تعریف جدیدی از بازاریابی

تعریف جدیدی از بازاریابی

به نظر می رسه که برای ارزیابی بازار یه کشور باید به مسائل مختلفی توجه کرد. اولین موردی که می تونه خیلی به ما اطلاعات بده اینه که در بازار به مفاهیم پایه های کسب و کار چگونه نگاه می شه. از همین رو بد نیست نگاهی به تعریف بازاریابی در کشور بپردازیم و ببینیم که این مفهوم در ایران چه معنی می ده 

در واقع بازاریابی و فعالین بازاری چگونه انرو تعریف می کنن. آیا مفهوم بازاریابی یافتن بازهای جدیده، یا تطبیق کالا با نیازهای مشتریانه و یا تشخیص نیاز مشتری و تولید محصولی که بتواند به بهترین وجه نیاز مشتری را برآورده کنه یا هر سه این تعاریف می تونه درست باشه. شاید بازاریابی باید متناسب با شرایط اقتصادی و فرهنگی یه جامعه تعریف شه. برای همین بد نیست به تعریف بازاریابی از زاویه دید یک فعال اقتصادی هم تعریف شه. می دونید در ایران و بین فعالین اقتصادی بازاریابی اصلاً با همه تعاریفش چندان جایگاه زیبنده ای نداره اما جدیداً در برخی صنایع تعریف اول یعنی پیدا کردن بازارهای جدید مفهوم جا افتاده تریه. اما در بین افرادی که ممکنه دیدگاه حرفه ای تر و اکادمیک تری داره هم بد نیست این تعرف رو بررسی کرد. برای همین تو اینترنت دنبال تعاریف بازاریابی گشتم و نتیجه اش شد: جستجوی کلمه بازاریابی توی گوگل نزدیک 000/090/1 نتیجه رو نشون می ده.

اولین سایتی که تو جستجو می آره سایت ibazaryabi جالبه یه بنر داره که میگه "تمام تلاش خود را انجام دهید تا جلوی چشم مشتری باشید" به نظر این اصلی ترین پیام داخل سایته بقیه مواردشم عمدتا روی فروش متمرکزه و رتبه سایت در ایران 4810. سایت بعدی، سایت پدر بازاریابی ایرانه دکتر احمد روستاه اونم یکسری پیامها داره که مثلاً میگه بازاریابی مدیریت سازگاری ها و نا سازگاری هاست. البته اشاره های هم به نو آوری داره، رتبه سایت در ایران 14326 . سایت بعدی مال آقای نصیریه این سایت هم بیشتر نگرش فروش و تبلیغات رو داره رتبه سایت 13434. سایت یک بازاریاب سایت بعدی است این سایت هم بیشتر روی تکنیکها و ابزارها تمرکز کرده رتبه سایت هم 91557.  دربین تعاریف موجود در فضای مجازی هم عمدتاً تعریف دوم که وجه غالب رو در اختیار داره. بنابراین شاید بشه گفت که شکافی بین افراد حرفه ای بازاریابی و فعالین اقتصادی وجود داره. بنابراین یکی از دلایلی که معمولا پروژه های بازاریابی خوبی تعریف نمی شه هم اینه از سوی دیگه بازاریابی در ایران در این چند سال پیشرفت قابل توجهی نداشته و شما نمی تونین به اندازه انگشتان دو دست هم مثالهای خوبی از بازار ایران بیارین.

با جهانی شدن اقتصاد و اینکه احتمالا ایرانم باید هر چه سریعتر خودشو برای حضور در این بازار آماده کنه بنابراین باید توانمندیهای رقابتی خودشو بالا ببره و شرکتها آمادگی رقابت داشته باشن. بنابراین لازم که ببینیم که شرکتهای بین المللی و بزرگ به مفهوم بازار یابی چگونه نگاه می کنن و حتی عمل می کنن.

با نگاه کردن به 5 برند معروف دنیا در سال 2013 اطلاعات جالبی بدست می آد که می تونه مقایسه ای بین ما و فضای بین الملل باشه. در تمام این شرکتها نوآوری عمدتا باعث رشد شده یعنی به نظر تولید کالاهایی که نیازهای مشتریانو بهتر جواب می ده و در برخی موارد نیازهایی که باید شناسایی بشه و ممکنه مشتریان حتی خودشون او نیازو نشناسن. به غیر از کوکاکولا چهار شرکت دیگه در دنیای فناوری اطلاعات کار می کنن که تماما نرخ تغییر و نوآوری در اونا خیلی بالاست.

 

رتبه 2013

رتبه 2012

لوگو

نام برند

کشور

بخش

ارزش برند( میلیون دلار)

تغییر در ارزش

1

2

http://www.interbrand.com/app/controls/BGB/logos/Apple.png

Apple

United States

Technology

98,316

28%

2

4

http://www.interbrand.com/app/controls/BGB/logos/Google.png

Google

United States

Technology

93,291

34%

3

1

http://www.interbrand.com/app/controls/BGB/logos/Coca-Cola.png

Coca-Cola

United States

Beverages

79,213

2%

4

3

http://www.interbrand.com/app/controls/BGB/logos/IBM.png

IBM

United States

Business Services

78,808

4%

5

5

http://www.interbrand.com/app/controls/BGB/logos/Microsoft.png

Microsoft

United States

Technology

59,546

3%

6

6

http://www.interbrand.com/app/controls/BGB/logos/GE.png

GE

United States

Diversified

46,947

7%

7

7

http://www.interbrand.com/app/controls/BGB/logos/McDonalds.png

McDonald's

United States

Restaurants

41,992

5%

8

9

http://www.interbrand.com/app/controls/BGB/logos/Samsung.png

Samsung

South Korea

Technology

39,610

20%

9

8

http://www.interbrand.com/app/controls/BGB/logos/Intel.png

Intel

United States

Technology

37,257

-5%

10

10

http://www.interbrand.com/app/controls/BGB/logos/Toyota.png

Toyota

Japan

Automotive

35,346

17%

 

وقتی سایت اپل رو باز می کنین این جمله خودنمایی می کنه

Everyone has something to share. See how people use their IPad in their unique way.

این جمله کاملا نشون می ده که اپل چقدر روی نیازهای متفاوت مردم و روشهای استفاده متفاوت از محصول تمرکز داره و حتی ممکنه کاربردهای متفاوتی و تو محصولش بتونه پیدا کنه. این نشون می ده که اپل در پی شناسایی نیاز و خلق نیازهای جدید در بین مردمه.

آی بی ام و بقیه هم مثل اپل به شما موارد جدیدی از کاربرد محصول و راحتی که برای شما ایجاد می کنه رو معرفی می کنه و به شما امکانات بی شماری رو ارائه می ده که قبلا تصورشو نمی کردین.

بنابراین در دنیا تعریف جدید بازاریابی تعریف سومیه

"تطبیق کالا با نیازها و یا تشخیص نیاز مشتری و تولید محصولی که بتواند به بهترین وجه نیاز مشتری را برآورده کنه"

پس ما به فکر یافتن بازار جدید برای محصولاتمون هستیم و اونا به فکر اینکه در مشتریان ایجاد نیازهای جدیدی بکنن و اونارو وادار به خرید محصولات جدیدشون. در واقع محصولات تولیدی داخل کشور در مقابل با محصولات اونا همیشه یه پله عقبه.

خوب ما نه تنها فعالین اقتصادیمون بلکه مشاوران و حرفه ای ترین آدمهای بازاریابی هم باید تعریف جدید بازاریابی رو تو کارشون ایجاد کنن. برای اینکه بتونیم با دنیا تعامل کنیم لازمه که فرآیند های جدید بازاریابی و مفاهیم جدیدی رو به خدمت بگیریم و نگاهمون رو به بازاریابی تغییر بدیم. در ادامه تبیین مباحث جدید و ریکرد جدیدی رو سعی می کنم به تدریج ارائه کنم که مبتنی بر این واقعیته.

 

 

تالیف:دکتر طباطبایی

 

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید