مفاهیم و تعاریف بازارسنجی

انجام مطالعات بازار و بازارسنجی اندازه گیری جذابیت و پویایی بازاری مشخص در یک صنعت خاص است. این بخش در واقع جزئی از ارزیابی صنعت به حساب می آید. در عین حال برای تدوین استراتژی های کسب و کار نیز از این روش استفاده می شود. در واقع این روش برای افرادی که می خواهند برای اولین بار وارد بازار بشوند مورد استفاده قرار می گیرد.

به زبان ساده تر در هنگام شروع یک کسب و کار و یا استارت آپ هر چقدر جزییات محصول یا خدمت مد نظر کارافرینان به دقت طراحی شود اما بازاری برای خرید آن خدمات یا محصولات وجود نداشته باشد به طور طبیعی طرح با شکست مواجه می شود. لذا پس از طراحی مدل کسب و کار مهمترین اقدام بررسی میزان کشش و جذابیت بازار برای محصول یا خدمت طراحی شده است. این مطالعات که یک ورودی اصلی برای تهیه و نهایی سازی طرح توجیهی است به عنوان بازارسنجی مطرح است. گروه مشاوران مدیرسان با تجربه ای طولانی در این زمینه آماده ارایه خدمات مربوطه به شما کارآفرینان عزیز است.

 

این خدمات را از مشاوان مدیرسان بخواهید:

انجام مطالعات امکانسنجی و تهیه طرح های توجیهی اولین و مهمترین مرحله هر کسب و کاری است که ضامن انتخاب بهینه توجیه پذیری فنی و اقتصادی یک پروژه است. مدیرسان شما را در تهیه یک طرح توجیهی مناسب یاری می رساند تا از خطر شروع یک کسب و کار غیر اقتصادی دوری کنید.

اطلاعات بیشتر

انجام مطالعات بازار و طرح های بازاریابی اعم از بررسی و تحلیل رقبا- برآورد حجم مشتریان- پیش بینی فروش و روند صنعت جهت کاهش ریسک های منفی و افزایش موفقیت کسب و کارها بسیار حیاتی است. مدیرسان با تجربه ای طولانی در این زمینه آماده ارایه خدمات به شما است.

اطلاعات بیشتر

در ادامه با مفاهیم پایه بازارسنجی آشنا می شوید:

ابعاد ارزیابی بازار

دیوید آکر ابعاد زیر را برای ارزیابی بازار معرفی می کند :

_ حجم بازار

_ روند بازار

_ نرخ رشد بازار

_ ساختار هزینه ای در بازار

_ کانال های توزیع

نمونه ای از پروژه های تیم مشاوران مدیرسان

طراحی، پیاده سازی و استقرار سیستم یکپارچه مدیریت ارتباط با تامین کنندگان شرکت افق کوروش

اطلاعات بیشتر

استقرار و راهبری سیستم مدیریت هزینه بر اساس تکنیک ارزش کسب شده (EVM) در شرکت پیمانکاری آسفالت طوس

اطلاعات بیشتر

_ عوامل موفقیت

هدف در واقع پیش بینی جذابیت بازار در حال حاضر و آینده است. این اطلاعات به سرمایه گذاری های شرکت جهت داده و باعث بروز موفقیت در آینده خواهد شد.

حجم بازار

حجم بازار در واقع تعداد معامله در بازار و پتانسیل های موجود است. در واقع تعداد قابل فروش از یک محصول را حجم بازار گویند. در واقع تعداد مشتریان و حجم تقاضای موثر آن ها حجم بازار را می سازند. در کنار حجم بازار، پتانسیل بازار حد بالایی تقاضای بازار است. یعنی تعدادی از مشتریان که ممکن است حتی خرید هم انجام ندهند اما در آینده متقاضی کالا و یا خدمات باشند. اطلاعات مورد نیاز را می توانیم از منابع زیر بدست آورد.

_ اطلاعات دولتی

_ اطلاعات انجمن های تجاری

_ اطلاعات مالی شرکته ای تاثیر گذار و بزرگ

_ تحقیقات از مشتریان

 فرمول زیر یکی از راهکارهای اندازه گیری پتانسیل بازار است  :

بازارسنجی

با استخراج این اطلاعات و قرار دادن آن ها کنار هم می توان پتانسیل بازار را حساب کرد.

روند بازار

حرکت صعودی و نزولی بازار در یک دوره زمانی مشخص را روند بازار می‌گویند. برای محصولات جدید این محاسبه کاری بسیار دشوار است و باید تجزیه و تحلیل دقیقی انجام شود.

چند روش برای این کار وجود دارد که فقط به آن ها اشاره می شود:

_ تحلیل مشتریان

_ مدل سازی انتخاب

_ تحلیل رقبا

_ تحلیل ریسک

_ تحقیقات محصول

_ تحقیقات تبلیغاتی

_ مدل سازی آمیخته بازاریابی

_ شبیه سازی بازار

نرخ رشد بازار

در این روش با استفاده از داده های تاریخی آینده را پیش بینی می کنند. این متدولوژی یک پیش بینی ساده اولیه ارائه میدهد که البته ممکن است نقاط حساس را نشان ندهد. البته بهتر است که اطلاعات را به جای اینکه فقط روی محصول و داده‌های تاریخی متمرکز کنیم، روی محصولات تکمیلی کالای خود هم کار کنیم و این متدولوژی را برای این مجموعه اطلاعات انجام دهیم، این روش دید بهتری به ما میدهد. بررسی منحنی دوره عمر محصول می تواند در این بخش بسیار کمک کند و در مواردی که کالا جدید است بررسی منحنی کالای مشابه می تواند اطلاعات قابل قبولی را به شما دهد.

فرصت بازار

در واقع این فرصت از ارائه کالایی بهتر و کامل تر از کالای رقبا بدست میاد بنابراین بهتره که ابعاد مختلف کالا با رقبا مقایسه بشه و در ضمن موانع قانونی و فرهنگی اونم در نظر گرفته بشه اینطوری ممکنه فرصت موجود در بازار رو بشه اندازه گیری کرد.

ساختار هزینه صنعت

در این بخش هزینه های ثابت و متغییر صنعت محاسبه می شود. یکی از بهترین ابزارها برای این کار، زنجیره ارزش مایکل پورتر است. این اطلاعات میتواند شرکت ها را در انتخاب و توسعه استراتزی رقابتی مرتبط با بازار کمک کند.

کانال های توزیع

عوامل زیر را باید برای کانال های توزیع ارزیابی کرد.

_ وجود کانال های توزیع مناسب

_ شکل گیری و وجود کانال های توزیع جدید

_ قدرت کانال توزیع

عوامل موفقیت

عوامل کلیدی موفقیت برای رسیدن به اهداف بازاریابی بسیار مهم و باید به آنها توجه شود برای مثال:

_ رسیدن به صرفه مقیاس اقتصادی

_ دسترسی به منابع خاص

_ تکنولوژی و فرآیند تولید

_ دسترسی به کانال های توزیع

یکی دیگر از متدولوژی های مرسوم در ارزیابی کیفی بازار بررسی کلان صنعت است که برای این کار می‌توان از مدل پنج نیروی رقابتی مایکل پورتر هم استفاده کرد. در کل این مدل برای ما بازگو می کند که: صنعت چقدر جذاب  و سرمایه گذاری در آن به صرفه هست یا خیر ؟

برای مطالعه بیشتر در این زمینه می توان به سایت http://www.iranbsc.com/Porter's-five-forces-model.html مراجعه کرد و اطلاعات خوبی را در این زمینه کسب کرد. همینطور هم به بخش ابزارهای سایت مراجعه کرده و دو ابزاری که تکنیک های مورد اشاره را کار کردند  را دانلود کرد. این ابزارها و نوشتار فوق می توانند راهنمای مطلوبی برای شما باشند.

گردآورنده مطالب و مولف:   دکتر مهام‌الدین طباطبایی         مشاور علمی:   دکتر مهام‌الدین طباطبایی           ویراستاران :  ویدا محمدی، مرتضی محمدی

سایر مطالب مرتبط از بلاگ
بوم مدل کسب و کار
تهیه بوم مدل کسب و کار(BMC(Business model canvas به معنی مشخص نمودن ارزش پیشنهادی به مشتریان مشخص بهمراه تعیین دقیق کلیه ارتباطات مابین فرایندها و فعالیت ها و تامین کنندگان و ... بر طبق مدل طراحی ...
1396/11/20
کارت امتیازی متوازن (BSC-Balance Score Card)
سیستمهای ارزیابی و کنترل اهداف و استراتژیها در سازمان با تمرکز بر کارت امتیازی متوازن BSC
1396/11/15
استارتاپ چیست؟
استارت‌ آپ یا شرکت نوپا معمولا به یک کسب و کاری اطلاق می شود که به تازگی و با استفاده از راه حل های نوآورانه روشی نوین را برای حل یک نیاز بازار ارایه داده است. ویژگی بارز اکثر استارتاپ ها استفاده ...
1396/11/13
خلاصه کتاب استراتژی اثربخش
خلاصه کتاب استراتژی اثربخش
1394/5/10
فایل جامع آموزشی تحلیل سیستم‌
فایل جامع آموزشی تحلیل سیستم‌
1394/5/5
Lean Startup
اریک ریس که خود یک کارآفرین موفق امریکایی است، موضوعی را که عامل موفقیت آخرین پروژه خویش دانسته به شکل ساده و خلاقانه ای با نام «استارت آپ لُخم» مطرح کرده و در کتابی به این نام به چاپ رسانیده ...
1394/4/16
کتاب مدیریت استراتژیک
عنوان فایل کتاب مدیریت استراتژیک، 278 صفحه، قالبPDF، نویسنده آقای دکتر لطف ا.. فروزنده، تهیه کننده پاورپوینت آقای دکتر محمد محمودی میمند، شامل 7 فصل
1394/3/20
Comfar Expert III (کامفار)
عنوان فایل Comfar Expert III (کامفار)، 38 صفحه، قالب PDF، تسهیل گر آموزشی آقای مهندس محمد فتحی راسخ، مباحث مطرح شده در فایل جزوء آموزشی نرم افزار کامفار 3، آشنایی با محیط نرم افزار، انجام محاسبات ...
1394/3/18
مطالعات امکانسنجي و ارزيابي
عنوان فایل مطالعات امکانسنجي و ارزيابي، 110صفحه، قالب PDF، ارائه دهنده فایل آقای آرنوش شاکري، در این فایل 5 موضوع اصلی مطرح شده است.
1394/3/18
رويكردي برمديريت استراتژي در حوزه صدا وسیما
عنوان فایل رويكردي برمديريت استراتژي در حوزه صدا وسیما، 62 صفحه، قالب PDF، گردآورنده آقای دكتر نيما مختارزاده،شامل مباحث: تعريف مديريت استراتژيك، چشم انداز سازمان صدا و سيما و... .
1394/3/17

نظرات کاربران

نظر خودتان را بنویسید