کدام دهک بازار به تولیدکنندگان ایرانی می رسد؟

کدام دهک بازار به تولیدکنندگان ایرانی می رسد؟

نظام جمهوری اسلامی ایران با امضاء توافق نامه هسته ای وین به نظام جهانی اقتصاد بازگشت، این قطعا تغییرات شگرفی را در اقتصاد و بازار ایران بوجود خواهد آورد. اگر چه این تغییرات به یکباره و با سرعت رخ نخواهد داد اما تغییرات با سرعت کم و بسیار ریشه ای آغاز خواهد شد. این تغییرات نه تنها در ساختار بازار بلکه ساختارهای اجتماعی، سیاسی و اداری کشور را در بر خواهد گرفت. 

 

به نظر می رسد که این تغییرات بیشتر در راستای یکپارچگی ایران و نظام بین الملل صورت گیرد. حضور ایران در بازارهای بین المللی  قطعا مستلزم باز شدن درجه اقتصادی ایران به روی انبوهی از تولید کنندگان خواهد بود. در واقع وادرات کالا به ایران همراه با صادرات کالا خواهد بود و این سود دو طرفه ای را برای ایران به همراه خواهد  داشت. کالاهای ایرانی که احتمالا به بازار های بین المللی وارد می شوند در بهترین حالت محصولات پتروشیمی، فرش، خاویار، پسته و دیگر کالاهایی خواهد بود که ایران در آنها مزیت رقابتی دارد. اما در داخل کشور عرضه محصولات خارجی آغاز خواهد شد. بدیهی است که در ابتدا شرکتهای خارجی به منظور کسب اطمینان بیشتر از بازار ایران صادرات را انتخاب خواهد کرد.

بنابراین حضور کالاهای خارجی در بازار به همراه کالاهای ایرانی محل رقابت سختی را برای ایرانیها ایجاد می کند. در یک دسته بندی کلی کالاهای موجود در بازار را شاید به سه دسته کلی بتوان تقسیم نمود.

  1. کالاهای گران و با کیفیت  وارداتی
  2. کالاهای ارزان و بی کیفیت وارداتی
  3. کالاهای معمولی داخلی

دسته سوم همان محصولات ایرانی هستند. این محصولات نه چندان با کیفیت هستند و نه آنقدر ارزان بنابراین دارای یک چالش اساسی خواهند بود. مسلم است که کالاهای گران را دهک های پردرآمد بازار ابتیاع نموده و کالاهای ارزان را دهک های پایین جامعه اما طبقه متوسط قطعا روی کالاهای ایرانی که دارای کیفیت متوسط و قیمت متوسط هستند متمرکز خواهند شد.

آنچه نگران کننده است احتمال اقرایش درآمد طبقه متوسط می باشد. این موضوع چندان دور از ذهن نیست چرا که:

اولا این افراد دارای پس انداز می باشند

دوما این دسته از جامعه عموما تکنوکراتها می باشند که در توسعه اقتصادی نقش قابل ملاحظه ای ایفا خواهند نمود.

بنابراین احتمال کوچک تر شدن حجم این دسته از بازار وجود دارد. از سوی دیگر بطور طبیعی این افراد مشتری کالاهای با کیفیت هستند و چنانچه درآمد خوبی کسب کنند مشتری کالاهای وارداتی با کیفیت خواهند شد. این تحلیل نشان می دهد که تولید کنندگان ایرانی با چالش بسیار زیادی در بازار روبرو خواهند بود.

بنابراین باید راه حلهایی برای این شرکتها در نظر گرفته شود تا بتوانند حیات خود را تضمین نمایند. در اینجا بطور اجمال به راه حلهای استاندارد این چالش اشاره می گردد.

  • ساختار سازی مبتنی بر بازار و مشتری محوری
  • عقد قرارداد های همکاری استراتژیک با تولید کنندگان خارجی
  • به روز رسانی تکنولوژیهای تولیدی
  • تمرکز بر تحقیق و توسعه و تولید کالاهای جدید
  • استفاده از استراتژیهای همکاری شرکتهای داخلی به منظور کاهش رقابت در بازار داخلی
  • استفاده از تکنولوژیهای مدیریت کسب و کار

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید