تهیه طرح توجیهی ،طراحی و راه اندازی کسب و کار و مشاوره طرح توجیهی

 

در مرحله طراحی و راه اندازی کسب و کار پس از ایده پردازی و انتخاب نوع محصول یا خدمت قابل ارایه شاید بتوان مهمترین اقدام را بررسی توجیه پذیری فنی و اقتصادی آن طرح عنوان نمود. امکانسنجی فنی و اقتصادی در قالب یک سند به عنوان طرح توجیهی مکتوب می شود. این سند علاوه بر کاربردی که برای مالکین طرح و سهام داران دارد برای ارایه به سازمانهای مختلف از جمله جهت ارایه به بانکها در هنگام اقدام برای دریافت وام ضروری است. لذا مشاوران مدیرسان با تجربه ای طولانی در این زمینه آماده تهیه طرح های توجیهی شما در کلیه صنایع و کسب و کارها می باشد. 

نمونه  برخی طرح های توجیهی انجام شده به شرح زیر می باشد:

 

 

 در این قسمت چهارچوب و توضیحات یک طرح کسب و کار ( طرح توجیهی ) ویژه صنعت ساختمان جهت الگوبرداری ارایه میشود. فصل بندی و چهارچوب مربوط به هر طرح امکان سنجی در هر صنعت به همین ترتیب میباشد و تفاوت تنها در جزییات اطلاعات خواهد بود.

مشخصات جامع طرح امکان سنجی

1.    خلاصه مدیریتی

 • توصیف طرح
 • بازار هدف و پیش بینی ها
 • مزیت های رقابتی
 • بررسی اقتصادی بودن، سودآوری و پتانسیل‌ها
 • تیم مدیریتی
 • پیشنهاد به سرمایه گذار

2.    تحلیل صنعت و رقبا

2-1- تحلیل صنعت
2-2- تحلیل رقبا

3.    تشریح شرکت

4.    برنامه های عملیاتی

4-1- برنامه اجرایی
4-2- چرخه عملیات
4-2- مکان یابی
4-3- امکانات و تسهیلات
4-4- استراتژی و برنامه ها
4-5- مسایل قانونی و مقررات

5.    برنامه مدیریتی و سازماندهی

5-1- ساختار سازمانی
5-2- برآورد پرسنل مورد نیاز و تخصص های آن ها
5-3- تیم مدیریتی
5-4- سازمان حقوقی

6.    تجزیه و تحلیل طرح بازاریابی

6-1- استراتژی قیمت‌گذاری
6-2- استراتژی توزیع
6-3- استراتژی تبلیغات

7.    بررسی اقتصادی و مالی طرح

7-1- هزینه‌های سرمایه‌گذاری اولیه
7-2- هزینه‌های تولید و فروش سالیانه خدمات
7-3- پیش بینی فروش خدمات و درآمدزایی
7-4- تامین منابع مالی
7-5- پیش بینی صورتهای مالی
7-6- تحلیل های مالی
7-7- تحلیل حساسیت

8.   برنامه زمان بندی طرح

9.    تحلیل و ارزیابی ریسک

در ادامه سعی شده هر یک از موارد فوق به صورت عملی و همراه مثال کاربردی توضیح داده شود.

1.    خلاصه مدیریتی

خلاصه شامل حدود یک تا دو صفحه از اطلاعات برجسته طرح می‌باشد. این خلاصه بسیار مهم است زیرا سرمایه‌گذاران بالقوه در ابتدا آن را خوانده و باید جذب آن شوند تا ادامه طرح را نیز بخوانند. تاثیر نهایی طرح کسب و کار شما از همین بخش کوچک سرچشمه می‌گیرد. این بخش بسیار پراهمیت است و باید کاملا گویای طرح کلی شما باشد.
شامل :

1-1- توصیف کسب و کار

1.    توصیف فرصت: اگر فقط زمانی به میزان سوار شدن تا پیاده شدن در یک آسانسور برای توصیف ایده‌ی تجاری خود برای یک سرمایه‌گذار برجسته فرصت داشته باشید چه نکاتی از طرح خود را بیان می‌کنید؟ فرصتی که برای ایجاد سود مشاهده کرده‌اید چیست؟ چرا یک فرصت، سودآور محسوب می‌شود؟ فرصت سودآوری مورد نظر را در جواب به چه نیازی در بازار یافته‌اید
2.    توصیف ایده: ایده خود را به‌طور مختصر توضیح دهید. راه‌حل‌های پیشنهادی شما برای استفاده از فرصت چیست؟ شرحی مختصر از محصول یا خدمت خود را برای ارایه به مشتریان بالقوه ارایه دهید. مشتریان اصلی محصول شما چه دسته‌هایی هستند؟ استفاده از محصول یا خدمت شما چه ارزشی برای مصرف‌کنندگان ایجاد می‌کند؟ کاربردها و موارد استفاده‌ی محصول یا خدمت شما برای مشتریان چیست؟ نوآوری محصول یا خدمت شما و تفاوت آن با نمونه‌های مشابه یا جایگزین داخلی و خارجی چیست؟
 
3.    چشم‌انداز و اهداف: اگر همه چیز همان‌طور که مطلوب شماست پیش برود، 5 سال آینده فعالیت شما در چه موقعیتی قرار دارد؟ شرکت شما تا آن زمان به چه موفقیت‌ها و دستاوردهایی دست یافته است؟ به طور کلی ایده‌ال شما از آینده‌ی دور شرکت‌تان چیست؟ اهداف شما برای سال اول و سه سال آینده چه هستند؟ اهداف خود را در قالب شاخص‌هایی از قبیل تعداد مشتریان، میزان سود، سهم از بازار، تعداد و تنوع محصول یا خدمت تولیدی و ... ذکر نمایید.

 


1-2-  بازار هدف و پیش‌بینی‌ها

استراتژِی و بازار: تخمین شما از تعداد مشتریان بالقوه و بالفعل محصول یا خدمت خود در حال و آینده چیست؟ چگونه وارد بازار خواهید شد و جذب مشتری خواهید نمود؟ موانع ورود شما به بازار کدامند و چگونه آنها را برطرف می‌کنید؟ به چه روش‌هایی درآمد کسب خواهید کرد؟ استراتژی‌های اصلی شما برای رسیدن به اهداف تعیین شده چیست؟ با اجرای استراتژی‌های خود چه سهمی از بازار را کسب خواهید کرد؟

1-3-  مزیت‌های رقابتی

رقابت و مزیت رقابتی: رقبای شما چه کسانی هستند؟ شما در مقایسه با رقبا چه تفاوت و برتری دارید؟ چه نقاط قوت، منابع و توانایی‌هایی دارید که رقبا ندارند و به سختی می‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند؟


 
1-4-  بررسی اقتصادی بودن، سودآوری و پتانسیل‌ها

توصیف مالی: میزان سرمایه‌گذاری مورد نیاز چقدر است؟ پیش‌بینی میزان فروش محصول یا خدمت، به چه میزان است؟ پیشنهاد می‌شود پیش‌بینی سود خود را در قالب شاخص‌های نرخ بازده داخلی و نقطه‌ی سربه‌سر طرح بیان کنید.

 • نرخ بازده داخلی (Internal Rate of Return) : به طور ساده عبارت است از نرخ افزایش سرمایه‌ی صرف شده برای راه‌اندازی کسب و کار. برای روشن‌تر شدن این مطلب نرخ سود بانکی مثال خوبی است. نرخ سود بانکی حداکثر 14٪ به صورت سالیانه است یعنی به مقدار پول شما در انتهای هر سال حداکثر 14٪ اضافه می‌شود و این سود به صورت مرکب است، به این معنا که به سود حاصل از هر سال نیز سود تعلق می‌گیرد. نرخ سود داخلی در واقع معادلی برای نرخ سود در سرمایه‌گذاری در یک پروژه است.  بر مبنای این نرخ سرمایه‌گذار می‌تواند در مورد این‌که آیا سرمایه‌گذاری به صرفه است یا خیر تصمیم بگیرد. آیا شما در طرحی با نرخ بازده‌ی داخلی حداکثر 12٪ سرمایه‌گذاری می‌کنید؟برای محاسبه‌ی نرخ بازده‌ی داخلی باید برای یک دوره‌ی 5 تا 10 ساله سرمایه‌گذاری‌های مورد نیاز در هر سال و خالص سود به دست آمده در آن سال را پیش‌بینی نمود و سپس با استفاده از فرمول‌های مالی مرتبط این نرخ را حساب کرد. می‌توان برای این منظور از فرمول IRR در نرم‌افزار اکسل (Excel)  نیز استفاده نمود.
 • نقطه‌ی سربه‌سر (Break even point) : نقطه‌ی سربه‌سر سطحی از تولید و فروش است که در آن درآمد حاصل از تولید و فروش مساوی هزینه‌های ثابت و متغیر شرکت است. در این سطح جمع هزینه‌ها با جمع درآمدها برابر بوده و بنگاه سود و زیانی ندارد. نقطه‌ی سربه‌سر نشان می‌دهد که بنگاه چه موقع به سوددهی می‌رسد و می‌توان آن را بر حسب تعداد واحدهای فروخته‌شده، میزان مبلغ فروش و مدت زمان رسیدن به حجم فروش مورد نظر بیان کرد. هر چه زمان رسیدن به نقطه‌ی سربه‌سر کمتر باشد، ریسک سرمایه‌گذاری پایین‌تر است.

 

1-5-  تیم مدیریتی

گروه‌کاری: سوابق کاری، هیئت مدیره (درصورت هویت شرکتی) و اعضای اصلی گروه‌کاری خود را بیان کنید. آیا شما افراد مناسبی برای به موفقیت رساندن کسب و کارتان هستید؟ نقاط قوت و توانایی‌های گروه خود را توصیف کنید. اگر گروه شما کاملا تکمیل نشده است، تخصص‌ها و مهارت‌هایی را که نیاز دارید  به طور مختصر توضیح دهید.

1-6- پیشنهاد به سرمایه‌گذار

مطالب باید به شکلی جذاب بیان شده، بیان‌گر یک فرصت سرمایه‌گذاری کم‌نظیر بوده و در عین حال باید دارای استدلال‌های پشتیبان قانع‌کننده باشند. خلاصه‌ی مدیریتی باید به صورت یک متن روان و پیوسته نوشته شود و دارای یک قالب منسجم و یکپارچه باشد. منقطع بودن بندها و جملات به شکلی که عدم پیوستگی در متن مشاهده شود یک نقطه ضعف اصلی در نوشتن طرح تجاری محسوب می‌شود. در نهایت خلاصه‌ی مدیریتی باید به شکلی تهیه شود که سرمایه‌گذار نسبت به مطالعه‌ی اصل طرح تجاری و بررسی‌های بیشتر جهت سرمایه‌گذاری راغب گردد.


2.    توصیف طرح و تحلیل صنعت

2-1- اطلاعات كلي پروژه

در اين بخش اطلاعاتي راجع به زمين اجراي پروژه شامل مشخصات زمين و سند مالكيت آن، وضعيت بافت اجتماعي و كاربري هاي مجاور، و ويژگي هاي جغرافيايي و طبيعي زمين و مناطق اطراف آن ارائه مي شود. علاوه بر اين اطلاعات مربوط به پروژه ساختماني شامل مشخصات پروانه ساختماني، نقشه هاي پروژه و مشخصات فني پروژه در اين بخش درج مي شود.

2-2- اطلاعات زمین پروژه

در اين بخش اطلاعات زير در خصوص زمين محل اجراي پروژه درج مي گردد
2-2-1- مشخصات زمين پروژه: شامل نشاني زمين، حدود جغرافيايي زمين، شماره پلاك ثبتي، مساحت زمين پس از اصلاحات، شكل هندسي زمين، مشخصات بناي موجود بر روي زمين، و دسترسي هاي زمين. در ضمن بايد تصاويري از چهارطرف زمين، فيلم ديجيتالي از زمين كه ابعاد آن را مشخص نمايد و تصاوير هوايي از زمين به گونه اي كه موقعيت جغرافيايي زمين را در شهر و منطقه نشان دهد، در پيوست گزارش امكان سنجي پروژه ارائه شود. تصاوير بايد شماره گذاري شده و توضيحات كافي راجع به موضوع تصوير، زير هر تصوير درج شود. همچنين زيرنويس فيلم بايد موضوع تصاوير فيلم را به حد كافي توضيح دهد.
2-2-2- مشخصات سند مالكيت زمين: شامل تعداد اسناد مالكيت زمين و در مورد هر سند مالكيت زمين، وضعيت مشاع يا مفروز بودن، مشخصات مالك يا مالكان براساس سند مالكيت، و سابقه مالكيت زمين.
2-2-3- ويژگيهاي طبيعي زمين: شامل كليه ويژگي هاي طبيعي زمين نظير شيب زمين، سطح آبهاي زيرزميني، مكانيك خاك، گسلها، و زلزله خيزي كه در ساخت ساختمان، مخصوصاً طبقات زيرزمين و قيمت زمين مؤثر است.
2-2-4- كاربري ها و نوع بافت مجاور زمين: شامل وضعيت كاربري ها و بافت اجتماعي، اقتصادي، طبيعي و ساخت و سازهاي انجام گرفته و طرح هاي در دست اجرا در مناطق اطراف زمين كه در قيمت زمين و تصميم گيري سرمايه گذاران مؤثر است.
2-2-5- ساير اطلاعات مرتبط با زمين پروژه: ساير اطلاعاتي كه بر قيمت زمين پروژه و تصميم سرمايه گذاران مؤثر است، در اين قسمت گزارش مي شود.

2-3- مشخصات پروژه ساختماني:
در اين بخش، مشخصات پروژه ساختماني مورد نظر به شرح سرفصل هاي آتي درج مي شود.
2-3-1- نوع كاربري پروژه:
2-3-2- مشخصات پروانه ساختمان: شامل مساحت هركاربري (مسکونی، تجاری، اداری و پارکینگ)، سطح اشغال، تعداد واحدها، تعداد طبقات، ضريب تراكم، زيربناي كل (ناخالص)، زيربناي مفيد (خالص).

جدول 1- مشخصات پروژه


تهیه طرح توجیهی

2-3-3- نقشه پروژه:

در این بخش تمامی نقشه های پروژه (نقشه سایت، برش A، برش B، نماها، طبقات و ...) آورده می-شود.

2-3-4- مشخصات فني پروژه:

شامل اطلاعات معماري، مشخصات ديوارها، نازك¬كاري و نما، مشخصات سازهاي، مشخصات تأسيسات مكانيكي و تأسيسات برقي كه قرار است در پروژه نصب شوند.

جدول 2- مشخصات فنی پروژه

راهنمای تهیه طرح کسب و کار

2-3-5- ضوابط خاص مربوط به پروژه:

توضيح اينكه در اجراي پروژه بايد چه ضوابط خاصي رعايت گردد و چه مجوزهايي اخذ شود.

2-4- تحلیل صنعت (Industry Analysis)

هر کسب و کار به عنوان زیر مجموعه یک صنعت بزرگتر کار می‌کند. در برنامه کسب و کار باید روندهای اصلی و روند رشد یا افول صنعت در طول زمان مورد بحث قرار گیرد.همچنین جایگاه فعلی بنگاه باید مشخص گردد.
قدرت درک و پیش‌بینی صنعت نمودی واقعی از موفقیت بنگاه اقتصادی شماست.
صنعت شما یعنی بنگاه‌هایی که محصولات یا خدماتی مشابه، مکمل یا جانشین محصولات و خدمات شما تولید می‌کنند.
هر بنگاهی که در ناحیه بین تامین‌کنندگان شما تا مصرف کننده نهایی شما قرار می‌گیرد به عنوان بخشی از صنعت شما تلقی می‌شود.
در بخش تحلیل صنعت بایستی به سوالات ذیل پاسخ گفت:
1- اندازه صنعت شما بر حسب درآمد و تعداد شرکت‌های فعال چقدر است؟
2- تبیین ویژگی‌های این صنعت شامل: روند رشد، محصولات و خدمات این صنعت و وضعیت نیروی انسانی
3- برخی شاخص‌های اقتصادی ملی/ بین‌المللی که سلامت صنعت شما را در وضعیت فعلی و آینده نشان می‌دهند ارائه کنید.
4- چه عواملی بر رشد یا افول این صنعت موثرند؟
5- موانع ورود به این صنعت چه مواردی هستند؟
6- وضعیت ورود شرکت‌ها به این صنعت در آینده چگونه خواهد بود؟
7- چه نوع قوانین دولتی بر صنعت و کسب و کار شما تاثیر دارند؟

اشتباهات رایج در نوشتن بخش تحلیل صنعت:

 • نمود بی اطلاعی از ينگاه‌هایی که صنعت را شکل می‌دهند
 • عدم تبیین جایگاه بنگاه در زنجیره صنعت
 • عدم تبیین روند رشد، درآمد و آمارهای مهم صنعت

2-5- تحلیل رقابت

شاید سخت‌ترین بخش یک طرح کسب و کار، ارزیابی صادقانه‌ی رقبا باشد. در این بخش باید رقبای خود را معرفی کرده و بگویید که چرا آنها می‌توانند به عنوان تهدیدی برای شما محسوب شوند. همچنین نقاط ضعف و قوت آنها و راه‌های فایق آمدن بر آن‌ها و یا احیاناً دلایل ناتوانی رقابت با آنها (در زمینه‌های خاص) نیز باید ارایه شوند.
 در اینجا از شما انتظار می‌رود که بتوانید بر همه‌ی رقبا پیروز شوید، همانگونه که در واقعیت نیز رقبا در کنار هم به فعالیت می‌پردازند و همواره تهدید رقبا وجود دارد.
توصیه: تحلیل رقبا را به آخر نیاندازید زیرا نتایج آن می‌تواند در طراحی محصول و تعیین بخش‌های بازار شما مؤثر باشد. سعی کنید با استفاده از وب‌سایت‌های آن‌ها و فهرست مشخصات، محصولاتشان را تا حد امکان جمع‌آوری کنید. در نظر داشته باشید که همراه با رشد سازمان شما، رقبای شما نیز پیشرفت می‌کنند و شما باید همواره برای مقابله با آنها برنامه و راهبرد داشته باشید. البته به یاد داشته باشید که شما هیچ‌گاه نمی‌توانید همه چیز را راجع به رقبایتان بدانید.

اين بخش به دو قسمت پيش¬بيني بازار نهاده¬¬هاي پروژه، و پيش¬بيني بازار ساختمان پروژه به شرح زير تقسيم مي شود.


2-5-1 –پيش بيني بازار نهاده هاي پروژه:

منظور از نهاده هاي پروژه، كليه مصالح ساختماني، تجهيزات، تأسيسات و خدماتي است كه در اجراي پروژه به كار مي رود يا دريافت مي گردد. در اين قسمت هدف آن است كه وضعيت بازار نهاده هاي مورد نياز براي اجراي پروژه بررسي و در نهايت با بررسي عرضه و تقاضاي اين نهاده ها، قيمت آنها در زمان مورد نياز براي اجراي پروژه برآورد گردد. براي اين منظور بررسي هاي زير در مورد هر يك از نهاده هاي عمدة مورد نياز پروژه صورت مي پذيرد:

 • بررسي روابط بين المللي و پيش بيني روند آن و ارزيابي تأثيرات آن بر عرضه و تقاضاي نهاده موردنظر.
 • بررسي اثر مؤلفه هاي سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي و بين المللي مؤثر بر عرضه و تقاضاي نهاده مورد نظر.
 • بررسي اثر سياست هاي كلان اقتصادي دولت بر عرضه و تقاضاي نهاده موردنظر.
 • برسي روند متغيرهاي كلان اقتصادي و اثر آن بر عرضه و تقاضاي نهاده موردنظر.
 • بررسي الگوهاي شاخص هاي جمعيتي و تأثير آن بر عرضه و تقاضاي نهاده موردنظر.
 • بررسي تأثير پيشرفت هاي تكنولوژي بر قيمت تمام شده توليد و عرضه و تقاضاي نهاده مورد نظر.
 • بررسي وضعيت عرضه كنندگان نهادة مورد نظر، و وضعيت بازار عرضه آن از قبيل انحصاري، شبه انحصاري يا رقابتي بودن و پيش بيني توان عرضه و وضعيت رقابتي بازار در طول اجراي پروژه.
 • بررسي تقاضا كنندگان نهادة مورد نظر و وضعيت بازار تقاضاي آن از قبيل انحصاري، شبه انحصاري يا رقابتي بودن و پيش بيني ميزان تقاضا و وضعيت رقابتي بازار در طول اجراي پروژه.
 • جمع بندي بررسي هاي فوق و پيش بيني قيمت نهادة موردنظر در زمان مورد نياز براي اجراي پروژه.

2-5-2- پيش بيني بازار ساختمان پروژه:

 

 • هدف از اين قسمت آن است كه خريداران بالقوه ساختمان پروژه شناسايي شده و باتوجه به بررسي هاي كلان و خرد، ميزان تقاضا براي خريد ساختمان پروژه و قيمت فروش واحدهاي مختلف آن در زمان اتمام پروژه پيش بيني گردد. براي اين منظور بررسي هاي زير صورت مي پذيرد.
 • بررسي وضعيت اجتماعي، بافت جمعيتي، وضعيت اقتصادي، و تركيب درآمد ساكنان و شاغلان در منطقه اجراي پروژه و اثرات آن بر عرضه و تقاضاي ساختمان مشابه ساختمان پروژه در منطقه مذكور.
 • توضيح موارد استفادة ساختمان پروژه و توصيف خصوصيات خريداران بالقوه آن.
 • برآورد و پيش بيني توان خريد و سلايق خريداران بالقوه در زمان اتمام پروژه.
 • بررسي طرح هاي زيربنايي در حال اجرا يا برنامه ريزي شده در منطقه اجراي پروژه و اثرات آن بر عرضه و تقاضاي ساختمان مشابه ساختمان پروژه در منطقه مذكور.
 • بررسي سياست هاي ترافيكي شهر، سياست هاي فرهنگي شهرداري و سازمان زيباسازي و ساير نهادهاي مرتبط و تحليل اثرات آن بر عرضه و تقاضاي ساختمان مشابه ساختمان پروژه.
 • بررسي الگوهاي مهاجرت و توسعة منطقه اي به خصوص در منطقه اي كه پروژه در آن اجرا مي شود و پيش بيني اثرات آن بر تقاضاي ساختمان پروژه.
 • بررسي الگوهاي شاخصه اي جمعيتي و پيش بيني اثرات آن بر عرضه و تقاضاي ساختمان پروژه.
 • بررسي سياستهاي حمايتي دولت از بخش ساختماني و پيش بيني اثرات آن بر عرضه و تقاضاي ساختمان از نوع ساختمان پروژه.
 • بررسي سياستهاي اقتصادي دولت كه بر اقتصاد ساختمان مؤثر است.
 • بررسي روابط بين المللي مؤثر بر عرضه و تقاضاي ساختمان پروژه.
 • بررسي روند گذشتة متغيرهاي كلان اقتصادي مؤثر بر عرضه و تقاضاي ساختمان هاي از نوع ساختمان پروژه و پيش بيني روند آتي اين متغيرها و تحليل اثرات آن بر عرضه و تقاضاي ساختمان پروژه در موقع اتمام پروژه.
 • بررسي مؤلفهاي فرهنگي مؤثر بر تقاضاي ساختمانهاي از نوع ساختمان پروژه و پيش بيني روند آتي آن.
 • بررسي پيشرفتهاي تكنولوژي در توليد ساختمان و پيش بيني اثرات آن بر توليد و بهاي تمام شده ساختمان.
 • بررسي وضعيت بازار عرضه و تقاضاي ساختمان هاي مشابه ساختمان پروژه از نظر اينكه اين بازار انحصاري، شبه انحصاري، يا رقابتي است و پيش بيني وضعيت آن در زمان اتمام پروژه.
 • جمع بندي بررسي هاي فوق و پيش بيني قيمت فروش ساختمان پروژه در پايان اجراي آن.


3.    تشریح شرکت

در این بخش باید سازمان موجود خود را معرفی نمایید و تاریخچه و چگونگی حضورش را بیان نمایید. همچنین افراد کلیدی که در تولید فرصت و سرمایه‌های هوشمند سازمان شرکت دارند و نقش آن‌ها در پیشبرد اهداف شرکت نیز در این بخش باید معرفی شوند. همچنین نوع شرکت ثبت شده و ساختار سازمانی و سرمایه‌گذاران اصلی شرکت معرفی می‌شوند. البته اگر در ابتدای راه هستید و هنوز شرکتی را ایجاد ننموده‌اید در این بخش باید اطلاعاتی را ارائه دهید که مستقل از شرکتِ ثبتی محسوب شده ولی از ملزومات آن هستند مانند سرمایه‌های هوشمند و نوع شرکتی که مایل هستید را ثبت نمایید (مسئولیت محدود، سهامی خاص، سهامی عام و ... ) و اطلاعات در رابطه با آن.
توصیه: این بخش فرصت خوبی است تا با ارائه پیشینه‌ای کامل از خود و سازمانتان، تأثیر مثبتی بر فضای فکری سرمایه‌گذاران بالقوه طرح بگذارید. البته بحث صداقت را فراموش نکنید.
محصول یا خدمت
توصیه: با توجه به رعایت اختصاصی بودن طرح کسب و کار برای فرد یا سازمان مورد نظر، در بعضی موارد که نیاز به اطلاعات فنی جزئی‌تری می‌باشد، می‌توان آنها را به صورت پیوست به طرح اضافه نمود.

4.    برنامه های عملیاتی

برنامه‌ی اجرایی: تعیین اهداف اصلی در زمینه‌ی تولید محصول، جذب منابع، بازاریابی، شناسایی فعالیت‌های موردنیاز برای تحقق اهداف، تعیین روابط پیش‌نیازی بین فعالیت‌ها، تعیین زمان شروع هر یک از فعالیت‌ها و مدت زمان انجام آن
برنامه‌ی تولید: زمان آغاز به تولید چه موقعی است؟ پیش‌بینی میزان تولید و محصولاتی که نیاز به خدمات پس از فروش دارند به صورت ماهیانه در سال اول، فصلی در سال دوم و سالیانه در سال سوم چقدر است؟ تجهیزات و امکاناتی که برای تولید پیش‌بینی‌شده مورد نیاز است کدامند؟ نیروی انسانی مورد نیاز تولید چقدر است؟

موقعیت و محل استقرار (Location)

معیارهای انتخاب محل استقرار کسب و کار خود را به دقت بیان کنید. دسترسی به خریداران، تامین‌کنندگان، توزیع‌کنندگان، سرعت حمل و نقل کالا به بازار، هزینه مربوط به تهیه مکان (رهن، اجاره و یا خرید) از جمله مواردی است که می‌تو‌اند مورد اشاره قرار گیرد. برآورد هزینه تهیه مکان به صورت درصدی از فروش پیش بینی شده سالیانه می‌تو‌اند به ارزش این بخش از طرح کسب و کار بیافزاید.
باید توجه داشت که این بخش از طرح کسب و کار می‌تو‌اند تحت بخش تجهیزات نیز قرار گرفته سرفصلی را به خود اختصاص دهد
تجهیزات مورد نیاز (Equipment).

لیستی از تجهیزات مورد نیاز خود را همراه با هزینه تهیه آنها فراهم آورید.
در صورتی که از تجهیزات تخصصی (مانند کامپیوتر) در دفتر خود استفاده می‌کنید باید مشخصات دقیق آنها با کلیه جزییات و همچنین بودجه مورد نیاز جهت تهیه آنها را نیز در جدولی جداگانه ذکر نمایید.


5.    برنامه مدیریتی و سازماندهی

در این بخش شما باید افراد کلیدی را که در بخش مدیریت سازمان همکاری دارند معرفی نموده و دلایل اهمیت آنها را برای سازمان بیان کنید. سرمایه‌گذاران، سازمان را از روی تیم مدیریت آن شناسایی می‌کنند، پس نهایت سعی خود را در جهت انتخاب یک تیم مدیریت قوی به کار ببرید. یک شرح حال برای هر یک از آنها تهیه کرده و بر سوابق درخشان آنها تأکید نمایید و وظیفه‌ی راهبردی هر کدام را در سازمان بیان کنید. همچنین نمودار سازمانی را با ذکر افراد در سمت‌های مختلف نشان دهید. همچنین اگر سمت‌هایی وجود دارند که برای آنها هنوز فرد لایقی را نیافته‌اید، آنها را مشخص کنید و نامزدهای این پست‌ها را مشخص سازید. همچنین بودجه و برنامه‌ی زمان‌بندی را که برای یافتن آنها در نظر دارید عنوان کنید.
این بخش محل مناسبی است تا افرادی را که در پروژه همراه شما هستند معرفی کنید.
توصیه: شرح حال‌های نوشته شده را بازبینی نموده و مطمئن شوید که همه نکات کلیدی را در رابطه با تجارب، فعالیت‌ها، تقدیرها و تحصیلات مدیران خود تشریح نموده‌اید. باز یادآوری می‌شود که باید از اغراق و نادرست‌کاری پرهیز شود. همچنین در نظر داشته باشید که سرمایه‌گذاران همه‌ی مطالب نوشته شده را نمی‌خوانند ولی نکات پراهمیت را در ذهن حفظ می‌کنند پس مطمئن شوید نکات ذکر شده اهداف سازمان را پوشش می‌دهند.

5-1- ساختار سازمانی

در هر یک از مراحل رشد شرکت چه سازمانی در نظر گرفته شده است؟ واحدهای مختلف آن کدامند؟ هر یک از این واحدها چه وظایفی دارند؟ ساختار حقوقی ثبت شده‌ی شرکت (مسئولیت محدود، یا سهامی خاص) چیست؟ سهامدارن شرکت چه اشخاص حقیقی یا حقوقی هستند و سهم هر یک چقدر است؟
پیش‌بینی نحوه‌ی پرداخت دستمزد و پاداش: سیاست سازمان در زمینه‌ی پرداخت دستمزد کارکنان چیست؟ چه نوع پاداش‌های مادی (مشارکت در سود، دریافت سهام) و غیرمادی (مسافرت، دوره‌های آموزشی، ورزش) در نظر گرفته شده است؟
5-2- برآورد پرسنل مورد نیاز و تخصص های آن ها
برای هر یک از واحدها چه افرادی با چه تخصص‌هایی و به چه تعداد مورد نیاز است؟ پیش‌بینی نیروی انسانی شرکت در سه سال آینده چقدر است؟ میزان وابستگی کار به نیروی انسانی متخصص و کمیاب چقدر است؟ شرکت تا چه حد می‌تواند این نیروها را تأمین کند و چگونه این کار را انجام می‌دهد؟

5-3- تیم مدیریتی

اعضای اصلی تیم مدیریت و هیئت مدیره چه کسانی هستند؟ این افراد دارای چه تخصص‌ها و ویژگی‌هایی هستند که شانس موفقیت شرکت را افزایش می‌دهد؟ مشاوران تخصصی اصلی که به همکاری با شرکت می‌پردازند چه کسانی هستند و چه تخصصی دارند؟
بسیاری از سرمایه‌گذاران تصمیم خود برای سرمایه‌گذاری را بر اساس تیم مدیریت یک کسب و کار اخذ می‌کنند و انتظار معرفی تیمی از افراد حرفه‌ای باتجربه در هر یک از زمینه‌های کلیدی موسسه دارند.
این بخش BP باید به روشنی نشان دهد هر کس در شرکت چه نقشی دارد و چرا عضو تیم شما است.
تیم مدیریت خود را به ۳ تا ۵ نفر محدود کنید. کسانی که در عملیات روزانه موسسه بیشترین تاثیر را بر موفقیت آینده موسسه دارند.
- اعضای ویژه تیم:
شرحی حکایت گونه برای هر عضو تیم که سابقه و نقش مورد انتظار وی در تیم را توضیح دهد شامل:
•    عنوان پست و موقعیت کاری وی
•    وظائف و مسوولیت‌های این پست: چه کاری انجام خواهد داد، چه وظائفی برای وی پیش‌بینی می‌شود، چه کسانی را سرپرستی خواهد کرد، به چه کسی گزارش فعالیت خواهد داد
•    صنعت قبلی و تجربیات قبلی وی مرتبط با پست جدید
•    موفقیت‌های قبلی: چه کارهای موفقیت آمیزی انجام داده، چه تیم‌ها یا پروژه‌های موفقی را سرپرستی کرده، آیا قبلا یک شرکت یا بخشی از یک شرکت را رشد داده است.
•    آموزش: خلاصه‌ای از آموزش‌های تخصصی گذرانده شده

5-4- سازمان حقوقی

چارچوب حقوقی که برای کسب و کار خود برگزیده‌اید و دلایل انتخاب آن را بیان نمایید. طبق تبصره ماده ۱۴۷ قانون مالیاتها موسسه عبارت است از هر شخص حقیقی و یا حقوقی که دارای دفاتر قانونی باشد. در صورتی که تصمیم به ثبت یک شرکت دارید باید نوع آن شرکت را مشخص نمایید( شرکت با مسئولیت محدود – شرکت سهامی- شرکت تعاونی – شرکت تضامنی – شرکت مختلط و . . . ). در صورتی که شرکت سهامی‌باشد ذکر میزان سهام، ارزش هر سهم، چکیده سوابق سهامداران ، مدیران ، سیستم مدیریت اطلاعات و مجوزهای مورد نیاز نیز لازم است. ذیلا باختصار شرح برخی از انواع شرکتها آورده شده است.

6.    تجزیه و تحلیل طرح بازاریابی

در این بخش از طرح کسب و کار نحوه رقابت در بازار؛ استراتژی کلی بازاریابی و فروش، جلب مشتری، طرح‌های تبلیغی و ترویجی به همراه بودجه مورد نیاز جهت آنها، فرآیند خرید و کنترل موجودی، نحوه ورود و خروج کالا و در حقیقت کلیه امور مرتبط با قیمت‌گذاری، توزیع ، تبلیغات ، پیش‌بینی تولید و کنترل‌ها مورد اشاره قرار می‌گیرد.

6-1- استراتژی قیمت‌گذاری
6-2- استراتژی توزیع خدمات
6-3- استراتژی تبلیغات

7.    بررسی اقتصادی و مالی طرح

در اين بخش، جريانات نقدي خروجي پروژه به صورت ماهيانه برآورد شده و گزارش مي شود. سپس جريانات نقدي ورودي پروژه از محل انتشار واحدهاي سرمايه گذاري صندوق، پيش فروش واحدهاي ساختماني، اخذ تسهيلات بانكي و غيره پيش بيني شده و خالص جريانات نقدي برآورد مي گردد. نرخ بازدهي داخلي براي سرمايه گذاران صندوق (IRR) و ساير اشخاص تأمين-كنندة منابع مالي پروژه محاسبه و در ادامة اين بخش گزارش مي گردد.

7-1- برآورد جريانات نقدي خروجي:

جريانات نقدي خروجي براي اجراي پروژه، براساس هزينه هاي پيش بيني شده در بخش قبل، و زمانبندي آنها نيز براساس مراحل اجراي پيش بيني شده، تعيين شده و جريانات نقدي خروجي به صورت ماهيانه گزارش می شوند. سایر هزینه ها می-تواند شامل کارمزد مشاوران (مدیریت طرح)، ناظران (مدیریت پیمان)، بانک (تسهیلات دریافتی توسط صندوق)، عوارض شهرداری و هزینه ارکان صندوق باشد.

جدول 3- بهای تمام شده پروژه

آموزش تهیه طرح کسب و کار

جدول 4- توزیع زمانی هزینه ها

مراحل تهیه طرح توجیهی

7-2- جريانات نقدي ورودي پروژه:

جريانات نقدي پروژه به شرح زير برآورد مي شوند:

 • فروش واحدهاي سرمايه¬گذاري صندوق: مبالغ حاصل از فروش واحدهاي سرمايه گذاري و زمان بندي آن تعيين و در اين قسمت گزارش مي شوند.
 • پيش فروش واحدهاي ساختماني: مبالغ حاصل از پيش فروش واحدهاي ساختماني قبل از اتمام پروژه، تعيين و در اين قسمت گزارش مي شوند. براي اين منظور بايد شرايط پيش فروش، مبالغي كه به عنوان پيش دريافت و قسط از پيش خريداران دريافت مي شود و زمان بندي وصول اين مبالغ تعيين و تشريح شود.
 • فروش واحدهاي ساختماني: مبالغ حاصل از فروش واحدهاي ساختماني در پايان اتمام پروژه و همچنين مبالغ حاصل از واگذاري مطالبات و ساير دارايي هاي صندوق در فرآيند تصفية صندوق و زمانبندي وصول اين مبالغ، در اين قسمت پيش بيني مي شود. پيش بيني قيمت هاي فروش، براساس مطالعات اقتصادي صورت گرفته در بخش توجيه اقتصادي گزارش امكان سنجي پروژه، صورت مي پذيرد.
 • تسهيلات بانكي: مبالغ حاصل از اخذ تسهيلات بانكي در اين قسمت برآورد شده و مبالغ پرداختي بابت اقساط اين تسهيلات نيز تعيين مي شود. آن بخش از اقساط كه پرداخت آنها در اثر انتقال ماندة تسهيلات بانكي به خريدار، به عهدة خريدار خواهد بود، در جريان نقدي مربوط به صندوق گزارش نمي گردد.
 • ساير جريانات ورودي نقدي: در صورتي كه منابع مالي لازم براي اجراي پروژه از محل هاي ديگري تأمين مي شود، جريانات نقدي مربوطه به طور جداگانه گزارش گردد.

جدول 5- فروش پروژه

نحوه تهیه طرح توجیهی

جدول 6- توزیع زمانی جریان نقدی ورودی

روش تهیه طرح توجیهی

7-3 -خالص جريانات نقدي:

با توجه به پيش بيني جريانات ورودي و خروجي نقدي در قسمت هاي قبل، خالص جريانات نقدي حداقل به صورت ماهيانه پيش بيني مي شود. ماندة وجوه نقد در پايان هرماه بايد مثبت باشد.

جدول 7- خالص جریان نقدی پروژه

تهیه طرح کسب و کار

7-4- محاسبة نرخ بازدهي داخلي براي سرمايه گذاران صندوق:

با توجه به جريانات نقدي پيش بيني شده در قسمت قبل، نرخ بازدهي داخلي پروژه به صورت سالانه براي سرمايه گذاران صندوق تعيين مي گردد. نرخ بازدهي داخلي پروژه براي سرمايه گذاران صندوق عبارتست از نرخ تنزيلي است كه ارزش فعلي خالص جريانات نقدي پروژه براساس آن، برابر صفر مي شود. به دليل اينكه جريانات نقدي براي دوره هايي كوتاه تر از يك سال برآورد شده اند، لذا نرخ تنزيل فوق بايد تبديل به سال شده و به عنوان بازدهي داخلي سالانة پروژه گزارش گردد. براي تبديل به سال كردن نرخ دوره هاي كوتاه تر از يكسال، از فرمول زير استفاده مي شود:
 
كه در آن:
Rt: بازدهي صندوق در دورة موردنظر است كه قصد تبديل آن به بازدهي سالانه وجـود دارد.
RA: بازدهي تبديل به سال شدة صندوق است كه از تبـديل بـازدهي صـندوق در دورة مورد نظر به بازدهي سالانه به دست مي آيد.
T: تعداد روز در دورة مورد نظر است.
اعداد به دست آمده از فرمول فوق تا دو رقم اعشار گرد مي شوند.


براي مثال در صورتي كه بازدهي صندوق در يـك دورة 90 روزه برابـر 8 درصـد باشـد، بازدهي تبديل به سال شدة صندوق براي دورة مورد نظر، با استفاده از فرمول فوق برابر است با:
 

7-5- -نرخ بازدهي داخلي براي ساير تأمين كنندگان منابع مالي:

در اين قسمت، جريانات نقدي ورودي و خروجي ساير تأمين كنندگان منابع مالي پروژه نشان داده شده و نرخ بازدهي داخلي سالانة آنها محاسبه شده و گزارش مي گردد. اين محاسبات براي ساير تأمين كنندگان منابع مالي پروژه اعم از پيش خريداران و اعطاءكنندگان تسهيلات جداگانه انجام و گزارش مي شود.
تحليل ريسك
در اين بخش كلية اتفاقاتي كه ممكن است به وقوع پيوندد و براجراي پروژه مؤثر باشد به عنوان ريسك پروژه، احصاء مي-گردند. در ضمن با توجه به ريسكهاي احصاء شده، خوش بينانه ترين و بدبينانه ترين نرخ بازدهي داخلي محاسبه و گزارش ميشود.

7-6 -انواع ريسك فرا روي اجراي پروژه:

هر اتفاقي كه احتمال وقوع داشته باشد و بر پروژة ساختماني در موارد زير مؤثر باشد، بايد به عنوان ريسك پروژه شناسايي شده و در اين قسمت گزارش شوند:

 • اتفاقاتي كه بر زمان پيش بيني شده براي اجراي پروژه مؤثر است.
 • اتفاقاتي كه ممكن است باعث شوند كه درآمدهاي پروژه يا زمان وصول آنها نسبت به پيش بيني ها تغيير يابند.
 • اتفاقاتي كه ممكن است باعث شوند تا هزينه هاي اجراي پروژه يا زمان پرداخت آنها نسبت به پيش بيني ها تغيير يابند.

7-7- نرخ بازدهي داخلي در بدبينانه ترين حالت:


جريانات نقدي پيش بيني شده پروژه به عنوان محتمل ترين حالت در نظر گرفته مي شوند. سپس اثر هريك از ريسك هاي احصاء شده در بدترين حالت ممكن به طور جداگانه، ارزيابي شده و يك جريان نقدي در بدبينانه ترين حالت به دست مي آيد. نرخ بازدهي داخلي اين جريان

نقدي، به عنوان نرخ بازدهي داخلي پروژه در بدبينانه ترين حالت، گزارش مي شود. از مفاهيم و فرمول هاي مندرج در بخش 7-4، براي محاسبة نرخ بازدهي داخلي و تبديل آن به نرخ سالانه، استفاده مي شود.
براي محاسبة جريانات نقدي پروژه در بدبينانه ترين حالت، هزينه ها در حداكثر ممكن و زودترين زمان وقوع و درآمدها در حداقل ممكن و ديرترين زمان وصول در نظر گرفته مي شوند.

7-8- نرخ بازدهي داخلي در خوشبينانه ترين حالت:


مشابه بند 7-2، جريانات نقدي پيش بيني شده ، به عنوان محتمل ترين حالت در نظر گرفته مي شوند. سپس اثر هريك از ريسك هاي احصاء شده در قسمت (7-1) در بهترين حالت ممكن به طور جداگانه ارزيابي شده و جريان نقدي پروژه در خوش بينانه ترين حالت، به دست مي آيد. نرخ بازدهي داخلي اين جريان نقدي، به عنوان نرخ بازدهي داخلي پروژه در خوش بينانه ترين حالت گزارش مي شود. از مفاهيم و فرمول هاي مندرج در بخش 6، براي محاسبة نرخ بازدهي داخلي و تبديل آن به نرخ سالانه، استفاده مي شود. براي محاسبة جريانات نقدي در خوش بينانه ترين حالت، هزينه ها در حداقل ممكن و ديرترين زمان پرداخت، و درآمدها در حداكثر ممكن و زودترين زمان وصول، در نظر گرفته مي شوند.
ساير موارد:
در صورتي كه هريك از اطلاعات و پيش بيني هاي مندرج در گزارش امكان سنجي پروژه، زمان بندي اجراي مراحل، هزينه هاي اجراي هر مرحله و درآمدهاي پروژه تغيير يابد، لازم است اين گزارش به هنگام گردد. در ضمن با توجه به پيشرفت پروژه، لازم است گزارش پيشرفت كار براساس مراحل پيش بيني شده در گزارش امكان سنجي پروژه، تهيه شده و با زمان و هزينه هاي پيش بيني شده در اين گزارش براي اجراي هرمرحله، مقايسه و به همراه انحرافات گزارش گردد.

8.    زمان بندی طرح

پس از آنکه وضعیت طرح از نظر امکانات تولید، هزینه‌ها و منابع تأمین مالی مشخص شد، نیاز به یک برنامه زمان‌بندی می‌باشد تا مطابق آن تخصیص منابع مالی و انجام هزینه‌های مربوطه مشخص شود. از این رو باید دیدگاه‌های اصلی و زمان برداشتن هر گام جهت نیل به هدف نهایی، یعنی راه‌اندازی تجاری مشخص شود.
برای عملیات و فعالیت‌هایی نظیر موارد زیر پیش‌بینی زمانی و هزینه‌های لازم را مشخص نمایید. و در جدول مخصوصی علامت‌گذاری کنید:
•    عملیات ساختمانی و محوطه‌سازی
•    انعقاد قرارداد انتقال فنّاوری
•    اجرای تأسیسات الکتریکی و مکانیکی
•    خرید دستگاه‌های تأسیساتی
•    خرید ماشین‌آلات و تجهیزات تولیدی ساخت خارج
•    خرید ماشین‌‌آلات و تجهیزات تولیدی ساخت داخل و مواردی از این قبیل
•    تهیه مواد اولیه
•    راه‌اندازی آزمایشی
•    مراحل اجراي پروژه در يك نرم افزار قابل قبول و معتبر كنترل پروژه، پياده سازي شده و خروجي آن در اين قسمت درج مي شود. فايل مربوطه نيز به گزارش امكان سنجي پروژه ضميمه مي گردد.
در تعيين مراحل پروژه موارد زير لازم الرعايه است:

 • تفصيل مراحل بايد به اندازة كافي باشد به طوريكه اجراي هر مرحله نبايد بيش از يك درصد به پيشرفت فيزيكي پروژه اضافه كند.
 • مراحل به صورت منطقي دسته بندي و سطح بندي شده باشند، به طوري كه حداقل سه سطح وجود داشته و بالاترين سطح، از حداقل 5 و حداكثر 20مرحلة كلي تشكيل شده باشد.
 • تاريخ شروع و خاتمة هرمرحله، زمان اجراي هر مرحله و مسئول اجراي آن (از بين اركان صندوق) مشخص باشد.
 • درصدي كه اجراي هر مرحله از اجراي پروژه به درصد پيشرفت كار پروژه اضافه مي كند، به طور دقيق محاسبه وارائه شده باشد.
 • مراحلي كه تا تاريخ تهية گزارش امكان سنجي، انجام شده اند، مشخص شده باشند.
 • پيش نيازهاي اجراي هر مرحله معين باشند.

لازم به توضيح است كه مراحل پيش بيني شده براي اجراي پروژه در اين قسمت، مورد توافق اركان صندوق بوده و مدير ساخت متعهد است كه پروژه را براساس اين برنامه اجرا نمايد.

مراحل اجرای پروژه:

 • در اين قسمت، برآوردي از هزينة اجراي هريك از مراحل پروژه ارايه مي گردد. اين هزينه ها با توجه به مطالعات اقتصادي انجام گرفته در بخش قبل پيش بيني مي شوند. اين هزينه ها مورد توافق اركان صندوق بوده و مدير ساخت متعهد است كه پروژه را به مبلغ پيش بيني شده در اين قسمت، اجرا نمايد. هزينه هاي اجراي هر مرحله به تفكيك زير برآورد مي شوند:
 • - هزينة دستمزد اجراي هر مرحله با ذكر هزينه هاي تحقق يافته، مبالغ پرداخت¬شده بابت هزينه هاي تحقق يافته، و مبالغ پيش پرداخت شده؛
 • - هزينة مصالح و تجهيزات مورد استفاده در هر مرحله با ذكر هزينه هاي تحقق يافته، مبالغ پرداخت شده بابت هزينه هاي تحقق يافته و مبالغ پيش پرداخت شده؛
 • - ساير هزينه هاي اجراي هر مرحله، با ذكر هزينه هاي تحقق يافته، مبالغ پرداخت شده بابت هزينه هاي تحقق يافته و مبالغ پيش پرداخت شده.
 • تفصيل هزينه هاي فوق به طور جداگانه تهيه شده و به گزارش امكان سنجي پروژه ضميمه مي شود. جريانات نقدي خروجي براساس هزينه هاي پيش بيني شده در اين قسمت، برآورد مي شوند. در ضمن درصدي كه پرداخت هزينه هاي هرمرحله به درصد پيشرفت مالي پروژه اضافه ميكند، به طور دقيق محاسبه و در اين قسمت گزارش مي شود.
 • در اين قسمت همچنين هزينه هاي اجراي پروژه براساس فهرست بهاي مصوب شوراي عالي فني نيز محاسبه شده و با هزينه هاي اجراي برآورد شدة شرح فوق مقايسه ميگردد.
 • با عنایت به جدول شماره3 ساختار شکست (WBS) مربوط به مراحل اجرای پروژه به همراه وزن (ارزش) نسبی هر مرحله و طول زمان اجرای هر مرحله و هزینه مربوطه شرح داده شود.

جدول 8- مراحل اجرای پروژه

تدوین طرح کسب و کار

9.    تحلیل و ارزیابی ریسک

شناسایی مشکلات بالقوه
راه‌های مقابله با این خطرها
برنامه‌ی اقتضایی
برنامه کسب و کارشما بر اساس تعدادی مفروضات تهیه می‌شود. صرف نظر از اینکه شما چقدر این فرضیات را با دقت در نظر گرفته‌اید، احتمال اینکه همه چیز دقیقاً مطابق طرح شما پیش برود، بسیار کم است.
 در نتیجه اگر شما طرحی برای پیشامدهای احتمالی داشته باشید، آماده اجرای آن هستید. این موضوع بسیار مهم است تا زمینه‌هایی که کسب‌ و کار شما را شکننده و آسیب‌پذیر می‌کنند، بدانید.
•    در طرح خود مشخص کنید، از وارد شدن در چه زمینه‌هایی باید پرهیز نمایند؟ وارد شدن به این مباحث چه صدماتی ممکن است به کسب‌ و کار شما وارد کند؟
•    تغییرات در نرخ بهره، نوسانات نرخ‌ ارز، رکود اقتصادی، نرخ تورم، نرخ مواد اولیه چه تاثیری ممکن است بر کسب‌ و کار آینده شما بگذارد؟ مشخص کنید و تعیین کنید چه راهکارهایی برای مقابله با اینگونه خطرات احتمالی پیش‌بینی کرده‌اید؟
•    در مورد قوانین و مقررات و سیاست‌های اقتصادی، مالیات‌ها، مقررات جدید و اثرات احتمالی که ممکن است بر کسب‌ و کارتان تاثیر بگذارند، نیز مطالبی ذکر کنید.
مشخص کنید تغییرات عقاید و افکار عمومی مثل تغییرات در سلیقه و مد و موضوعات اخلاقی چه اثرات سویی بر کسب‌ و کار شما خواهد داشت، بیان کنید. به نظر شما مسائل سیاسی مرتبط با ایده‌ کسب‌ و کار شما چیست؟ کدام به عنوان فرصت و کدام به عنوان تهدید محسوب می‌شوند؟
تغییرات فنّاوری، دعاوی حقوقی کارکنان و کارگران، پرداخت‌های مشتریان را بررسی کنید و ذکر کنید، چه راه‌حل‌هایی در مقابله با مشکلاتی که ممکن است در هر یک از زمینه‌های فوق اتفاق افتد، اندیشیده‌اید؟
خطرپذیری‌‌هایی که در مورد کارکنان وجود دارد را مشخص کنید مثلاً تعیین کنید در صورتی که یک یا تعدادی از مدیران کلیدی‌تان تصمیم به ترک شرکت بگیرند، کسب‌ و کارتان چقدر تحت تاثیر قرار خواهد گرفت؟ چه اثری بر روی عملیات و روند جاری امور شرکت خواهد گذاشت؟ اگر بتوانید مدیران مناسب‌تر و توانمندتری برای توسعه کسب‌ و کارتان پیدا کنید اثر آن بر کسب‌ و کارتان چه خواهد بود؟ خطر اینکه یک مؤسسه جدید در منطقه شما شروع به کار کرده و در جذب کارگران با شما رقابت کرده و اثراتی مانند افزایش حقوق کارگران نسبت به آنچه پیش‌بینی کرده‌اید را به همراه داشته باشد، چیست؟ یا اگر به هر دلیل نتوانید کارگران ماهر در منطقه پیدا کنید اثر آن بر روی کسب‌ و کارتان چگونه است؟
همچنین مسائل مربوط به تولید و کیفیت و خسارات احتمالی که تولید را متوقف می‌سازد و زمان‌های ناشی از طولانی شدن زمان طراحی و توسعه محصول را بیان کنید. اگر حمایت سرمایه‌گذاران قطع شود یا دچار نوسان شود، برای ادامه فعالیت‌ها، چه برنامه‌ای را پیشنهاد می‌کنید؟
در مورد تأمین بخشی از نیازها در زمینه قطعات که به عهده پیمانکاران است و مخاطراتی که در این زمینه وجود دارد، توضیحاتی بدهید.
تأثیراتی که در بازار ممکن است به وجود آید، مثل نوسانات فروش، رقابت شدیدتر و... را بررسی کنید و تعیین کنید در این زمینه چه خطرپذیری‌‌های احتمالی وجود دارد و شما چه راهکارهایی برای آن پیشنهاد می‌کنید.
نکته: اگر شما از قبل عکس‌العمل‌های احتمالی در مورد تغییرات بازار را در نظر گرفته باشید، در مقایسه با حالتی که حتی در مورد این موضوع فکر نکرده‌اید، می‌توانید سریع‌تر تصمیم‌گیری و عمل نمایید. بنابراین صرف نظر از اینکه کارها بهتر یا بدتر از وضعیت پیش‌بینی شده پیش بروند، شما قبلاً علل احتمالی و اثرات حاصله را بررسی کرده و اقدامات مناسب را پیش‌بینی کرده‌اید.

 

توسط

مفاهیم کارآفرینی

کارآفرینی، ایده ای نو و خلاق که به همراه سرمایه منجر به ارائه محصول جدید در بازار می شود می باشد. در خیلی از موارد، به خاطر نزدیکی و وجود تشابهات بین واژه های کار ...

نظرات کاربران

توسط Darnellfug

Домофон=домоффон

توسط MihailPak

Официальная скидка 50% на Xevil+Xrumer до 15 февраля включительно!
Список купонов, дающих скидку 50% на покупку комплекса + дополнительные 6 месяцев абонплаты + доступ к XEvil 4.0:

JAN-50-200215-fk7d2tadlk6k01pt
JAN-50-200215-fk7d2stgvont4oz2
JAN-50-200215-fk7d2tbev8zfin78
JAN-50-200215-fk7d2sukrsp40koj
JAN-50-200215-fk7d2t0h1gfxpqeb
JAN-50-200215-fk7d2stl1o38dpbm
JAN-50-200215-fk7d2spcnkktmkis
JAN-50-200215-fk7d2t98h0yonw0h
JAN-50-200215-fk7d2sth40qfg025
JAN-50-200215-fk7d2sue24fqsbl5

Как использовать купон: https://prnt.sc/qzudmb
и ввести его в поле https://prnt.sc/qzudun

Если купоны уже не рабочие, их наличие можно запросить по емейлу xrumercoupon@mail.ru если не понятно куда вводить купон пишите на почту

توسط qsasuvab

http://canadabuyou.com/ viagra from canada

توسط OlegEmedderloar

Регистрация

توسط GamerDer

Happy New Year 2020 and Congratulations!
You can claim $1,600 FREE if you win: http://win-1600-dollars.edarling.best/

توسط OlgaDer

Sex For You => https://edarling.best/user-olga.php

توسط AlbertoOrels

Боб казино официальный сайт - https://bob-casino.xyz/

توسط Fearmaced

DMSLIFE#1

Asi zavri dvere Adam, asi zavri piДЌu! xD https://sk.video-video.lv/video/6S5qAx8DSDWNb5o%3D.html

توسط DarioJound


UKP-66 «Metakom – работает, но очень плохо», думаю вам не стоит брать

توسط ZacharyTup

http://pillsgen.site decry , lookout , amiably

توسط MergadoVabs

Любые товары из Тайланда на сайте [url=https://superbank.ru]Супербанк[/url].

[url=https://superbank.ru/categories/%D0%A3%D1%85%D0%B0%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%8E%D1%89%D0%B0%D1%8F-%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0/]Косметика[/url]
[url=https://superbank.ru/categories/%D0%9B%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0-%D0%B8-%D1%81%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%8C%D1%8F/]Товары для здоровья[/url]
[url=https://superbank.ru/categories/%D0%9B%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0-%D0%B8-%D1%81%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%8C%D1%8F/%D0%9F%D0%B8%D0%BB%D1%8E%D0%BB%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%85-%D0%B8-%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%85%2C-%D0%91%D0%90%D0%94%D1%8B/]Тайские целебные травы и растения[/url]
[url=https://superbank.ru/categories/%D0%9B%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0-%D0%B8-%D1%81%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%8C%D1%8F/%D0%A2%D0%B0%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B5-%D0%BC%D0%B0%D0%B7%D0%B8-%D0%B8-%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%B7%D0%B0%D0%BC%D1%8B/]Тайские мази, бальзамы[/url]
[url=https://superbank.ru/pages/%D0%9B%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B5-%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%8B-%D0%B8-%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%A2%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0.html]Народная медицина Тайланда[/url]
[url=https://superbank.ru/categories/%D0%9B%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0-%D0%B8-%D1%81%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%8C%D1%8F/%D0%9F%D0%B8%D0%BB%D1%8E%D0%BB%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%85-%D0%B8-%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%85%2C-%D0%91%D0%90%D0%94%D1%8B/]БАД-ы, пищевые добавки[/url]
[url=https://superbank.ru/categories/%D0%9B%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0-%D0%B8-%D1%81%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%8C%D1%8F/%D0%9F%D1%80%D0%B5%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%8B-%D0%B4%D0%BB%D1%8F-%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D1%8B%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%BC%D1%83%D0%B6%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B9-%D0%BF%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%B8/]Препараты для усиления половой потенции[/url]
[url=https://superbank.ru/pages/%D0%9A%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B5-%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%BE.html]Знаменитое кокосовое масло[/url]
[url=https://superbank.ru/categories/%D0%9B%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0-%D0%B8-%D1%81%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%8C%D1%8F/%D0%A1%D0%BE%D0%BA-%D0%BD%D0%BE%D0%BD%D0%B8-%D0%B8%D0%B7-%D0%A2%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0/]Целебный сок нони[/url]
[url=https://superbank.ru/categories/%D0%9F%D0%B8%D1%89%D0%B5%D0%B2%D1%8B%D0%B5-%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%80%D1%8B%2C-%D0%BA%D1%83%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F/%D0%9A%D0%BE%D1%84%D0%B5-%D0%B8%D0%B7-%D0%A2%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0/]Чай, кофе из Тайланда[/url]
[url=https://superbank.ru/categories/%D0%A1%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0-%D0%B4%D0%BB%D1%8F-%D0%BF%D0%BE%D1%85%D1%83%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F/]Средства для похудения[/url]
[url=https://superbank.ru/categories/%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D1%83%D1%88%D0%BA%D0%B8-%D0%B8-%D0%BC%D0%B0%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%86%D1%8B-%D0%B8%D0%B7-%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B0/]Подушки из латекса[/url]
[url=https://superbank.ru/categories/%D0%A3%D1%85%D0%B0%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%8E%D1%89%D0%B0%D1%8F-%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0/%D0%A3%D1%85%D0%BE%D0%B4-%D0%B7%D0%B0-%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%B8-%28%D1%88%D0%B0%D0%BC%D0%BF%D1%83%D0%BD%D1%8C%2C-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D1%80%2C-%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BA%D0%B0%29/]Маски для волос[/url]
[url=https://superbank.ru/categories/%D0%A3%D1%85%D0%B0%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%8E%D1%89%D0%B0%D1%8F-%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0/%D0%9C%D1%8B%D0%BB%D0%BE-%D0%B8%D0%B7-%D0%A2%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0/]Мыло[/url]
[url=https://superbank.ru/categories/%D0%A3%D1%85%D0%BE%D0%B4-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%8C%D1%8E-%D1%80%D1%82%D0%B0/%D0%A2%D0%B0%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F-%D0%B7%D1%83%D0%B1%D0%BD%D0%B0%D1%8F-%D0%BF%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B0/]Зубная паста[/url]
[url=https://superbank.ru/categories/%D0%A3%D1%85%D0%B0%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%8E%D1%89%D0%B0%D1%8F-%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0/%D0%94%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%82-%D0%B8%D0%B7-%D0%A2%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0/]Дезодорант[/url]

توسط AlvaroMem

Доброго времени суток
Мы фирма работаем с изготовлением софтов для чип тюнинга на заказ,
программное удаление систем ДПФ,ФАП,ЕГР,CAT,O2sensor,ВСА,MAF,МАП,VBA,NOx,Adblue
убираем Valvematic TOYOTA двигателей 3ZR-FAE 2ZR-FAE,
или тюнинг софты стаге1,стаге2
работаем с ЭБУ Бош,Continental,Cummins,Дельфи,Magneti Marelli,Делко,Hitachi,Denso,Матсушита,Siemens,Кейхин,Сагем,Валео,Visteon,Кефико и другие
заказы калибровки софта производится через email
email:max.autoteams@ya.ru
так же через форму заказа на сайте https://is.gd/Z4RwON
ватсап 8902-010-9150 для прямой связи

توسط DarioJound


Здравствуйте, подскажите, будет ли работать УКП-66 с моим домофоном. Спасибо. - Здравствуйте! Да, работает, но покупать не советую, по Метакому много жалоб

توسط AlvaroMem

Доброе утро
Мы фирма работаем с изготовлением прошивок для чип тюнинга индивидуально под заказ,
программное удаление систем DPF,ФАП,ЕГР,CAT,O2sensor,ВСА,MAF,МАП,VBA,NOx,Adblue
убираем вальвематик тойота двигателей 3ZR 2ZR!!!
так же модифицированные софты стэйж1,стэйж2
работаем с блоками Bosch,Continental,Cummins,Delphi,Magneti Marelli,Delco,Hitachi,Денсо,Матсушита,Siemens,Keihin,Сагем,Валео,Visteon,Kefico и другие
заявки изготовления софта через mail
мыло:max.autoteams@ya.ru
или по форме заказа на сайте https://tinyurl.com/y4reg65t
ватсап +7-902-01-09-150 для прямой связи

توسط AlvaroMem

Рад приветствовать
Мы компания занимаемся изготовлением прошивок для чип тюнинга индивидуально под заказ,
программное удаление систем DPF,FAP,EGR,Катализатор,O2sensor,VSA,MAF,MAP,VBA,NOx,АДблю
убираем Valvematic тойота двигателей 3ZR 2ZR-FAE,
или модифицированные прошивки стаге1,стэйж2
работаем с ЭБУ Bosch,Continental,каминз,Дельфи,Магнетте марелли,Делко,Hitachi,Denso,Matsushita,Siemens,Keihin,Sagem,Valeo,Visteon,Кефико и другие
заказы калибровки прошивки на почтовый ящик
почта:max.autoteams@yandex.ru
так же по форме заказа на сайте https://tinyurl.com/y4reg65t
ваттсап +79020109150 для прямой связи

توسط Ibuxarib

Hi! I could have sworn I’ve been to this blog before but after looking at
a few of the posts I realized it’s new to me. Regardless,
I’m definitely happy I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

توسط AlvaroMem

Доброго здравия
Мы фирма занимаемся Калибровкой софтов для чип тюнинга на заказ,
программное удаление систем Сажевый фильтр,ФАП,EGR,Катализатор,ДК2,VSA,MAF,MAP,ВБА,НОкс,АДблю
убираем вальвематик тойота двигателей 3ZR 2ZR-FAE,
так же модифицированные прошивки stage1,стаге2
работаем с блоками Бош,континенталь,Cummins,Delphi,Магнетте марелли,Delco,хитачи,Denso,Matsushita,Siemens,Кейхин,Сагем,Valeo,Вистеон,Кефико и т.д.
заказы изготовления софта производится через почту
мыло:max.autoteams@ya.ru
так же через форму заказа на сайте https://tinyurl.com/y4reg65t
Whatsapp 8-902-01-09-150 для оперативной связи

توسط NikitoScest

https://sredstvo-cleanup.info/kupit/klinap-kupit.html

توسط WillFlen

Itchy Amoxicillin Rash http://www.deborahelderhorst.com/2018/06/15/finalist-short-prose-competition/?unapproved=45&moderation-hash=ff3b6231fb374ca2c74e060a69946c54#comment-45Cialis 40 Mg Pills https://clubsens.ca/2018/05/23/sauveteur-superviseur-recherche/?unapproved=43&moderation-hash=9e4b50dcee46eb6ffc643f5281ea1ec2#comment-43Viagra Au Herbes https://www.stylying.com/crew-cut/?unapproved=717&moderation-hash=425d64c12cd455af216f115580a1a69e#comment-717What Will Outdated Cephalexin Do https://rentzeasy.com/blog/hello-world/?unapproved=5&moderation-hash=368cb6b0ce87980dd919ea3374e6aab3#comment-5Precio Viagra De Pfizer https://sportmania.ci/auto-rallye-ssv-farid-assaf-champion-de-cote-divoire?unapproved=26077&moderation-hash=9a249c0a771be9748cf0def52d0578ef#comment-26077cialis 5mg tablets https://cryptoattention.com/coinbase-earn/?unapproved=82&moderation-hash=67b0e1e51c33df85d859a8e5bd556c58#comment-82cialis authentique suisse http://travelstarthere.com/2017/best-places-to-snowshoe-and-cross-country-skiing-in-wisconsin.html?unapproved=26256&moderation-hash=a79dd0a140073404a9608b8bb19a036a#comment-26256Sildenafil 10 Mg http://www.harthousecameraclub.ca/large-format-photography-talk/?unapproved=29&moderation-hash=bd841b54e84c3f21325d66f00e890647#comment-29Clomid Indication Clomiphene https://hpttourtravel.com/2019/03/26/istilam-mengusap-dan-mencium-hajar-aswad/?unapproved=29&moderation-hash=d85d490293dbb9c89eafa6056289be35#comment-29Buy Amoxicillin No Prescription http://kino-time.com/banking-system-in-india/?unapproved=27&moderation-hash=df27cab2df8b86d52b749fd3691f471f#comment-27Symptoms Of Allergy To Amoxicillin https://curdhos.com/if-you-are-serious-write-shit-down/?unapproved=41&moderation-hash=47130d81ef5372b256d268b748f1be35#comment-41Prix Levitra Boite 12 http://mediatrice-familiale.valerierichardtignol.fr/considering-swift-secrets-of-charmdate-com-2/?unapproved=43&moderation-hash=43694791585abf84f71ab753b77e026d#comment-43Buy Ciprodex https://glamor.id/2019/03/05/polisi-beberkan-perempuan-yang-bersama-andi-arief-saat-penangkapan/?unapproved=2521&moderation-hash=2d0c9ac521957a4b8dbc53d8e4e389d2#comment-2521Amoxicillin Dose Cats http://www.sienity.com/configurar-una-cuenta-de-correo-electronico-en-el-iphone-ipad-o-ipod-touch/?unapproved=5085&moderation-hash=b7baa71a7007f39bc65856c8f05706d6#comment-5085Doxycycline Buy Online https://yogacci.com/miwa-yukari/?unapproved=4&moderation-hash=e3760738624ff6a6b32b89371862d832#comment-4Viagra Kaufen Hessen https://www.updatefever.com/lehanga-jass-manak-latest-punjabi-song-release/072406/?unapproved=24&moderation-hash=2f8125351342e651a566fd15fda15d07#comment-24Propecia Enfermedad De Meniere https://www.balancedaccountabilitycpa.com/the-commoditization-of-a-profession/?unapproved=88&moderation-hash=d0b1cd132df7aa357b831f2683d65730#comment-88Generic Tamoxifen 20mg http://www.arenatours-lasterrenas.com/logo-arena-tours-bat-ret/?unapproved=568&moderation-hash=fb439299405468b9226bbcf70f3d023c#comment-568Propecia For Sale Without Prescription https://bichriservice.com/jootaali/product/minty-red-heels/?unapproved=231&moderation-hash=3ad054e9d3b1182dfd25c4d13c3765fa#comment-231Oct Products Similiar To Lasix https://hayleypagesmith.com/attunements/?contact-form-id=25&contact-form-sent=2638&contact-form-hash=d62c464153ad9a215e267c2465919460ee2cfd3f&_wpnonce=210b2f0ec8Acquistare Kamagra Senza Rischi http://www.roverclub.com.ar/viewtopic.php?f=10&t=66801&p=302614#p302614Levitra Prix Allemagne http://21-tage-stoffwechselkur.ch/2018/04/02/naehrstoffpraeparate-und-aktivator-salz/?unapproved=57&moderation-hash=160f5d1e322ea95952552309e96391eb#comment-57Prednisone 20mg Tab http://infotran.me/2019/08/08/tips-to-clean-your-dining-room-table/?unapproved=103&moderation-hash=78a5a5efd1db688c254ee10dc320754b#comment-103Cialis Avis Forum http://susannacarr.com/2018/08/05/beginners-guide-to-romance-reading-acronyms/?unapproved=908&moderation-hash=5924caf79f7dfdd9987857b7e243ee4c#comment-908Cialis 10 vs 20 http://supplements.lk/product/b-nox-androrush/?unapproved=240&moderation-hash=b40ed38ef6befb41d8194bdf3b776c97#comment-240Clonidine Online Without Prescription https://ikoch.mx/2019/05/21/hello-world/?unapproved=92&moderation-hash=cefc2a2813ad90ec6daeba410a5b9086#comment-92Probleme Mit Levitra http://galaxylegend.tap4fun.com/forum/showthread.php?32822-777-casino&p=94698&posted=1#post94698Mail Order Toprol Xl https://dtwsarms.com/product/dtws-tyre-model/?unapproved=853&moderation-hash=87952d9f1d22ce14f3fecc8da307a1a0#comment-853Trouver Viagra Paris https://kitchen-review.com/ultimate-guide-to-juicing/?unapproved=3716&moderation-hash=94a1aee27d373ed3be573e5f44370b10#comment-3716Kamagra En Hipertensos https://www.elderlawcounselor.com/finding-the-best-retirement-calculators/?unapproved=15&moderation-hash=f97fc266769845d3a4602575b697f6be#comment-15Generico Cialis Forum https://templateshero.com/free-online-svg-editors/?unapproved=757&moderation-hash=161fa791dddcd99ad09d21c0aa78757e#comment-757Cialis Generique En Belgique https://www.soul2summit.com/sex-love-money/?unapproved=452&moderation-hash=af182d379d71081a0b65d343e21dd370#comment-452Buy Amoxicillin 250mg http://shesdioma.com/tick-tock-tick-tock/?unapproved=6843&moderation-hash=cd7bed1166c4633db2bf9936a296cd81#comment-6843Viagra Orders Overnight Delivery https://www.ziastoreng.com/product/pillows-14-x-10-2/?unapproved=163&moderation-hash=fc35a61ed60359af44c1c0bb9854ae9c#comment-163Online Zithromax Generic http://southlandemg.ca/2015/08/hello-world/?unapproved=14&moderation-hash=577c838fc806352f89dbd3d082ac554d#comment-14Amoxil Online http://alloramagazine.co/homemade-streak-free-window-cleaner-with-jet-dry/?unapproved=16&moderation-hash=5354b875325bd758aad47613a81000db#comment-16Costo Cialis Da 10 Mg https://www.hank.re/sustainability/three-things-intelligent-building/?unapproved=3693&moderation-hash=1b7eb613fccd5f420b63ee851563b1fa#comment-3693Lasix Without Prescription Overnight http://blog.storefeeder.com/2012/02/friday-round-up-a-few-ecommerce-related-blogs-to-add-to-your-reading-list/?unapproved=129438&moderation-hash=775933402075ae4a68065fa6de19e64a#comment-129438Buy Z Pak No Prescription http://e-sinhala.com/space-exploration/?unapproved=672&moderation-hash=78ec5dc017e28f5c5a31a3173032d546#comment-672Levamisole http://wexlerassociatesllc.com/winks-new-smart-home-hub-is-much-cuter-and-more-powerful/?unapproved=639&moderation-hash=16ffc8d4b6105cd922052dd06f398e93#comment-639Propecia Generico In Farmacia https://www.hydshop.ir/product/%d8%b1%db%8c%d9%84%db%8c%d9%81-%d9%88%d9%84%d9%88-%d8%b1%da%a9%d8%b3%d8%b1%d9%88%d8%aa-db20/?unapproved=116&moderation-hash=9dff72b1b15941304a45f423cb64b7f7#comment-116Buy Doxycycline Mexico https://clwpottery.com/hello-world/?unapproved=4&moderation-hash=b4ea7c08f08bfe086f7a607b3c02cfba#comment-4Amoxil Duo https://rahatmahmudbd.com/management-accounting-daibb-question-and-solution-marvin-company/?unapproved=983&moderation-hash=0c6f168b2cdd90a98b6527546e6ab344#comment-983Cialis 20mg Pellic https://forum.rockhard.de/viewtopic.php?f=20&t=108950&p=4528362#p4528362Alternativas Del Viagra https://somebeachoutfitters.com/product/nrs-infinity-split-flotation-set/?unapproved=81&moderation-hash=3770b768a9a6b9dea807566bc9830ddf#comment-81Cytotec Medecine http://www.cmu-collegeoffinearts.com/55-christmas-coloring-book-pdf-photo-ideas/?unapproved=29&moderation-hash=e2ed031439380c79b91a46bffb980e48#comment-29Keflex And Hcpcs https://vicisitudysordidez.com/2019/03/10-peliculas-salvadas-en-montaje.html?unapproved=26450&moderation-hash=a4cd66438c47a8483b40c4a29fe81d71#comment-26450cialis nombre generico https://billandsandyhawkins.com/3-lessons-business-can-teach-life/?unapproved=1475&moderation-hash=d870f6afe42ebbc322f401aa6b8bbee0#comment-1475Para Que Sirve El Cialis http://leoshop.md/produs/ail-in-one-pc-23-8-dell-inspiron-5477-fhd-ips-infinity-non-touch-lntel-core-i5-8400t-up-to-3-3ghz-8gb-ddr4-128gb1tb-nvidia-geforce-gtx-1050-4gb-usb-c-pedestal-stand/?unapproved=109&moderation-hash=ac4ac1de89099f004cf0ba7f5e3d5258#comment-109Cialis E Ipotiroidismo https://blog.minifigures.com/minifigures-through-time-part-3/?unapproved=163&moderation-hash=0b7a5bd121fe920fba6760d57cca190f#comment-163Pamelor http://mobileappsdevelopment.co/silver-travertine-subway-tile/?unapproved=3&moderation-hash=d28c0eb9a42b57b1258d2d9556787145#comment-3Cialis One Day Prix https://mypropertyexpert.com.au/23-arthur-street-ashfield-nsw-2131/?unapproved=191&moderation-hash=4915a95d747f44d2046f2b50aa563488#comment-191Sexy Tadalis Sx Soft Breakdance Werbung Tanz http://salita-flowers.ru/reviews/?PAGEN_3=11Viagra Cialis Ecc https://eefgilbert.nl/2018/12/07/standing-united-in-differences/?unapproved=3&moderation-hash=e523f5c9fa9b88191ed56a9f9a167916#comment-3Amoxicillin For Dental Abscess https://www.grabbsracing.com/video/megasquirt-pi-dash-preview/?unapproved=67&moderation-hash=47264bfc696d4da00b99bd64eb10f09c#comment-6710 Levitra 10mg Prix https://xgoautorulote.ro/product/plan-1/?unapproved=101&moderation-hash=b6193eed57b01997951ec18bfc10df7b#comment-101Cheapest Levitra Prices https://evaluasinews.id/2019/04/30/kembali-satgas-citarum-harum-geruduk-pt-pindo-deli-3/?unapproved=42&moderation-hash=c7e6157219737ef959708a6f6fdf0bfe#comment-42European Med Online http://mab.dicami.com/2019/03/25/dont-let-just-anyone-handle-your-money-use-caution-when-choosing-a-financial-adviser/?unapproved=217&moderation-hash=4257ab4c9ac64cd8763326276061eff9#comment-217Cialis J En Ai Pris http://miagraves.com/why-i-disabled-my-instagram-account/?unapproved=272&moderation-hash=154233b0561a6c203681b9434ca9aaea#comment-272Amoxil 400 5 Water https://mxnaija.com/brown-skin-girl-cover-by-soundz/?unapproved=216&moderation-hash=741c6bf0524e67aefcd1c44e1ccffdf4#comment-216Keflex Coumadin https://www.royalgazette.ca/2018/12/bohemian-rhapsody/?unapproved=8122&moderation-hash=f138bd6db214c0d70faf81faa50655af#comment-8122What Body System Does Amoxicillin Effect https://myresellerhome.com/blog/what-is-vps-hosting/?unapproved=28&moderation-hash=80fe589036d2d29fe1ba26e2755ef4a0#comment-28Mail Order Stendra Avanafil https://sustenirlife.com/sustenir-hosts-special-event-to-introduce-singapores-first-strawberries-and-new-rd-lab/?unapproved=1964&moderation-hash=af3b547e922b10cd9c9adbe0faf518eb#comment-1964Amoxicillin Or Clindamycin https://mountalexandershireyouth.com.au/portfolio/youthawards/?unapproved=7&moderation-hash=12061dd18b24b0db1e385fe3b375c58f#comment-7levitra cialis viagra https://www.realroshostel.com/2018/07/23/hello-world/?unapproved=10&moderation-hash=301667deeae0af66d5353f1f004b9a79#comment-10Where To Order Secure Fedex Shipping Stendra https://www.latestfashionmode.com/style-advice-that-is-certain-to-impress-your-friends/?unapproved=28&moderation-hash=4301be3cdf952f0f7d3ebd82e6638c2b#comment-28Want To Buy Isotretinoin Wigan https://www.agedmobilitysolutions.com/power-electric-smart-wheelchair/?unapproved=106&moderation-hash=63c6f797c3a568ede57c1ac28cf704fb#comment-106Online Zithromax https://dannygaidateraelgar.com/2019/03/18/gerakan-2019-ganti-presiden/?unapproved=234&moderation-hash=717557e30e5e3d4497b76c509587a78d#comment-234Accessrx Complaints https://printcreationsstudio.com/product/printable-minecraft-bookmarks/?unapproved=1167&moderation-hash=be5aa048e64df60eaba57f7b44a1526a#comment-1167Dosage Baclofene Alcool https://pentecostsa.org/index.php/2017/11/15/2018-theme-revealed/?unapproved=164&moderation-hash=e0adcfd015051495934b36dbd18ac950#comment-164Propecia Online Pharmacy Xenical http://jjgconfecciones.com/empresa/1-8/?unapproved=271&moderation-hash=d0cdac8d5b015b6f58f02d575220e27c#comment-271Cialis Se Puede Comprar En Farmacias https://www.eugenegraphicdesign.com/tjs/?unapproved=5504&moderation-hash=83d563cee0ffa353bf2d479efd0a2da5&v=4442e4af0916Cialis 5 Milligrams Prix http://delorashouse.com/sickness-not-gods-punishment/?unapproved=12771&moderation-hash=8e2a1a0dca1e0934109051b3a9c6696f#comment-12771buy levitra online usa http://fathimah.co/2019/07/17/keep-must-haves-on-hand/?unapproved=696&moderation-hash=73f8cf0992089103b896e614bd70d3a7#comment-696Where To Buy Viagra Pills http://www.chevroletforumserbia.com/viewtopic.php?f=76&t=67791&p=342096#p342096Citalopram For Sale Uk https://forums.svencoop.com/showthread.php/46421-Canadian-Meds-No-Prescription-EllTuck?p=533319&posted=1#post533319Tarif Du Kamagra http://bdo.jiji-family.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=85406&p=96942#p96942Ear Infection And Amoxicillin https://2017worldjunior.com/icc-cricket-world-cup-prediction/?unapproved=316&moderation-hash=db433fb2b4a73152063c1bc039118bf9#comment-316buy claravis accutane https://macsonshealth.com/athlete-update-shockwave-therapy-for-achilles-tendinitis-treatment-and-recovery/?unapproved=36&moderation-hash=51521608b9c698a560e7247219c53727#comment-36Amoxicillin And Dental Infections https://lambinganshows.net/ggv-gandang-gabi-vice-april-14-2019-full-episode-replay/?unapproved=76&moderation-hash=a6d8b6b2c40cba8476d929e846cc542b#comment-76Propecia Prix Canadien https://steelstraws.in/beat-plastic-pollution/?unapproved=1060&moderation-hash=a85369892989d0576a0b99408d691400#comment-1060Propecia Hipoacusia https://www.bestmmjgrower.com/product/dexedrine-spansule-15mg-capsule/?unapproved=97&moderation-hash=7c75d3351673b8915ef6cf0d2e9f710b#comment-97Site Cialis Generique https://bajubatik.jualseragambatik.com/2019/04/08/jual-seragam-baju-batik-bakung-radja-bau-bau-sulawesi-tenggara/?unapproved=6&moderation-hash=a7c064d92120e1789e55c47285b22504#comment-6Levitra Action http://indiajobs1.com/2019/05/01/staff-nurse-recruitment-2019/?unapproved=119&moderation-hash=cd91b2d203ea620b2dedfb7074f8960b#comment-119Buy Clomid Via Mail http://drmonicacrooks.com/newsite/a-sacramento-dentist-and-fruit-juice-what-do-they-have-in-common/?unapproved=4&moderation-hash=3fb49d9264e7a6bc77ba9543b2e0c69c#comment-4Prix Nolvadex http://hasanzade.info/cat-scratch-spray/?unapproved=4&moderation-hash=fb3e771b49ee87f7dde75fe55a38a6e2#comment-4

توسط OlegCycle

Регистрация

توسط WillFlen

Nolvadex Bodybuilding https://thpt-lythuongkiet-hp.edu.vn/doan-van-tieng-anh-gioi-thieu-ve-ban-than-va-gia-dinh/?unapproved=104&moderation-hash=ee41c3dc8d36b97ce870cbf7eada8d37#comment-104Propecia Testicular Atrophy https://hostalabs.com/beta/product/home-depot-59-in-3-legged-white-floor-lamp/?unapproved=433&moderation-hash=ea5e8742d3224742bfce51981c6a13f3#comment-433cialis and prostate cancer https://www.netronixint.com/2018/04/04/netronix-attending-isc-west-2018/#comment-9Valtrex Online Purchase https://aigrow.es/escribir-buenos-subtitulos-instagram/?unapproved=138&moderation-hash=9d86ba25ff37f2fc09102c013372543c#comment-138louer levitra en france http://www.jrbsolar.com/2018/12/20/a-13-year-old-won-25000-for-a-solar-panel-invention/?unapproved=87&moderation-hash=9454936f28214246960cbf895028c909#comment-87Mass Spectroscopy For Amoxicillin https://www.dishatoursindia.com/blog/tourist-places-to-visit-in-north-east-india/?unapproved=1925&moderation-hash=61257ddecfe8b9960c0d22f583c75bfa#comment-1925tomar viagra hipertension https://reverselookuphistory.com/reverse-phone-lookup-usa/?unapproved=93&moderation-hash=c787b6d0ca8dd317588c4ab9700f9b10#comment-93Receta Comprar Propecia http://giovaniadestra.it/2018/12/31/pagellone-politico-del-2018/?unapproved=369305&moderation-hash=7eb9256c4043d7698bcaad2decf68d47#comment-369305Buy Propecia Generic https://www.saneo.ro/produs/dubla-celuloza-tablete/?unapproved=48&moderation-hash=00bbe2dcf9751132c4b53327f2820a63#comment-48Isotretinoin 20mg http://catam.vn/data/tibco-mdm-software-find-the-best-data-management-software-for-your-business/?unapproved=4&moderation-hash=7485c1937d567f96357329e14e1711e4#comment-4le cialis forum https://communitasamerica.org/2018/02/26/weekender-heyground-provides-safe-community-for-social-ventures/?unapproved=292&moderation-hash=8609d7517812070c449a49a4b72ba93b#comment-292Stendra (Avanafil) Tablets http://hive.icon-added-value.com/2014/10/14/14-oktober-die-iav-bienen-erreichen-mit-ca-41-kg-wintergewicht/?unapproved=1412&moderation-hash=5de71318045881d5d004ec4c9092d98b#comment-1412viagra durata effetto https://usasupplementguide.com/organaketo/?unapproved=656&moderation-hash=dd9fabf287de05ed00a0b8146102bda8#comment-656Amoxicillin Buying It https://www.altkiasat.com/sky-news-arabia-tv/?unapproved=12911&moderation-hash=ee73a5c1222a52e65ab010f4f5e29047&bs-comment-added=1#comment-12911Amoxicillin Ciprofloxacin Connection https://ectw.co.za/product/cash-drawer-black/?unapproved=150&moderation-hash=b921e76b6ecbf6eea45d5586a9447f6a#comment-150Amoxicillin Cats Allergic Reaction Vomit http://canariasporbandera.com/evento-poesia-por-bandera?unapproved=114&moderation-hash=ca32d4a490531674efefc4c5b8e2cd31#comment-114viagra and cialis http://yoshiendo.com/?p=66&unapproved=35995&moderation-hash=9614a9873550a33cf50dd2cd2031a61e#comment-35995Priligy Review https://www.lsbo.net/uncategorized/site-werkzaamheden/?unapproved=3&moderation-hash=2c0cb5cb8862e99197bf5cfdd8bc2343#comment-3

توسط WillFlen

medicamento similar al viagra https://weworkwell.eu/addio-alloriginalita-leggete-per-capire-ed-essere-innovativi/?unapproved=34&moderation-hash=d589c3a4aef91b733f2eecd24c2c57c7#comment-34Comment Durer Plus Longtemps Chambres https://okwuabalandioma.com/2018/07/17/hello-world/?unapproved=21&moderation-hash=9edac10f18ddd9dfe4fef68065bc20f2#comment-21Buying Tetracycline From India http://thelearningcentre.info/justice-duffle-bags/?unapproved=15&moderation-hash=ac04b33099a2d7372e16509ac7b70c87#comment-15Secure Cheap Amoxicilina Discount Canada Amex Cod Accepted http://gorontalokab.bawaslu.go.id/sejumlah-apk-milik-caleg-ditertibkan-bawaslu/?bs-comment-added=1#comment-13Viagra Andere Namen http://www.chungsucgiamngheo.vn/vi/vai-tro-lanh-dao-cua-phu-nu-tai-viet-nam-quan-trong-nhu-the-nao/?unapproved=5104&moderation-hash=b9573e7b7d3626128ccf9dd2c3d8fd7e#comment-5104cialis viagra generico https://topsupplement.co.uk/product/biotech-usa-wianabol-ultimate-tst-booster-with-44-key-ingredients?unapproved=26395&moderation-hash=4a7480f3b2f80e9812923fddf22fcb0b#comment-26395Propecia Working Hair Loss Treatment https://www.maplegrovetownship.org/consumers-energy-ordinance/?unapproved=852&moderation-hash=d74864e82ed32c247b7f0958d30b083a#comment-852Flovent https://botanicavita.com/blog/the-benefit-of-a-dead-sea-salt-scrub/?unapproved=38854&moderation-hash=b5003802d7231d3b4fc0cc9378bbfd76#comment-38854Duofem Online Bestellen https://nulljungle.com/joomla/jce-pro-content-editor-visual-editor-for-joomla/?unapproved=358&moderation-hash=0bed708391791be634f61ea7521c0e6f#comment-358Ricetta Cialis http://www.heartgenesis.com/how-do-we-develop-our-unique-passion-as-a-career/?unapproved=83&moderation-hash=47bd8aa124618ddfa14d1b653a2180ff#comment-83Cialis Et Cancer https://lendirgalery.com/cerita-bokep-terbaru/?unapproved=166&moderation-hash=2200ffcaa0e586520527922bae61d017#comment-166Viagra Generico In Svizzera https://www.codenighter.eu/2019/07/22/hello-world/?unapproved=3&moderation-hash=15ab26aedf18353a05e80960ba4115ce#comment-3isotretinoin cheap internet with free shipping over night https://generationswealthplanning.com/in-the-news-creative-destruction/?unapproved=9&moderation-hash=a992654e336dfc45d937189c9d2d1941#comment-9Propecia Pas Cher Rapide https://dailyessentials.co.za/product/newspaper-rapport/?unapproved=50&moderation-hash=559609fbdc2f7d97ec572242d69ce8da#comment-50Keflex Rubber Expansion Joints http://glksjaworjp.pl/?p=402&unapproved=50&moderation-hash=32bb8173ba4b04a7d581ef4dd1d6f76b#comment-50Viagra Urgente https://techcreak.com/ro/cel-mai-bun-webhosting-ieftin/?unapproved=164&moderation-hash=b205f90deb0aa1bbc241e6d3d6e61980#comment-164Combitic Global Viagra http://transitionhomes.info/title-24-lighting/?unapproved=22&moderation-hash=2c5d501b49f63361079bde1fe25e6298#comment-22Cialis In Jungen Jahren https://www.lijstvandamme.nl/2019/04/12/persbericht-collectief-voorschot-op-uitkeringen-april-2019-2/?unapproved=128&moderation-hash=d4913c74a1b254092a3dcb1a78de06bf#comment-128Can You Buy Atarax Over The Counter https://my969fm.com/welcome-to-my-96-9-digital-domain/?unapproved=16&moderation-hash=f08c073c2d638715045dffcb7bacf3f8#comment-16prix levitra generique http://brucescheeseemp.com/sherwin-williams-tools/?unapproved=94&moderation-hash=f3105952a658518cd4c2833eda2af10f#comment-94Direct Zentel Trichostrongyliasis In Internet With Free Shipping http://www.addtomob.com/lnd-kitabcha-version-6/?unapproved=6&moderation-hash=5cfa62fdc09ca9488bdbbf1e408ab1d9#comment-6Amoxicillin For Dogs Same As Humans https://www.esensinews.com/2018/12/11/wow-era-pemerintahan-jokowi-desa-tertinggal-berkurang-6-518/?unapproved=418&moderation-hash=9e677249d7156649093fda0d804edfd1#comment-418Viagra Ayuda Eyaculador Precoz https://californiaranchmarket.com/product/alo-aloe-wheatgrass-16-9-oz/?unapproved=267&moderation-hash=689c185febf0700994268744006dfeea#comment-267Does Augmentin Work Better Than Amoxicillin http://www.topspletni.ru/stil-moda/klassnye-i-prostye-korotkie-strizhki-dlya-zhenshhin.html?unapproved=9850&moderation-hash=3c5a74f2d4bca793c227cfc50ee68d6c#comment-9850Priligy Menarini Prezzo https://totallockoutusa.com/2018/08/29/new-total-lockout-catalog-launched/?unapproved=299&moderation-hash=264f1daf9357f44c93f9e4a0dda01eb8#comment-299Keflex Online https://nikkitompsett.co.uk/these-things-in-relation-to-me-a-painter/?unapproved=33&moderation-hash=ae94dee4dc70fe2e22f5979a59c182ee#comment-33Comprare Cialis Germania https://fem-tastic.nl/week-fem-tastic-tassen/?unapproved=1387&moderation-hash=a46deee7365a80fa4374caa2ebcdcbea#comment-1387Viagra Pillenmaster https://www.wrxpropertygroup.com/main-street-bridge-cambridge-history/?unapproved=63&moderation-hash=6f214ce2911e3d770109fcd874380875#comment-63Lasix In Canada https://www.florsbahi.com/en/producte/xii-rose/?unapproved=228&moderation-hash=6aa22389c858802382ed76eb74718ae7#comment-228Worldwide Zentel 400mg Amex Real http://mikebutlerfitness.com/best-nutrition-and-fitness-articles-february-22-2018/?unapproved=30219&moderation-hash=e0ca30f90ad361aabab646b8207ad0ac#comment-30219Real Levaquin https://bandeesh.com/d9080Y/?unapproved=5&moderation-hash=9890fd3f2d56e3e6cc208c413ca534de#comment-5Viagra Kaufen Mit Paypal https://waynemurray.net/four-great-swimming-pool-investments-for-the-summer-in-your-sugar-land-home/?unapproved=1184&moderation-hash=09cd64e18fecc78c9000e0d587fe869c#comment-1184Tadacip 20mg Online Review https://cleancio.com/how-can-you-provide-a-clean-space-for-your-airbnb-guests/?unapproved=27&moderation-hash=b51cc9f7be6f71dc23e7eba77984e431#comment-27Belize Pharmacy Vicodin https://www.sunlineenergy.com/new-tou-periods-perfect-time-add-batteries-system/?unapproved=11280&moderation-hash=601f9787ebfe1b1dc80916d2ac926df0#comment-11280Propecia 2mg 5mg http://srkarinaukri.in/hwb/?unapproved=3197&moderation-hash=faaacdd7c021e83a0014cb1898be2417#comment-3197Dosis De Cialis http://www.hobbykickstart.com/en/reviews-en/lepin-millennium-falcon-review-buildreport/?unapproved=89&moderation-hash=5c23597596d2e524b1dc319357e1111f#comment-89Levitra Ohne Rezept Auf Rechnung https://snapupccodes.com/product/buy-any-number-upc-or-ean-codes?unapproved=68&moderation-hash=46bf5bd674f5bea022f01b7c5bc0f0d6#comment-68Cialis Medicinale http://sqlbrainbox.com/2019/04/fundamentals-of-azure-data-factory/?unapproved=18&moderation-hash=31f7cc53b8125c4eef78384ac655fcbd#comment-18precios de cialis https://www.interviuricumia.ro/interviu-blogu-lu-otrava/?unapproved=43&moderation-hash=271a3c4b1821db1fc724123b50c6c470#comment-43Cialis 10 Et 20 https://dewanguru.com/2019/07/28/download-rpp-tematik-kelas-6-semester-2/comment-page-1/?unapproved=90&moderation-hash=3ced736b6ef69328f4541f20232cc467#comment-90Generic Viagra Online Purchase https://dillingeroptics.com/product/hellcats-mk1-classic-black/?unapproved=2051&moderation-hash=31b34c71bf6fe77a12d5b4a9fde0dfb0#comment-2051Canada Pharmacies No Description https://recruitmenthub.in/sci-recruitment-2019-various-supervisor-posts-apply-online/?unapproved=792&moderation-hash=de1156fa386a51e6c45bbfa5b9394c41#comment-792Amoxicilline Et Interaction https://patricialeonard.net/a-pumpkin-and-a-gourd/?unapproved=19608&moderation-hash=36911d53e48fb2bef84c09c8fa593a0b#comment-19608gel de kamagra https://somto.com/most-reliable-car-brands-2018/?unapproved=2005&moderation-hash=462ffe1fa2029daa1c7e4bbc5a8b705c#comment-2005Cheapest Generic Viagra 100mg https://asorockmirrornews.com/2018/11/15/8-nigerians-make-2019-forbes-30-under-30-list/#comment-8125Propecia 1.25 Mg http://www.sabkuchhlow.com/product/sandisk-ixpand-mini-flash-drive-128-gb-pen-drive-grey/?unapproved=728&moderation-hash=3042146c341c4ca14a4225d9a7b29502#comment-728Kamagra Acheter France http://transportmoloz-ieftin.ro/transport-moloz-si-balast/?unapproved=21&moderation-hash=cdbb677dfdcf15c21abcbd6e91609ed5#comment-21Propecia Ferritina http://ciraliflorapension.com/sleepys-cool-mattress/?unapproved=87&moderation-hash=be0343b56c589e614784a466ebff215b#comment-87Achat De Misoprostol En Belgique http://www.julitalaviajera.com/route-66-dia-2-springfield-il-a-springfield-mo/?unapproved=435&moderation-hash=6c11dd33a36086159ef2c489ef60b787#comment-435Kamagra Shop Deutschland https://myedutv.org/22/05/popular-youtube-porn-clones/?unapproved=23&moderation-hash=18a33bbcb7ba81af779063914a41bc59#comment-23Cephalexin Black Market Australia https://www.afce.co/corporate-entrepreneurship-definition/?unapproved=2441&moderation-hash=e10fa091f877b3de21e7dcb9dadb31bc#comment-2441Amoxicillin Wat Is It https://ihatebankofamerica.com/?p=66&unapproved=42821&moderation-hash=085c544aaaca80feae87d6ff7bae01b5#comment-42821Cheap Viagra Canada https://www.butterflyty.com/welcome/?unapproved=55&moderation-hash=91e2a20b051f66855fa685608844ac44#comment-55Cheap Secure Doryx Microdox http://www.deoverslag.nl/wjox-round-table/?unapproved=9&moderation-hash=f780443600d7877aea386565f6eb8fb0#comment-9Cytotec Grossesse Arretee https://selectomaha.com/essential_grid/typewriter-taken-apart/?unapproved=29873&moderation-hash=a2ad01403f6b097006b33fcb7f5faec2#comment-29873Acheter Cialis Veritable https://honden.be/2018/01/24/deze-honden-zijn-helden/?unapproved=290&moderation-hash=480749f7b20c1c65390cfee414dd1fa8#comment-290Como Cortar El Propecia https://apksoftware.xyz/download-cheetah-keyboard-emojiswypediy-themes-5-1-0-app-for-android/?unapproved=8330&moderation-hash=5af2392ee38b333ddd8d0ac9ef23ded1#comment-8330cialis uk muscle https://www.gulfjobvacancyhub.com/mna-group-kuwait-recruitment-gulf-jobs/?unapproved=1795&moderation-hash=6d6550004b5c7019167d1e8259273f3c#comment-1795Cialis Effetti Negativi http://www.dmowayanad.in/idsp-daily-report-updated-05-07-2018/?unapproved=2519&moderation-hash=9e3f602a5ee99df39f3054afe68fbbb8#comment-2519Viagra Samples From Doctor https://triunfagram.com/como-convertirte-en-un-influencer-de-instagram-plantilla-gratis-de-social-media-kit/?unapproved=459&moderation-hash=9f56ba8d574087cf26e3140483352d55#comment-459Buy Silagra https://livhealthy.tv/2017/12/15/amethyst-biomat-approved-health-canada-class-2-medical-device/?unapproved=19174&moderation-hash=3f1a0d3fc0ee580e892c33de4e064f27#comment-19174Buy Kamagra Soft https://eglisemetisse.fr/une-eglise-metisse-pour-servir-lunite-de-la-france-multiple/?unapproved=2&moderation-hash=c9ddb628fd515f0bf6adcda302a09179#comment-2Propecia Compra https://kvadroclubsamara.ru/index.php?/topic/1168-priligy-medicamento-lesbrepsy/Xenical Donde Compro Online Usa https://fitthespace.com/5k-k/?unapproved=56&moderation-hash=bef48e6e6edbfdc4e3ea8b339f3a108b#comment-56Canine Amoxicillin Dosage http://incognitoinventions.com/2019/02/engineering-final-year-projects/?unapproved=2702&moderation-hash=2298ebc007cf51d3ed203f9320155d4e#comment-2702Acheter Viagra Quebec https://babage.pk/product/custom-masks/?unapproved=475&moderation-hash=a97e531a82f05d4c108c65ff20273c84#comment-475Pharmacies Offer Free Amoxicillin https://vtt-electrique-puissant.fr/produit/vaude-tvl-sykkel-chaussures-de-vtt-mixte-adulte/?unapproved=109&moderation-hash=ba21a37973d9bf017d8290c9b9296bbd#comment-109viagra kamagra cialis aneros https://www.easy1000dollardays.com/spinrewriter80review/?unapproved=89&moderation-hash=1fb1f86368680437ceaa3225d7ae5e5a#comment-89Viagra Generico Receta https://www.fkip.unja.ac.id/berita/17-18-mei-2017-international-conference-on-education-language-and-arts-universitas-negeri/?unapproved=10&moderation-hash=014a2fa6a2bef8914006a8ce4c6a8bfc#comment-10The Most Inexpensive Cialis https://telugucinema.club/2019/07/26/nee-neeli-kannullona-song-lyrics-dear-comrade-movie/?unapproved=3&moderation-hash=c2811aee9eea1d4d8a278b201598b18d#comment-3Zithromax One Day Treatment https://thebestjerseys.com/products/cleveland-cavaliers-99-jae-crowder-city-series-gray-swingman-jersey/?unapproved=4179&moderation-hash=777f9b5f4d1999992aca9c887af2a51f#comment-4179Uk Meds Online https://kjf-hochtaunus.de/bubbleball2018/?unapproved=201&moderation-hash=76e362ff33e106f36e319a0edfd85013#comment-201Cozaar http://www.optimumgroup.co.za/general-principles-insurance/?unapproved=4387&moderation-hash=0d2109c21353de17d4f768520c88cc1f#comment-4387Alli Pills Recall https://durasisultra.id/2019/05/26/komunitas-gkm-meresmikan-daerah-binaan-baru/?unapproved=149&moderation-hash=3aa602da03f14dc44d22bfbea456da02#comment-149Generic Isotretinoin Pills https://clincalstudydatarequest.com/how-does-drinking-alcohol-affect-your-liver/?unapproved=15&moderation-hash=4b5d76addb653f31756f410ff444d3be#comment-15Amoxicillin Allergy Image https://joesnextdoor.com/2016/09/26/joes-next-door-grand-opening-announcement/?unapproved=10007&moderation-hash=c7ba995e69632e37ac698c58e36256b1#comment-10007Super Viagra Online http://www.ujoa.org/judiciary-transfers-registrars-and-magistrates/?unapproved=7862&moderation-hash=d5270f6179de779fafc223719fa3368a#comment-7862Viagra Remboursement http://unicorn-horses.com/uncategorized/hello-world/?unapproved=2&moderation-hash=47d219ca2300f3eeb4c632d8c9043124#comment-2Cialis Achat Montreal http://eastfelicianachamber.org/?unapproved=61405&moderation-hash=6a392681a37193fb75b1a7f7859cec3b#comment-61405How Does Tadalis Sx Soft Work https://www.crazygeeks.org/how-to-print-without-newline-in-python/?unapproved=13&moderation-hash=6c7461012f7a8ac3a365c992a48633cd#comment-13Buy 5 Mg Tadalafil Online https://www.mindfullycity.com/gratitude-prompts/?unapproved=17516&moderation-hash=1a72288f39c95c3c2f645cbb2fcc6658#comment-17516Where Sells Genuine Clomid In The Uk http://gmcasinocity.info/lack-table/?unapproved=1129&moderation-hash=c20a8a2789b7741abcf4b5a3b96b3bfd#comment-1129

توسط smith

بابت سایت خوب وعالی تون مچکرم
واقعا کمک شایانی به من کرد
سپاس

توسط Brandonwhato

Агенція нерухомості м. Мукачево та закарпатської області. CITY HALL .

#нерухомість мукачева # терміновий викуп нерухомості # оренда в Мукачево # комерційна нерухомість в Закапатті # будинок в Мукачево # Будинок на Закарпатті
# квартира в Мукачево # земля В Мукачево # земельна ділянка Закарпаття # агенція нерухомості Закарпатті # агенція нерухомості в Мукачево #Мукачево #Ужгород

Агенство нерухомості «CITY HALL» має власну базу по багатьох об’єктах нерухомого майна в Закарпатській області.
Неодмінно цей ресурс дозволяє оперативно, без зайвих затрат часу та зусиль, отримати Вам актуальні дані як і по попиту так і по пропозиції на ринку нерухомості.
В нашій компанії Ви насамперед знайдете високопрофесійного та надійного партнера.


Переваги компанії CITY HALL:

- Індивідуальний підхід до кожного клієнта
- База об’єктів різного цінового діапазону
- Всі угоди в рамках діючого законодавства України
- Повна конфіденційність всіх угод та консультацій
- Безкоштовна перевірка нерухомості на момент боргів
- Партнерська програма

Сайт компанії: https://bit.ly/320EDE4

Контакти:
+38 050 654 23 58
+38 063 975 33 38

cityhallrealty@gmail.com
м. Мукачево вул. Грушевського 15/1

توسط alikRaime

товары запрещённые покупать ввозить в россию: https://texnoera.com/tovary-peresylka-kotorykh-zapreshchena

توسط Jackiepet

Мошенник @MentalStorm (Mental Ментал)

Острожно кидок @MentalStorm Mental Ментал (скам) Скамит всех людей что попались,
так же имеет группу телеграм в которой скамят людей (шоп) @blackmarketru

Кидает на доставку цветов и различную технику

Кинул 9 человек на сумму более 150 тыс рублей.

Будьте осторожны.

Мошенник @MentalStorm (Mental Ментал)

توسط Bamon rak

Существует много разных стилей, украшений, материалов, которые можно использовать для персонализации интерьера, но сначала мы будем смотреть только на типы лестничных пролетов, которые лучше всего подойдут для разных пространств

توسط FrankGen

http://ukrainakomi.ru/forum/user/229753/
http://mont-kiev-ogorozha.ukr-zabor.top
http://www.szao-1.ru/district/horoshevo-mnevniki/?PAGE_NAME=profile_view&UID=40519
http://opium-russia.ru/club/user/2466/blog/
http://test.petweb.ru/people/user/45801/

توسط Alexitap45

Hey..
Anybody home???

Can't find any URL.
Tnx

alexey4731.Cic@qq.com

توسط Ramon rak

from whom to into yourself divergent concertina stair railing in a wilderness heritage

توسط bilousUndom

деньга займ онлайн: https://citycredits.com.ua/kachay-groshi/

توسط manykUndom

кредитные займы на банковскую карту онлайн: https://citycredits.com.ua/

توسط antinUndom

займ под проценты онлайн на карту: https://citycredits.com.ua/alexcredit/

توسط bRobertD

досуг в сочи

توسط DavidSaido

https://vk.com/id109631928 - Лучшая парфюмерия элит класса
Заказывайте и убедитесь сами!Доставка в любой регион России.
Пишите в профиль или звоните!

توسط alyaRaime

як видаляти сторинку у вк?: https://texnoera.com/vydalennia-facebook-storinky

توسط Jesse Empab

As a rule, having asked a question of installation of a ladder in the house, owners don't assume that the ladder and its protection are two absolutely different products. Well, if the same company, like us, is engaged in the arrangement of turnkey facilities and can offer to make a ladder and metal fences on it in one set, but in practice it is rare. Therefore, before any owner of the stairs in the house the question arises: how to make it safe, we guarantee the best conditions for cooperation thanks to our own production, high potential design office and focus on long-term mutually beneficial partnership. Here you can buy not only standard fencing for stairs, but also design, made to order and is amazingly cheap. New construction technologies, developing rapidly, allow to use light, modern, reliable and weightless structures. Stair railings made of stainless steel are such that the price thereof is acceptable. Railings made of reliable material: an important structural element, part of the design of the building, the guarantors of safety and easy descent and ascent the stairs. Protections for ladders which are offered by our company differ in reliability, resistance to various aggressive influences and faultless appearance. In addition, their manufacture takes into account all kinds of standards and requirements relevant to this group of products. It is difficult to imagine a building in which there will be no stair railings, the presence of which increases the convenience, safety when moving. Note that today for the manufacture of construction offers a large selection of elements with which it is possible to quickly perform the installation of the structure, which for many years will last without losing the original qualities. Manufacturing and installation of stainless steel stairs is inexpensive compared to designs from other materials with equal quality characteristics. However, stainless steel is much more popular material-it is easy to handle, combine with other materials, install and care for the finished product

توسط DonnaViali

Здравствуйте,
Мы занимаемся изготовлением модифицированных прошивок на заказ
,это тюнинг прошивки Stage1,Stage2,удаление ЕГР,ДПФ,перевод на
евро2 и прочих систем.
ролик на ютуб про нас https://youtu.be/f-6RKYIEueY

для Вас мы работаем ЕЖЕДНЕВНО!

В запросе необходимо указать марку-модель авто, год выпуска, объем двигателя, тип топлива , тип трансмиссии(КПП) , приложить стандартный(считанный) файл прошивки и
идентификаторы и перечислить ваши желания(что сделать с прошивкой)

Для осущевствления заказа прошивки обращятся на указанные выше контакты!
наши контакты:
1 skype:autoteams2
2 email:autoteams@ya.ru
3 в контакте: https://vk.com/autoteams
4 официальный сайт:http://autoteams.ru
5 наш форум : https://autoteamsforum.ru/index.php
6 viber,WhatsApp:89020109150
7 магазин оборудования для чип тюнинга:http://autoteamsshop.ru/
8 магазин тюнингу прошивок:http://carfiletuning.ru/

КУПИТЬ качественное ДОРАБОТАННОЕ оборудование ДЛЯ чип тюнинга МОЖНО ЗДЕСЬ http://autoteamsshop.ru/

توسط SharonBab

Incredible update of captcha solving software "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captchas solving of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another categories of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can use XEvil 4.0 with any most popular SEO/SMM software: iMacros, XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube.

FREE DEMO AVAILABLE!

See you later!

توسط SharonBab

Incredible update of captcha solving software "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captchas recognition of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another size-types of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can use XEvil 4.0 with any most popular SEO/SMM software: iMacros, XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.

FREE DEMO AVAILABLE!

Good luck ;)

توسط Shale

Шале Ла Рош - проект для комфортной и благоустроенной жизни на Южном берегу Крыма. Удобные квартиры от 2.5 млн. рублей, гибкая система скидок, рассрочка и ипотека. Жить у моря - просто! http://shalelarosh.ru +7-918-469-25-86
Продажа земельного участка категории ИЖС в Ялте. Площадь-5 соток, район Массандровского дворца. Юридически готов к сделке, панорамный вид на море и горы.

توسط cilealalug

#55 purchase cheap entocort line url allergy shots portland
#55 https://bit.ly/2Lw5D6h

توسط Georgenilky

Sir Elton John is my favourite musician of all time. http://captain-america-s.tumblr.com

توسط RonaldNox

Since 2013, the CB Passive Income has been helping many people to make money online, including generating passive income for them.

But the most exciting part is the latest version - version 5.0.

With this new version, you'll now be able to clone proven funnels...

http://webbyt.co/cb3 - Learn More Here

These funnels will include:

* Opt-in funnel
* Book funnel
* Evergreen webinar funnel

Check out the full scoop here...

http://webbyt.co/cb3 - Get Started Now

توسط Williscoalt

Hello. And Bye.

توسط Artek

Жилой комплекс «Шале Ла Рош» представляет собой — три одиннадцати этажных дома расположенных на земельном участке, ориентировочной площадью, около 2 га. Такая площадь позволяет нам создать
жилой комплекс удобный и комфортный для проживания, где можно расположить всю инфраструктуру: детские площадки,
зелёные зоны, парковочные места.
Наша команда является официальным отделом продаж
ЖК «Шале Ла Рош» от застройщика ООО «Биллион полюс».
Менеджеры коммерческого отдела работают только с данным объектом,
благодаря чему мы детально знакомы с комплексом и всеми нюансами строительства.
+79883402398 https://shalelarosh.ru
Продается видовой земельный участок в Сосняке (пгт. Восход).
Я - собственник! Площадь - 5 соток. Сверху участок окружен
виноградниками и крымским заповедником.
Коммуникации в непосредственной близости
с возможностью подключения (газ, вода, электричество).
Чистый горный воздух и неповторимый вид на море и горы.
Есть подъезд. Небольшой угол наклона земли,
требуется малый объем земельных работ,
так же отсутствуют крупные деревья, только кустарники.
В восьми минутах пешком располагается Массандровский дворец.
Так же интересен совместный проект по застройке.
Полный пакет документов российского образца.
Любые проверки. ТОРГ УМЕСТЕН.
Сопровождение сделки.
Пишите, звоните, отвечу на все интересующие Вас вопросы
victorgrom@protonmail.com +7 (989) 239-81-04

توسط Anubisjuine


BAROMETER International Bar Show — это ежегодный фестиваль барной культуры, во время которого все, причастные к вкусному, качественному и красивому алкоголю, собираются на одной площадке в Киеве. В этом году BAROMETER продлился целых 3 дня — с 29 сентября по 1 октября.
Фестиваль был разделен на несколько зон: Main Stage, Tasting room 1, Tasting room 2, BAROMETER Education, BAROMETER Pro и World Class Zone. Среди баров-участников были представлены лучшие бары Украины и мира. Всего у гостей фестиваля была возможность посетить 24 бара из разных уголков мира.
3 дня, 15 тысяч гостей, 35 тысяч коктейлей, 14 тонн льда, более 20 тысяч бокалов, 57 лекций, 39 дегустаций, 74 спикера из разных уголков планеты.
Купить билет за 200 грн. на барный фестиваль BAROMETER International Bar Show Вы можете у наc на сайте https://barometer.show/ru/ Скидки для большой компании!

توسط JasonVoG

Good post, I love it so much.I was very lucky to discover your website. It has so much useful information!
http://www.rfm.com.br/argumentative-essays-on-abortion-essay-helping/
https://www.just-desserts.co.uk/new-act-essay-writing-part-paper-writing-helper/
http://elyza.com/iresa-essay-paper-writing-service-provisional-get/
http://www.mahestan.org/greatest-writing-service-online-service-essay/
http://die-schneiderschule.de/stan-winston-quality-writing-help-studio/
http://www.penziony-tomy.cz/circumstance-evaluation-producing-g-to-find/
http://jeanmarcel.org/higher-education-coursework-ambitions-and-needs/
http://www.caramba-benefiz.ch/editing-website-for-essays-and-essay-sites/
https://www.junior-consult.dk/game-idea-assignment-aid/
http://www.beingfreak.com/why-is-nursing-a-job-where-can-i-write-an-essay/

توسط Richardhof

Who can help with the problem of potency?
What advise a preparation?

توسط Yaltahelp

Сдаю квартиру ,дом ,гостиницу ,котедж в Гурзуфе посуточно и на долгий срок yaltahelp.ru

توسط Richardhof

Who can help with the problem of potency?
What advise a preparation?

توسط Richardhof

Who can help with the problem of potency?
What advise a preparation?

نظر خودتان را بنویسید