آشنایی با فرنچایزها

آشنایی با فرنچایزها

فرنچایزها راه توسعه بیزنس‌های کوچک موفق هستند. معمولا در راه اندازی یک کسب و کار شخصی دو مشکل عمده وجود دارد.

  1. تامین بوجه
  2. پیچیده شدن مدیریت سیستم با بزرگ شدن آن

مدل بیزنسی فرانچایز که از اوایل دهه 70 میلادی در آمریکا بوجود آمد راهکاری است برای غلبه بر این مشکلات.

 

 

در فرانچایز یک شرکت بزرگ مادر وجود دارد که به آن فرانچایزر می گویند. این شرکت بعداد زیادی شعبه راه اندازی می‌کند که به آن فرانچایزی می‌گویند. شرکت مادر در ازای ارائه نام و یکسری امتیازات و خدمات دیگر به فرانچایزی، مبلغ و یا درصدی را به صورت ثابت از درآمد ناخالص آن فرانچایزر دریافت می‌کند.

در این معادله، برد فرانچایزر در این است که با سرمایه کمتر شعبات زیادی را راه اندازی کرده و حتی اگر سرمایه گذاری هم توسط خود شرکت مادر صورت پذیرد، به جای استخدام کارمندان بی انگیزه برای شعبه‌های خود، افرادی را در راس کار قرار می‌دهد که این شعبه کسب و کار خودشان بوده و با توسعه آن شرکت مادر نیز سود بیشتری را بدست می‌آورد.

از طرف دیگر برد اصلی  فرانچایزی نیز در این است که احتمال موفقیت سرمایه گذاری اش به خاطر نام برند شرکت مادر بسیار بالا است. همچنین فرانچایزی تجت آموزش و دریافت خدمات شرکت مادر نیز قرار می‌گیرد.

بنابراین یک معادله برد برد اتفاق می‌افتد.

این خدمات را از مشاوان مدیرسان بخواهید:

انجام مطالعات امکانسنجی و تهیه طرح های توجیهی اولین و مهمترین مرحله هر کسب و کاری است که ضامن انتخاب بهینه توجیه پذیری فنی و اقتصادی یک پروژه است. مدیرسان شما را در تهیه یک طرح توجیهی مناسب یاری می رساند تا از خطر شروع یک کسب و کار غیر اقتصادی دوری کنید.

اطلاعات بیشتر

انجام مطالعات بازار و طرح های بازاریابی اعم از بررسی و تحلیل رقبا- برآورد حجم مشتریان- پیش بینی فروش و روند صنعت جهت کاهش ریسک های منفی و افزایش موفقیت کسب و کارها بسیار حیاتی است. مدیرسان با تجربه ای طولانی در این زمینه آماده ارایه خدمات به شما است.

اطلاعات بیشتر

به عنوان مثال برای دریافت امتیاز یک شعبه مک دونالد شرایط زیر لازم است:

  1. مبلغ 45 هزار دلار بابت قرارداد که به آن فرانچایز فی می‌گویند که باید به شرکت مادر پرداخت گردد.
  2. حضور در دوره‌های آموزشی از جمله دانشگاه مک دونالد.
  3. فرنچایزی باید 18 ماه در یکی از شعبه‌های مک دونالد کار کند.
  4. پس از راه اندازی مک دونالد 4% از درآمد ناخالص شعبه را به عنوان رویالتی دریافت می‌دارد.
  5. همچنین 4% از درآمد ناخالص شعبه برای دریافت هزینه‌های بازاریابی دریافت می‌گردد.

این شرایط به ظاهر سخت برای فرانچایزی چه سودی دارد؟

چهت پاسخ به این سوال باید به آمار متوسط درآمد و هزینه شعبات مک دونالد توجه نمایید که تقریبا بدین صورت است: سرمایه اولیه مورد نیاز حدود 1 تا 2 میلیون دلار. متوسط میزان فروش سالانه 2.5 تا 3 میلیون دلار! البته منظور سود نیست. ولی اگر سود را نیز محاسبه نمایید بازگشت سرمایه‌ حدودا3 ساله خواهد بود.

از طرف دیگر باید بدانید که درآمد سالانه  مک دونالد با 13000 فرانچایزی در آمریکا سالانه حدود 36 میلیارد دلار است!!!

در کل در آمریکا و در تمامی کسب و کارها حدود 770،000 فرانچایز وجود دارد.

نکته مهم این است که درآمریکا هر شرکت مادری که بخواهد شعباتی زده و از شرایط فرانچایزی استفاده نماید، باید از قانونی که در این زمینه توسط کمیسیون تجارت فدرال آمریکا ( یک نهاد حامی مصرف کننده است) تصویب شده است، تبعیت کنند. این نقطه تفاوت اصلی کسب  کارهای اینچنینی در آمریکا با ایران است. در ایران هیچ قانون مشخصی برای این منظور وجود ندارد. لذا هر شرکت مادری (به مانند پدر خوب، هایدا و ...) شرایط متفاوتی در این زمینه دارد که شاید عامل اصلی در عدم رشد شعبات برندها باشد.

نمونه ای از پروژه های تیم مشاوران مدیرسان

طراحی، پیاده سازی و استقرار سیستم یکپارچه مدیریت ارتباط با تامین کنندگان شرکت افق کوروش

اطلاعات بیشتر

استقرار و راهبری سیستم مدیریت هزینه بر اساس تکنیک ارزش کسب شده (EVM) در شرکت پیمانکاری آسفالت طوس

اطلاعات بیشتر
سایر مطالب مرتبط از بلاگ
بوم مدل کسب و کار
تهیه بوم مدل کسب و کار(BMC(Business model canvas به معنی مشخص نمودن ارزش پیشنهادی به مشتریان مشخص بهمراه تعیین دقیق کلیه ارتباطات مابین فرایندها و فعالیت ها و تامین کنندگان و ... بر طبق مدل طراحی ...
1396/11/20
کارت امتیازی متوازن (BSC-Balance Score Card)
سیستمهای ارزیابی و کنترل اهداف و استراتژیها در سازمان با تمرکز بر کارت امتیازی متوازن BSC
1396/11/15
استارتاپ چیست؟
استارت‌ آپ یا شرکت نوپا معمولا به یک کسب و کاری اطلاق می شود که به تازگی و با استفاده از راه حل های نوآورانه روشی نوین را برای حل یک نیاز بازار ارایه داده است. ویژگی بارز اکثر استارتاپ ها استفاده ...
1396/11/13
خلاصه کتاب استراتژی اثربخش
خلاصه کتاب استراتژی اثربخش
1394/5/10
فایل جامع آموزشی تحلیل سیستم‌
فایل جامع آموزشی تحلیل سیستم‌
1394/5/5
Lean Startup
اریک ریس که خود یک کارآفرین موفق امریکایی است، موضوعی را که عامل موفقیت آخرین پروژه خویش دانسته به شکل ساده و خلاقانه ای با نام «استارت آپ لُخم» مطرح کرده و در کتابی به این نام به چاپ رسانیده ...
1394/4/16
کتاب مدیریت استراتژیک
عنوان فایل کتاب مدیریت استراتژیک، 278 صفحه، قالبPDF، نویسنده آقای دکتر لطف ا.. فروزنده، تهیه کننده پاورپوینت آقای دکتر محمد محمودی میمند، شامل 7 فصل
1394/3/20
Comfar Expert III (کامفار)
عنوان فایل Comfar Expert III (کامفار)، 38 صفحه، قالب PDF، تسهیل گر آموزشی آقای مهندس محمد فتحی راسخ، مباحث مطرح شده در فایل جزوء آموزشی نرم افزار کامفار 3، آشنایی با محیط نرم افزار، انجام محاسبات ...
1394/3/18
مطالعات امکانسنجي و ارزيابي
عنوان فایل مطالعات امکانسنجي و ارزيابي، 110صفحه، قالب PDF، ارائه دهنده فایل آقای آرنوش شاکري، در این فایل 5 موضوع اصلی مطرح شده است.
1394/3/18
رويكردي برمديريت استراتژي در حوزه صدا وسیما
عنوان فایل رويكردي برمديريت استراتژي در حوزه صدا وسیما، 62 صفحه، قالب PDF، گردآورنده آقای دكتر نيما مختارزاده،شامل مباحث: تعريف مديريت استراتژيك، چشم انداز سازمان صدا و سيما و... .
1394/3/17

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید