کدام دهک بازار به تولیدکنندگان ایرانی می رسد؟

کدام دهک بازار به تولیدکنندگان ایرانی می رسد؟

نظام جمهوری اسلامی ایران با امضاء توافق نامه هسته ای وین به نظام جهانی اقتصاد بازگشت، این قطعا تغییرات شگرفی را در اقتصاد و بازار ایران بوجود خواهد آورد. اگر چه این تغییرات به یکباره و با سرعت رخ نخواهد داد اما تغییرات با سرعت کم و بسیار ریشه ای آغاز خواهد شد. این تغییرات نه تنها در ساختار بازار بلکه ساختارهای اجتماعی، سیاسی و اداری کشور را در بر خواهد گرفت. 

 

به نظر می رسد که این تغییرات بیشتر در راستای یکپارچگی ایران و نظام بین الملل صورت گیرد. حضور ایران در بازارهای بین المللی  قطعا مستلزم باز شدن درجه اقتصادی ایران به روی انبوهی از تولید کنندگان خواهد بود. در واقع وادرات کالا به ایران همراه با صادرات کالا خواهد بود و این سود دو طرفه ای را برای ایران به همراه خواهد  داشت. کالاهای ایرانی که احتمالا به بازار های بین المللی وارد می شوند در بهترین حالت محصولات پتروشیمی، فرش، خاویار، پسته و دیگر کالاهایی خواهد بود که ایران در آنها مزیت رقابتی دارد. اما در داخل کشور عرضه محصولات خارجی آغاز خواهد شد. بدیهی است که در ابتدا شرکتهای خارجی به منظور کسب اطمینان بیشتر از بازار ایران صادرات را انتخاب خواهد کرد.

بنابراین حضور کالاهای خارجی در بازار به همراه کالاهای ایرانی محل رقابت سختی را برای ایرانیها ایجاد می کند. در یک دسته بندی کلی کالاهای موجود در بازار را شاید به سه دسته کلی بتوان تقسیم نمود.

این خدمات را از مشاوان مدیرسان بخواهید:

انجام مطالعات امکانسنجی و تهیه طرح های توجیهی اولین و مهمترین مرحله هر کسب و کاری است که ضامن انتخاب بهینه توجیه پذیری فنی و اقتصادی یک پروژه است. مدیرسان شما را در تهیه یک طرح توجیهی مناسب یاری می رساند تا از خطر شروع یک کسب و کار غیر اقتصادی دوری کنید.

اطلاعات بیشتر

انجام مطالعات بازار و طرح های بازاریابی اعم از بررسی و تحلیل رقبا- برآورد حجم مشتریان- پیش بینی فروش و روند صنعت جهت کاهش ریسک های منفی و افزایش موفقیت کسب و کارها بسیار حیاتی است. مدیرسان با تجربه ای طولانی در این زمینه آماده ارایه خدمات به شما است.

اطلاعات بیشتر
  1. کالاهای گران و با کیفیت  وارداتی
  2. کالاهای ارزان و بی کیفیت وارداتی
  3. کالاهای معمولی داخلی

دسته سوم همان محصولات ایرانی هستند. این محصولات نه چندان با کیفیت هستند و نه آنقدر ارزان بنابراین دارای یک چالش اساسی خواهند بود. مسلم است که کالاهای گران را دهک های پردرآمد بازار ابتیاع نموده و کالاهای ارزان را دهک های پایین جامعه اما طبقه متوسط قطعا روی کالاهای ایرانی که دارای کیفیت متوسط و قیمت متوسط هستند متمرکز خواهند شد.

آنچه نگران کننده است احتمال اقرایش درآمد طبقه متوسط می باشد. این موضوع چندان دور از ذهن نیست چرا که:

اولا این افراد دارای پس انداز می باشند

دوما این دسته از جامعه عموما تکنوکراتها می باشند که در توسعه اقتصادی نقش قابل ملاحظه ای ایفا خواهند نمود.

بنابراین احتمال کوچک تر شدن حجم این دسته از بازار وجود دارد. از سوی دیگر بطور طبیعی این افراد مشتری کالاهای با کیفیت هستند و چنانچه درآمد خوبی کسب کنند مشتری کالاهای وارداتی با کیفیت خواهند شد. این تحلیل نشان می دهد که تولید کنندگان ایرانی با چالش بسیار زیادی در بازار روبرو خواهند بود.

بنابراین باید راه حلهایی برای این شرکتها در نظر گرفته شود تا بتوانند حیات خود را تضمین نمایند. در اینجا بطور اجمال به راه حلهای استاندارد این چالش اشاره می گردد.

  • ساختار سازی مبتنی بر بازار و مشتری محوری
  • عقد قرارداد های همکاری استراتژیک با تولید کنندگان خارجی
  • به روز رسانی تکنولوژیهای تولیدی
  • تمرکز بر تحقیق و توسعه و تولید کالاهای جدید
  • استفاده از استراتژیهای همکاری شرکتهای داخلی به منظور کاهش رقابت در بازار داخلی
  • استفاده از تکنولوژیهای مدیریت کسب و کار

نمونه ای از پروژه های تیم مشاوران مدیرسان

طراحی، پیاده سازی و استقرار سیستم یکپارچه مدیریت ارتباط با تامین کنندگان شرکت افق کوروش

اطلاعات بیشتر

استقرار و راهبری سیستم مدیریت هزینه بر اساس تکنیک ارزش کسب شده (EVM) در شرکت پیمانکاری آسفالت طوس

اطلاعات بیشتر
سایر مطالب مرتبط از بلاگ
تاریخچه و مفاهیم بازاریابی
بازاریابی یا مارکتینگ فرآیندی مدیریتی- اجتماعی است که افراد و گروه‌ها از طریق تولید و مبادله‌ی کالا، نیازهای خود را تأمین می‌کنند. در مبحث تفاوت بازاریابی با فروش میتوان گفت فروش به نتایج کمّی ...
1396/11/15
خلاصه کتاب اصول و فنون مذاکره
خلاصه کتاب اصول و فنون مذاکره
1394/5/10
کتاب بازاریابی و مدیریت بازار
عنوان فایل کتاب بازاریابی و مدیریت بازار،مؤلف آقای حسن الوداری، 332 صفحه، قالب PDF، این فایل یازده فصل دارد با زیرمجموعه های مختلف.
1394/3/19
فرآیند بازاریابی
عنوان فایل فرآیند بازاریابی،17 صفحه، قالب PDF، عناوین: آمیزه بازاریابی، درک مدیریت بازاریابی، ایجاد ارزش برای مشتری، تامین رضایت و نگهداری او، Marketing and the company
1394/3/19
بازاریابی صنعتی
عنوان فایل بازاریابی صنعتی،تسهیل گر آقای دکتر سهیل سرمد سعیدی، 54 صفحه، قالب PDF، متشکل از 7 بخش, عناوین: ماهیت بازاریابی صنعتی، محیط و شناسایی بازارهای صنعتی و ... .
1394/3/18
QFD
عنوان فایل QFD، قالب PDF، در 65 صفحه، تهیه کننده آقای محمد جواد کاملان، عناوین مطرح شده: مروری اجمالی بر مبانی و تعاریف QFD، بررسی مجتمع کارخانجات تولیدی توس چینی، تشریح نحوه کاربرد QFD در سازمان، ...
1394/3/11
بررسی رفتار مصرف کننده
عنوان فایل بررسی رفتار مصرف کننده، 37 صفحه، قالب PDF، تسهیل گر آقای دکتر حسين وظيفه دوست ، برخی عناوین عبارتند از: عوامل موثر در فرايند تصميم گيری خريد ، نظريه های شخصيت، تعاریف، عوامل و ... .
1394/3/6
فن بيان و اصول سخنوري
عنوان فایل فن بيان و اصول سخنوري، تسهیل گران فایل آقایان حسین فکوري و متین تهرانی، قالب فایل PDF، در 44 صفحه تنظیم شده،عناوین مطرح شده عبارتند از: چرا فن بيان؟،تاريخچه سخنوري، چه چیزی مورد آزمون ...
1394/3/5
کتاب اصول فروش مویرگی تالیف micheal levy و barton weitz
کتاب Retailing management نوشته Michael Levy و Barton A. Weitz کتاب پایه اصول فروش مویرگی(خرده فروشی) به شمار می رود. فروش مویرگی، اصطلاحی است که طی سالیان اخیر در بسیاری از صنایع از جمله صنعت ...
1394/2/17
جزوه درس بازاریابی دکتر شوندی_ دانشگاه صنعتی شریف
جزوه حاضر، جزوه درسی بازاریابی دکتر شوندی می باشد که حاصل سالها تحقیق و تدریس ایشان در زمینه بازاریابی است. این جزوه شامل 16 فصل می باشد که عناوین فصول بشرح زیر می باشد: 1- مقدمه 2- فرآیند ...
1394/2/17

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید