برنامه ریزی یکپارچه منابع سازمانی (ERP)

window.location.href =

خصوصیات راهکارهای ERP

ERP در تئوری شامل حوزه های عملکردی زیر می باشد:

 • حسابداری مالی: دفتر کل، اموال، حسابهای پرداختنی، حسابهای دریافتنی، مدیریت جریانات نقدی
 • حسابداری مدیریت: بودجه ریزی، کنترل هزینه ها، مدیریت هزینه ها، قیمت تمام شده بر اساس فعالیت ها
 • منابع انسانی: استخدام، اموزش، برنامه ریزی منابع انسانی، پرداختها، مزایا، مالیات و بازنشستگی
 • تولید: مهندسی، BOM، سفارشات کاری، برنامه ریزی، ظرفیت ها، مدیریت فرآیندهای کاری، کنترل کیفیت، پروسه تولید و مدیریت چرخه عمر محصول
 • فروش: دریافت سفارشات، پردازش سفارشات، ارزیابی اعتبار مشتری، قیمت گذاری، مدیریت موجودی، حمل و نقل، تحلیل و گزارش دهی فروش
 • مدیریت زنجیره تامین: برنامه ریزی زنجیره تامین، برنامه ریزی تامین کنندگان، پیکربندی محصول، دریافت سفارشات، خرید، کنترل موجودی، مدیریت ادعاها، انبارداری (دریافت، ارسال، برداشت و بسته بندی)
 • مدیریت پروژه: برنامه ریزی پروژه، برنامه ریزی منابع، کنترل هزینه ها، ساختار شکست پروژه، صورت حساب ها، کنترل زمان و هزینه، کنترل معیار های عملکردی و مدیریت فعالیت ها
 • مدیریت ارتباط با مشتریان: بازاریابی و فروش، خدمات، قراردادهای مشتریان و پشتیبانی مرکز تماس

مهمترین خاصیت ERP ها، یکپارچه سازی و مدیریت واحد اطلاعات می باشد. در یک راهکار ERP، اطلاعات همه ی بخش ها در یک دیتابیس مرکزی ذخیره شده و بخش های کاری به راحتی می توانند به اطلاعات سایرین دسترسی پیدا کنند. از آنجایی که اطلاعات بخش ها در اختیار همه می باشد، لذا دخالت دادن این اطلاعات در برنامه ریزی ها خیلی آسانتر می شود (به دلیل همین خاصیت ERP است که اسم آن را برنامه ریزی یکپارچه ی منابع سازمانی گذاشته اند)

برنامه ریزی یکپارچه منابع سازمانی (ERP)

در بررسی علل ناکارآمدی سیستم های کاغذی و جزیره ای و علل میل به سمت سیستم های یکپارچه مقالات و تالیفات بسیاری وجود دارند. ما در اینجا فواید استقرار سیستم های یکپارچه و علی الخصوص SAP را در دو دسته دلایل فنی و دلایل استراتژیک توضیح داده ایم:

مزایای فنی و تکنیکال استفاده از سیستم های ERP

 • در سیستم های ERP خرابی ها و دلایل این خرابی ها در خط تولید به صورت بهتری مدیریت و گزارش شده و می توان با اتکا بر این روش سطح کیفیت محصول نهایی را افزایش داد. علاوه بر این، کاهش سطح موجودی ها در انبارها و مدیریت بهتر فرآیند خرید نیز به این هدف کمک می کنند.
 • سیستم های یکپارچه می توانند نیازمندی های دقیق مشتری را در کل سازمان منتشر کرده و بازخوردهای دقیقی از وضعیت سفارش او، به وی تحویل دهند. این عامل به مقدار زیادی باعث افزایش سطح رضایت مشتریان خواهد شد.
 • زمانهای پرداخت و تسویه حساب مشتریان در سیستم های ERP به مقدار زیادی کاهش می یابد.
 • گردش موجودی و سطح موجودی ها در سیستم های ERP کاهش خواهند یافت.
 • زمانهای تولید و پروزه با مدیریت بهتر منابع آن کاهش خواهند یافت.
 • با تبدیل کلیه ی سیستم های سازمان به یک سیستم یکپارچه، چابکی و قابلیت پاسخگویی آن به تغییرات را به مقدار زیادی افزایش خواهد داد.

دلایل استراتژیک پیاده سازی سیستم های ERP

 • یکپارچگی فرآیندها: ERP در قدم اول و به عنوان وظیفه ی اصلی خود، باعث یکپارچه سازی پایگاه های اطلاعاتی جزیره ای در سازمان می شود. در سیستم های ERP جامع مانند SAP دیگر نیازی به نرم افزارهای جزیره ای و متفرقه در بخش های مختلف سازمان مانند مالی، تدارکات، فروش، تولید، مدیریت پروژه، انبار و ... نخواهد بود.
 • گزارش های عملیاتی بهتر: سیستم های ERP تاکید ویژه ای بر ثبت و پردازش اطلاعات پایه ای سازمان در همان لحظه ی تولید آنها داشته و اطلاعات حاصل از تراکنشات سازمان، به صورت آنلاین و بروز در سیستم مرکزی وارد می شوند.  در این سیستم ها حجم عظیمی از اطلاعات مربوط به عملیات سازمان، به صورت روزانه وارد سیستم می شود. حال با وجود اطلاعات پایه ای، می توان گزارشات به روز و دقیقی را در اختیار مدیریت قرار داد. به بیان دیگر، نبض سازمان به راحتی توسط مدیریت قابل لمس می شود.
 • گزارش های استراتژیک و کلان: سیستم های اطلاعاتی در پایین ترین سطح خود اطلاعات تراکنشی و عملیاتی سازمان را جمع آوری می کنند. این اطلاعات می توانند با همدیگر جمع بندی و دسته بندی شده و معیاری برای گزارش های کلان و استراتژیک در سازمان باشند. حال باید در نظر داشت که طراحی سیستم های MIS یا DSS بدون وجود سیستم های سطح پایین و سیستم های تراکنشی امکان پذیر نمی باشد. این همان اشتباه رایجی است که بسیاری از سازمانهای ایرانی مرتکب می شوند و بدون اینکه زیر بنای سیستمی کارآمدی داشته باشند، اقدام به خرید یا طراحی سیستمهای با عنوان BI یا داشبوردهای مدیریتی کرده و در ادامه با توجه به عدم طراحی درست این سیستم ها، در استفاده از آنها دچار مشکل می شوند. حال هرچقدر در سطح پایه، سیستم های جامعتر و یکپارچه تری داشته باشیم، می توانیم اشراف بیشتری بر عملیات سازمان داشته باشیم. در سیستم های جزیره ای به دلیل زمان بر بودن و در برخی موارد غیر ممکن بودن تجمیع اطلاعات، استخراج گزارش های مدیریتی و استراتژیک غیر ممکن می شود.
 • انعطاف پذیری بیشتر در پشتیبانی فرآیندهای کسب و کار: بعضی ها معتقدند که بهترین دلیل برای استقرار سیستم های ERP استاندارد مانند SAP می تواند مربوط به جایگزینی فرآیندها و روش های استاندارد با فرآیندهای کاری سنتی سازمان باشد. این امر با مهندسی مجدد فرآیندهای کسب و کار روی می دهد و می توان در هنگام پیاده سازی راهکارهای ERP پیشرفته، نسبت به بازنگری فرآیندهای کاری قبلی سازمان اقدام کرد.

SAP ERP

SAP یکی از ERP های مطرح در دنیا می باشد که بیشترین حجم بازار در این حوزه را در اختیار دارد. البته نرم افزارهای ERP زیادی در دنیا موجود است ولی باید با بررسی و مطالعه ی دقیق، یکی از این راهکارها را انتخاب نماییم. در انتخاب یک راهکار ERP خوب، معیارهای زیادی مطرح می باشد که باید با بررسی این معیارها، بهترین راهکار را برای خودمان انتخاب نماییم. در اینجا بعضی از موارد مهم در انتخاب یک ERP مناسب آورده شده است:

 • به اندازه کامل جامع باشد. یک ERP خوب باید تمامی حوزه های کارکردی سازمان مانند بازرگانی، تولید، پروژه، مالی، منابع انسانی، ارتباط با مشتریان، تدارکات، زنجیره تامین و ... را به صورت کامل پوشش بدهد.
 • از نظر سازمان های خارجی مانند سازمان امور مالیاتی معتبر باشند. با توجه به تعدد سیستم های خارجی، فقط بعضی از این سیستم ها مانند SAP یا Oracle در چندین شرکت بزرگ پیاده شده و حسابرسان سازمان امور مالیاتی، آموزش های ویژه ای در این زمینه دیده اند.
 • نیازمندی های آتی سازمان را به صورت کامل پوشش دهد. یک راهکار ERP خوب باید به اندازه ای گسترده بوده و نیاز سازمان برای توسعه ی سیستم های اطلاعاتی را تا حداقل 20 سال آینده برطرف نماید.
 • دارای راهکارهای سیستمی معتبر باشد. نرم افزار انتخاب شده باید در هر زمینه ی کاری، بهترین ابزارها و تجارب را به سازمان انتقال بدهد. به عنوان مثال شرکت SAP ادعا می کند که در بیش از 25 صنعت مختلف، تجارب اصلی و با ارزش آنها را تبدیل به راهکارهای سیستمی کرده است.
 • قابلیت تطبیق با فرآیندهای داخلی را داشته باشد. یک ERP خوب باید انعطاف زیادی در پیاده سازی فرآیندها داشته باشد.
 • انعطاف پذیری در متناسب­سازی داشته باشد. به عنوان مثالی از این معیار، SAP دارای قدرت متناسب­سازی (customizing) زیادی بوده و می تواند فرآیندهای کسب و کار صنایع مختلفی از جمله تولید انبوه، تولید کارگاهی، تولید پروژه ای و ... را پوشش دهد.
 • ماژولار باشد. در عین حال که ERP یک سیستم یکپارچه است، باید مشخص باشد که هر ماژول چه کاری را انجام می­دهد. ­­به این معنی که مرز حوزه­های کسب و کار مشخص باشد و ما بتوانیم این ماژول­ها را همچون المان­های یک پازل کنار هم قرار داده و ERP مورد نظر سازمان را شکل دهیم.
 • پایگاه داده آن یکپارچه باشد. یکپارچگی پایگاه داده موضوع بسیار مهمی بشمار می­رود و از اصلی­ترین دلایل شکل­گیری ERP در دنیا بشمار می­رود. به دلیل وجود این ویژگی نیاز به تکرار اطلاعات در سازمان از بین می­رود. یعنی به عنوان مثال اگر ما در یک بخش از سازمان پروژه­ای را تعریف نماییم، این پروژه یک بار تعریف می­شود و هرکس در هر بخشی از سازمان که می­خواهد با این پروژه کار کند، مجددا آن را تعریف نمی­کند و با همان پروژه ای که ما تعریف کرده ایم کار می­کند.

گردآورنده مطالب و مولف:   بهمن منافی            مشاور علمی: -                   ویراستاران:  سارا رهبر

توسط

Cash-Budget-Project

گزارش بودجه نقدی گزارشی است که منابع ایجاد درآمد و هزینه ها را برای یک دوره مشخص در آینده نمایش می دهد. این گزارش نشان می دهد که آیا فعالیت ها و عملیات یک شرکت نق ...

نظرات کاربران

توسط رضا سلیم زاده

عالی بود

نظر خودتان را بنویسید