ها از سایر لایه ها دارای حدود مجزایی بوده و سیستم دسترسی برای کنترل دسترسی ها به صفحات و عملیات داخلی آنها طراحی شده است.

ابزارها و امکانات

سیستم مدیریت ارتباطات با تامین کنندگان مدیرسان، ابزارهای مختلفی در اختیار تامین کنندگان سازمان قرار می دهد. شکل زیر برخی از این قابلیت ها را به صورت مختصر نشان می دهد:

 

 

  • مدیریت کالاها و قراردادها: تامین کنندگان سازمان شما می توانند به صورت دوره ای و بر اساس سیاست های قیمت گذاری خود، اقدام به تعریف قراردادهای فروش نموده و برنامه ی قیمت گذاری و تخفیفات خود را در محیط خرده فروشی نهایی تعیین می نمایند.

  • مدیریت درخواست خرید ها و لجستیک: یکی از امکانات بسیار مفید این سیستم، قابلیت ارسال درخواست های خرید گسترده و متنوع مشتری از طریق یک درگاه یکسان و استاندارد به تامین کنندگان می باشد. تامین کننده ها می توانند بر اساس درخواست های جاری و همچنین پیش بینی های آتی موجود در این سیستم، اقدام به برنامه ریزی تولید و همچنین ارسال کالاها نمایند. این موضوع از لحاظ هماهنگی زنجیره تامین تامین کننده ها دارای ارزش زیاده بوده و دقت برنامه ریزی تولید تامین کننده ها را بالاتر می برد.

  • مدیریت تولید فاکتور و پرداخت ها: مدیریت تراکنش های کالا و پول بین سازمان ها و تامین کنندگان با تعداد تراکنش بالا، یکی از مشکلات اصلی این سازمان ها بوده و احتمال بروز اختلافات و کسری ها بالا می رود. سیستم SRM طراحی شده در این پروژه قادر است تمام رسید ها، کسورات و برگشتی های هر تامین کننده را به صورت سیستمیک با او به اشتراک گذاشته و بازخورد این موضوع را به سیستم های اصلی مشتری انتقال دهد. در این سیستم، تمام تراکنش های کالایی بین تامین کننده و مشتری به ریز کالا و قیمت و سایر اطلاعات، درج شده و پس از تایید یا حل اختلافات بین دو طرف، در سیستم اصلی ثبت می شود و در نهایت مبنای ثبت و صدور فاکتور نهایی قرار می گیرد.

    پس از کسب تاییدیه طرفین در خصوص کالاهای فروخته شده از سمت تامین کننده به مشتری، این تعداد مبنای صدور فاکتور سیستمی در سیستم ERP بوده و فاکتور اولیه صادر می شود. اطلاعات این فاکتور از طریق سیستم SRM برای تامین کننده ارسال می شود تا او فاکتور صادر شده را با فاکتور خودش مقایسه نماید و در صورت وجود اختلاف یا کسری این موضوع را در قالب فیدبک سیستمی به اطلاع شرکت برساند. تمام این فرآیندها به صورت سیستمی بوده و گردش کار و دسترسی های مربوطه کاملا از طریق سیستم قابل کنترل می باشد.

  • داشبوردهای مدیریتی و کنترلی: داشبوردهای مدیریتی این سیستم یکی از نقاط قوت آن بوده و به واسطه آن تامین کننده ها می توانند گزارشات آماری و گزارشات خط به خط از وضعیت موجودی خود در انبارهای مختلف شرکت، وضعیت فروش کالاها، وضعیت چکها و پرداخت ها، وضعیت مرجوعی ها، وضعیت کسورات و ... را دیده و در صورت نیاز نسبت به ثبت فیدبک روی آنها اقدام نمایند. این فیدبک ها در یک فرآیند از پیش طراحی شده به کارشناسان مربوطه در سمت شرکت انتقال یافته و اقدامات اصلاحی مورد نیاز انجام می شوند.

 

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید